Reklama

Po spotkaniu Asystentów i Prezesów Akcji Katolickiej

Wdzięczność bezwa runkowa

Niedziela przemyska 12/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tymi słowami zakończył abp Józef Michalik jedno z dwóch spotkań Asystentów i Prezesów Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, jakie miały miejsce 21 i 22 lutego w Przemyślu i Sanoku, a słowa te odnosiły się do obecności mediów, którym Metropolita dziękował pod warunkiem, że znajdą miejsce na choćby krótką notatkę o tym wydarzeniu. Te nieco żartobliwe, życzliwie zaczepne słowa postanowiłem uczynić tytułem mojej refleksji na temat wdzięczności za dar, jakim jest Akcja Katolicka, która jest spełnieniem życzenia Sługi Bożego Jana Pawła II, wyrażonego dwukrotnie do polskich biskupów podczas ich pobytu ad limina w Rzymie. W takiej sytuacji stawianie pytania o to, czy Akcja Katolicka ma być wpisana w struktury diecezji jest pewnym nieporozumieniem i brakiem miłości Kościoła. Równie jednak niewłaściwym jest warunkowanie owocności posługiwania kapłanów faktem istnienia lub nie tegoż stowarzyszenia w parafii.
Wola Ojca Świętego została wyrażona wobec całego Kościoła w Polsce i dlatego trzeba postawić pytanie o jej realizację na szczeblu poszczególnych diecezji. W sytuacji dyskusji nad jednością czy jej brakiem w gronie Episkopatu, determinacja biskupów rozumiejących i posłusznych woli Papieża winna być zdecydowanie widoczna. Czy tak jest - trudno to określić.
W moim odczuciu byłoby czymś eklezjotwórczym i dającym wielkie możliwości świeckim tworzenie struktur stowarzyszenia na szczeblu dekanalnym. Specyfika naszej diecezji dawałaby szansę na wybór asystentów kościelnych spośród grona kapłanów w dekanacie, a comiesięczne spotkania w różnych miejscach dekanatu sprzyjałyby wymianie doświadczeń i z pewnością owocowały zwiększeniem aktywności świeckich.
Mój osobisty rachunek sumienia z braku zainteresowania dla tego stowarzyszenia niósł taką refleksję: jeżeli wierzymy, że Piotr każdego wieku i czasu ma zapewnioną asystencję Ducha Świętego, to także i to dzieło świętego już Papieża nie jest jej pozbawione. Pozostaje tylko głęboka zaduma nad tym, co Duch chce powiedzieć Kościołowi poprzez dar tego dzieła. Dotyka nas tyle kryzysów w świecie moralności i aksjologii. Może nie my, ale pokolenia, które po nas przyjdą będą błogosławić miłość Papieża i zaangażowanie tych wszystkich, którzy tę ideę upowszechniali i, nieraz z trudem, realizowali.
Od pewnego czasu na stronach ogólnopolskich możemy śledzić refleksję Metropolity Przemyskiego na temat przesłania nowego Błogosławionego danego Kościołowi. Byłoby pięknie, gdyby stała się ona inspiracją do zadania sobie pytania, czy deklarowana przez nas, tak ochoczo, miłość do niego w jakikolwiek sposób wyraża się czynami. Jednym z nich mogłoby być spełnianie woli Papieża Polaka poprzez działalność w strukturach Akcji Katolickiej. Na spotkaniu w Sanoku i Przemyślu było przeszło 500 osób, asystentów i prezesów POAK. Pomnóżmy to optymistycznie przez osiem, co daje 4000 członków. Możemy więc przyjąć, że w przybliżeniu jedna osoba na 180 uczestniczy czynnie w pogłębianiu miłości do Papieża poprzez realizację jego woli. Co z resztą diecezjan? Spotkania odbywają się raz w miesiącu, zatem nie nadmiernie absorbująco. Co takiego istotnego w moim życiu uniemożliwia mi zainteresowanie wspólnotami w Kościele? Jak wspomniał Ksiądz Arcybiskup, Akcja Katolicka jest dla świeckich dobrowolna, ale czy chociaż podjąłem kroki, aby się z nią zapoznać?
Przemyskie spotkanie rozpoczęło się modlitwą - Koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadzoną przez Danutę Figielę, wiceprezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu AK. Po modlitwie i przywitaniu uczestników interesującą refleksję przedstawił prezes Zarządu Diecezjalnego AK, Kazimierz Kryla. Przyznam, że z każdym kolejnym zdaniem topniała moja nieufność wobec tego stowarzyszenia. Teraz chwila dla sceptyków świeckich i duchownych - cóż zdrożnego jest w oczekiwaniu Papieża i Kościoła, który wytycza takie oto „siedem sakramentów” członkowi AK: pogłębianie wiary, formowanie sumienia, uczenie się miłości do Kościoła, zgłębianie prawdy o powszechnym powołaniu do świętości, umiłowanie modlitwy, umacnianie się poprzez częsty udział w Eucharystii i korzystanie z sakramentów, poprzedzone codzienną lekturą Słowa Bożego oraz umacnianie więzi z biskupem i kapłanami. Na czas Wielkiego Postu to bardzo prosta i łatwa do zapamiętania konferencja rekolekcyjna. Owszem, nieco trudniejsza do medytacji, bo, jak sam doświadczyłem, twórczo niepokoi sumienie.
Ks. prał. Józef Niżnik przedstawił rolę i zadania asystenta kościelnego, którym jest proboszcz parafii i który inspiruje oraz organizuje pola działania stowarzyszenia, troszczy się o odpowiedni poziom duchowy i intelektualny członków oraz planuje konkretne formy działalności apostolskiej. „Bycie asystentami Akcji Katolickiej, właśnie ze względu na szczególną relację współodpowiedzialności zapisaną w doświadczeniu tego stowarzyszenia, stanowi źródło płodności waszej pracy apostolskiej i świętości waszego życia (…): Pragnę (...) wezwać wszystkich kapłanów, aby bez obaw przyjmowali w swoich parafiach Akcję Katolicką i jej działalność. W niej bowiem będą mogli znaleźć nie tylko cenną i skuteczną pomoc, lecz także zrozumienie i przyjaźń oraz bogactwo płynące z dzielenia się darami duchowymi każdego członka wspólnoty” (Jan Paweł II).
Na zakończenie spotkania swoje słowo skierował do uczestników Ksiądz Arcybiskup. Było to słowo bardzo żywiołowe, emocjonalne, zdradzające głębokie przekonanie i przeświadczenie, że jest to dziś istotna droga Kościoła. Nie dlatego, że „ja tak chcę, ale dlatego, że zobowiązał nas do tego Papież i dlatego nie można tej woli Namiestnika Chrystusowego traktować według własnego uznania. Taką będziemy mieli Akcję Katolicką, jakich będziemy mieli kapłanów i świeckich; jej dynamizm wiary i życia od tego zależy. (...) Akcja Katolicka jest możliwa, istnieje i będzie się rozwijać, natomiast jaka ona będzie, zdecydują nasze możliwości i umiejętności… Akcja Katolicka będzie taka, jaką utworzymy. (…) Uformowanie Akcji Katolickiej musi się zacząć od formowania kapłańskiego serca. Od tego wysiłku, od świadectwa życia kapłana, od jego miłości do ludu zależy bardzo wiele. Kapłan ma poczuć potrzebę skupienia wokół siebie ludzi, którzy wejdą w jedność odpowiedzialności za przyjęty chrzest, za bierzmowanie, za przyjęte sakramenty, za obronę praw moralnych w porządku społecznym, za miejsce dla Chrystusa w życiu społecznym i publicznym. To jest bardzo ważna szkoła nowoczesnego duszpasterstwa dla każdego kapłana”.
W ramach krótkiej dyskusji Ksiądz Arcybiskup, odpowiadając na jedno z pytań, wyraził nie tylko przyzwolenie, ale i swoją nadzieję, że w najbliższych latach coraz większa liczba członków Akcji Katolickiej, wykorzystując nie mandat przynależności, ale kierując się kompetencją i owocami uzyskanej formacji, podejmie obowiązki dla dobra wspólnego na wszystkich szczeblach naszego życia społecznego i politycznego.
Błogosławieństwo pasterskie zakończyło przemyskie spotkanie, a ja tym tekstem chciałem życzyć i zachęcić do modlitwy, aby Akcja Katolicka zyskiwała w naszej archidiecezji, ale jeszcze bardziej w całej Polsce, ową bezwarunkową wdzięczność, wyrażającą się we wspólnym staraniu o jej tworzenie i pogłębianie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

[ TEMATY ]

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Ks. Gautier Mornas zebrał informacje na ten temat we wszystkich francuskich diecezjach. „Skonsultowaliśmy się ze wszystkimi zespołami we Francji, które towarzyszyły dorosłym w ich przygotowaniach do chrztu przez ostatnie pięć lat. Prawie 35 proc. ochrzczonych przyznało, że dziedzictwo religijne było głównym i obiektywnym powodem ich nawrócenia”. W rzeczywistości nie jest to nic nowego. Czyż i Paul Claudel nie wszedł na drogę wiary po wizycie w katedrze Notre-Dame? - pyta kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do kościoła podczas nabożeństwa

2024-05-13 23:53

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

40-latek wszedł z nożem do kościoła w Czaplinku, gdy odbywało się nabożeństwo pierwszokomunijne. Mężczyzna został zatrzymany. Był pijany. W organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu – poinformowała PAP w poniedziałek oficer prasowa KPP w Drawsku Pomorskim asp. Karolina Żych.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, ok. godz. 17.45 w kościele w centrum Czaplinka (woj. zachodniopomorskie).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję