Reklama

Kościół

Bp Bab: Kościół, który się nie gromadzi i nie głosi Ewangelii przestaje być sobą

Wszyscy, jak tu przybyliśmy, jesteśmy ewangelizatorami. Bez gromadzenia się i bez głoszenia Kościół przestaje być sobą - powiedział bp Adam Bab. Biskup pomocniczy przewodniczył sumie odpustowej w lubelskim Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, Patronki Nowej Ewangelizacji.

[ TEMATY ]

Bp Adam Bab

Archiwum

Bp Adam Bab

Bp Adam Bab

W swoim kazaniu, bp Adam Bab mówił o wezwaniu Chrystusa do głoszenia Ewangelii. - To nie jest jakaś część życia Kościoła, jakieś dodatkowe zadanie, zarezerwowane dla niektórych. Ewangelizacja jest samym byciem Kościołem. Byciem wspólnotą głoszącą dobrą nowinę, dającą o Nim świadectwo, zdobywającą ludzkie serca dla Boga. Wszyscy jak tu przybyliśmy, jesteśmy ewangelizatorami. Gdybyśmy nie głosili Dobrej Nowiny, to jesteśmy w rękach Jezusa daremni, nie robimy tego, co On dla nas zaplanował – mówił.

Najmłodszy polski biskup zauważył, że aby wzrastać w wierności wobec Boga potrzebujemy spotkania zarówno z Nim jak i wspólnotą. – Kościół, który się nie gromadzi, nie jest kościołem. Nie chodzi o jakiekolwiek, towarzyskie zgromadzenie. Chodzi o zgromadzenie wokół Chrystusa. Takim zgromadzeniem jest każda eucharystia. To ważne żebyśmy czerpali z niej to, kim jesteśmy. Zwłaszcza w tym doświadczeniu, które trwa już pół roku, a jego znakiem są nasze maseczki. Nie wszyscy przychodzą do świątyń, wielu się boi, co szanujemy. Zachowując ostrożność i odpowiedzialność za brata i siostrę, nie można się nie gromadzić wokół Chrystusa – powiedział.

Hierarcha nazwał odpustową eucharystię „szkoleniem u Maryi”, ponieważ to ona w słowach skierowanych do sług w Kanie Galilejskiej, dała lekcję jak należy budować swoje życie. – Komu Maryja poleciła, aby zrobili wszystko, co powie Jezus? Służbie, kelnerom, tym, którzy byli najniżej w hierarchii uczestników wesela. Chodzicie po weselach? Pamiętacie imiona kelnerów, którzy was obsługiwali? Anonimowi ludzie stali się wykonawcami pierwszego cudu Jezusa. Nie para młoda i nie goście. Kimkolwiek jesteś, nie wolno Ci się bać, że masz liche znaczenie. Kryterium twojego znaczenia, to nie to, co znaczysz w tym świecie, ale Twoje posłuszeństwo słowom Jezusa – głosił bp Bab.

Reklama

Obraz Matki Bożej Latyczowskiej został namalowany w połowie XVI w. na wzór wizerunku Matki Bożej Śnieżnej „Saulus Populi Romani”. Papież Klemens XVIII podarował go dominikanom, którzy na początku XVII w. przywieźli go do Latyczowa. Na przestrzeni wieków wiele razy zmieniał miejsce pobytu. W 1945 r. obraz został wywieziony z Kresów Wschodnich przez siostry służki NMP i do 2014 r. znajdował się w ich kaplicy w Lublinie. 4 października 2014 r. został uroczyście przewieziony do kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, gdzie Matka Boża Latyczowska czczona jest również jako patronka nowej ewangelizacji w archidiecezji lubelskiej.

Decyzją Penitencjarii Apostolskiej z dnia 1 marca 2019 r., sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji w Lublinie zostało afiliowane do bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Od tej pory obydwa miejsca kultu maryjnego łączy szczególna więź duchowa. W praktyce oznacza to, że lubelskie sanktuarium otrzymało te same odpusty, jakie są przywilejem bazyliki rzymskiej.

2020-10-04 16:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: Święcenia biskupie ks. Adama Baba [galeria]

[ TEMATY ]

Lublin

Bp Adam Bab

Paweł Wysoki

W uroczystość świętych Piotra i Pawła w archikatedrze lubelskiej odbyły się święcenia biskupie ks. Adama Piotra Baba. Głównym konsekratorem był metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a współkonsekratorami abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i lubelski biskup pomocniczy Mieczysław Cisło. - Spośród was wyszedłem i z wami dalej chce wędrować do nieba. Ja będę was wspierał, a wy wspierajcie mnie – powiedział do młodych nowo wyświęcony hierarcha.

W tym dniu archikatedra lubelska wypełniła się licznie przybyłymi gośćmi, w tym ponad ponad 100 kapłanami oraz liczną grupą wiernych, którzy obecni byli także na placu archikatedralnym. Delegacji innych Kościołów chrześcijańskich przewodniczył abp Abel z prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej.

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

2023-01-28 13:15

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie; stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej. Napastnik został zastrzelony przez policję.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję