Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Jesienne Koncerty u Jezuitów

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Na początku było słowo - tak przywitał zaproszonych gości i uczestników dyrektor artystyczny o. Józef Łągwa SJ rozpoczynając XI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Słowo i Muzyka u Jezuitów.

Festiwal był jedenastą edycją wydarzenia, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Słowo i Muzyka u Jezuitów a współorganizatorem Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus a także rada artystyczna - którą w tym roku tworzyli Małgorzata Bosek, Agnieszka Makówka – Saciuk, Kamil Chałupnik i Witold Paprocki.

Zobacz zdjęcia: Łódź: Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów cz.2

Reklama

Jako pierwszy koncert inaugurujący wydarzenie wybrzmiała muzyka religijna, która już od pierwszego dźwięku wprowadziła odbiorców w bardzo patetyczny nastrój – Missa brevis B-dur W. A. Mozarta w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Arte Positiva pod batutą Kamila Chałupnika. W dalszej kolejności goście mieli przyjemność usłyszeć Opale Concerto – Rocharda Galliano rozpisany na akordeon oraz orkiestrę smyczkową.

W drugą Niedzielę uczestnicy koncertu mogli posłuchać koncertu muzyki kameralnej w duecie fortepianu oraz skrzypiec – Barbary Karaśkiewicz oraz Aleksandry Fikus.

Koncertem wieńczącym Międzynarodowy Festiwal była muzyka solistów – Wiktorii Zawistowskiej oraz Bartosza Szulca w akompaniamencie pianisty Mateusza Piechnata. Wiktoria Zawistowska to absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale wokalno – aktorskim. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu pieśni na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Bartosz Szulc to absolwent Łódzkiej Akademii Muzycznej. Jest laureatem prestiżowych konkursów wokalnych. Mateusz Piechnat pracuje na Wydziale Wykonawstwa Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Łodzi. Prowadzi działalność artystyczną głównie w muzyce kameralnej, w odmianie wokalnej.

Zobacz zdjęcia: Łódź: Międzynarodowy Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów cz.3

Występy artystów ze świata muzycznego odbywały się w pierwszą, drugą i trzecią niedzielę miesiąca o godz. 16:00. Podczas koncertów prowadzona jest także zbiórka na renowację 136 letnich organów w kościele oo. Jezuitów. 

2020-10-25 10:48

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgierz: Święto ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej

2020-12-02 07:03

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marianna Strugińska-Felczyńska

W trudnych warunkach epidemiologicznych parafianie w Zgierzu spotkali się na dorocznym święcie ku czci swojej patronki – św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Uroczystościom odpustowym przewodniczył i kazanie wygłosi ks. Zenon Piechota, proboszcz z Ozorkowa. W homilii kaznodzieja wspomniał o historii Świętej z III w., zwracając uwagę, że od dzieciństwa odznaczała się wyjątkową inteligencją i duchowością. Bez wątpienia wpływ na to mieli jej nauczyciele, którymi byli najsławniejsi mędrcy Aleksandrii. Wiara, późniejszej świętej, zbudowana była na głębokim zaufaniu i miłości do Boga – podkreślał kapłan.

Nawiązując do obecnej sytuacji w Polsce i na świecie zachęcał zgromadzonych, do refleksji i powrotu do ewangelicznego życia. Czas pandemii zaskoczył nas wszystkich i napełnił wielu ludzi strachem. Co zrozumiałe, boimy się o przyszłość swoją, swoich rodzin i bliskich, ale patrząc na przykład świętych, w tym św. Katarzyny, chciejmy z większą odwagą zaprosić Jezusa do swojego wnętrza i poprosić Go o umiejętność głębszego zaufania. Również i człowiek wierzący doświadcza kryzysów i smutku – mówił – ale ma komu je zawierzyć, by nie ulec duchowemu załamaniu.

Na zakończenie liturgii ks. Andrzej Chmielewski – proboszcz parafii, podziękował wszystkim za obecność oraz o modlitwę, jaką parafianie zanosili za niego i księży w czasie ich kwarantanny.

CZYTAJ DALEJ

Roraty w kościele poklasztornym w Żaganiu

2020-12-01 17:57

[ TEMATY ]

roraty

Żagań

Archiwum ks. Łukasza Bajcara

W Kościele w Polsce trwają Roraty. Starsi i młodsi przychodzą na Msze św., by wraz z Maryją przygotować się na święta Bożego Narodzenia. Licznie na mszach roratnich gromadzą się także wierni w kościele poklasztornym pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu.

Miejscowi duszpasterze zachęcają: - Kościół zaprasza nas do przeżywania na nowo historii zbawienia, która znajduje swoje odzwierciedlenie w liturgii Ludu Bożego. Rozpoczęty Adwent przypomina nam nie tylko o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, ale nade wszystko wzywa do gotowości na powtórne przyjście Zbawiciela na końcu czasów. Nowy rok liturgiczny będziemy przeżywać pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.

Zobacz zdjęcia: Roraty w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu

Księża zapraszają także na Roraty: - Dzieci, młodzież i dorosłych zapraszamy na adwentowe Msze św. ku czci Matki Bożej. Roraty w naszej parafii dla dorosłych od poniedziałku do soboty o godz. 6:30; roraty dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 18:00.

CZYTAJ DALEJ

KUL: koncert ku czci św. Jana Pawła II w rocznicę powstania uczelni

2020-12-02 16:45

[ TEMATY ]

KUL

kul.pl

Dobiega końca rok 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. W rocznicę powstania uniwersytetu, 8 grudnia, społeczność akademicka KUL chce przywołać postać swojego wielkiego profesora i patrona.

O godz. 18.00 w Kościele Akademickim KUL z koncertem „Orędownik miłosierdzia. 100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II” wystąpi Chór KUL pod dyrekcją dr. hab. Grzegorza Pecki.

- Będziemy mieli okazję wysłuchać utworów wybitnych kompozytorów, którzy zapisali się chlubnymi zgłoskami na kartach historii muzyki – tak do udziału w koncercie zachęca dr Andrzej Gładysz z Instytutu Nauk o Sztuce KUL. W programie znalazła się muzyka organowa Charlesa-Marie Widora, Johanna Sebastiana Bacha i Leona Boellmana. Na zakończenie zabrzmi „Te Deum" Antona Brucknera na chór, solistów i organy. Słowami hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” chcemy dziękować za stulecie urodzin św. Jana Pawła II, Karola Wojtyły, niegdyś profesora, a dzisiaj patrona naszej uczelni – dodaje dr Gładysz.

Obok Chóru KUL podczas koncertu wystąpią soliści: Ewa Wołoszkiewicz (sopran), Agnieszka Tyrawska (alt), Maciej Gronek (tenor), Paweł Michalczuk (bas), na organach zagra Stanisław Maryjewski, a słowo o muzyce wygłosi dr Andrzej Gładysz.

Koncert będzie transmitowany online na stronie uniwersytetu. Wydarzenie odbędzie się dzięki wsparciu Miasta Lublin oraz Województwa Lubelskiego, które współfinansowały projekt.

Patronat honorowy nad koncertem objęli: Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Po koncercie, w duchu wdzięczności za św. Jana Pawła II, twórców uniwersytetu oraz wszystkich, którzy przez ponad wiek tworzyli jego historię, rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski odprawi Mszę św. Ze względu na ograniczenia dotyczące liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii zapraszamy do modlitewnej łączności za pośrednictwem strony uniwersytetu.

Uniwersytet Lubelski (taką nazwę nosił do 1928 roku) rozpoczął działalność 8 grudnia 1918, jako jedna z pierwszych instytucji w odrodzonej Rzeczypospolitej. Studia rozpoczęło 399 studentów na czterech wydziałach, z których dwa (teologiczny oraz prawa kanonicznego i nauk moralnych) były przeznaczone dla osób duchownych, a dwa kolejne (prawa i nauk społeczno-ekonomicznych oraz nauk humanistycznych) dla osób świeckich. Nie zaprzestał działalności podczas okupacji niemieckiej prowadząc tajne nauczanie, a po wkroczeniu wojsk radzieckich był pierwszym uniwersytetem w Polsce, który rozpoczął działalność. W okresie PRL był nazywany „oazą wolności”, był jedynym uniwersytetem, gdzie prowadzono badania naukowe wolne od nacisku ideologii marksistowskiej oraz gdzie swoje miejsce znajdowali wykładowcy i studenci usunięci za antykomunistyczne poglądy i działalność z innych uczelni. Przez ponad wiek wykształcił blisko 120 tysięcy absolwentów, którzy zgodnie z dewizą uniwersytetu służą Deo et Patriae (Bogu i Polsce) w życiu społecznym, politycznym czy ekonomicznym, a także pełniąc odpowiedzialne funkcje w Kościele. Dziś na jego 7 wydziałach kształci się blisko 10,5 tysiąca studentów i doktorantów.

CZYTAJ DALEJ
NIE PRZEGAP
#NiezbednikAdwentowy

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję