Reklama

Kościół

Już 31 października beatyfikacja ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba

„To doniosłe wydarzenie w życiu całego Kościoła powszechnego” – podkreślają Rycerze Kolumba. W sobotę 31 października, ich założyciel, Sługa Boży ks. Michael McGivney zostanie ogłoszony błogosławionym.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Ks. Michael McGivney

Materiał prasowy Rycerzy Kolumba

„Przesłanie ks. McGivneya zostało skierowane 140 lat temu do mężczyzn, przedstawicieli społeczeństwa amerykańskiego” – powiedział Delegat Stanowy Krzysztof Zuba, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce w czasie dzisiejszej konferencji prasowej. „Ale kiedy spojrzymy na świat wokół nas, znajdziemy bardzo wiele analogii i poznamy, że jego wezwanie jest aktualne i ważne także dziś. Ks. McGivney to patron na dzisiejsze czasy” – zapewnił.

Aktualność i oryginalność jego wezwania tłumaczył Szymon Czyszek, Dyrektor ds. Rozwoju Rycerzy Kolumba w Europie. „Poprzez swoje kluczowe osiągnięcie, jakim było założenie Rycerzy, ks. McGivney antycypował założenia i wezwania Drugiego Soboru Watykańskiego do tego, by zaangażować jeszcze mocniej świeckich w życie Kościoła” – zaznaczył. „Ksiądz Michael McGivney jest zatem wzorem dla dzisiejszego Kościoła z dwóch powodów. Po pierwsze był księdzem, który wiedział jak prowadzić pracę duszpasterską w parafii, a po drugie – pokazał jak można i należy pracować ze świeckimi w kościele”.

Sobotnia uroczystość wieńczy wieloletnią pracę Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz Rycerzy Kolumba i amerykańskiej diecezji Hartford – promotorów procesu beatyfikacyjnego rozpoczętego w 1997 roku. Gdy w maju 2020 roku papież Franciszek podpisał dekret uznający cud za wstawiennictwem amerykańskiego kapłana, Rycerze Kolumba rozpoczęli przygotowania do uroczystości, które wieńczy trwająca właśnie Nowenna, do której zachęcają przez swoje media społecznościowe.

„Nadchodząca beatyfikacja to potwierdzenie, że osoba i dzieło ks. McGivneya są ciągle aktualne i Kościół przedstawia je jako wzór” – zaznaczył ks. Wiesław Lenartowicz, Kapelan Programowy polskich Rycerzy. „Jego działalność była nowatorska, musiał łamać wiele stereotypów, żeby właściwie odpowiedzieć na potrzeby swoich parafian i na potrzeby Kościoła” –zaznaczył i dodał, że „projekt Rycerzy Kolumba to projekt stricte duszpasterski, ewangeliczny, który może być przykładem obecności mężczyzny w Kościele”.

Reklama

Cud beatyfikacyjny okrzyknięto „cudem pro-life”. Historia uzdrowienia w łonie matki dziecka z Zespołem Downa obiegła katolickie media w Polsce.

Podziel się cytatem

Życie trzynastego dziecka Michelle i Daniela Schachle było zagrożone – lekarze zdiagnozowali śmiertelny obrzęk płodu, poinformowali rodziców, że dziecko nie przeżyje do dnia porodu i zarekomendowali aborcję. Michelle i Daniel nie zgodzili się, zaczęli modlić się za wstawiennictwem ks. McGivneya o cud uzdrowienia i pielgrzymowali w tej intencji do Fatimy. Po powrocie z pielgrzymki okazało się, że śmiertelna choroba ustąpiła. Dziś Mikey jest pogodnym i pełnym życia 5-latkiem. Rycerze przygotowali film opowiadający jego historię.

Cud ten ma szczególne znaczenie dla wspólnoty Rycerzy. „Rycerze Kolumba to ogromna praca na rzecz pro-life. Jesteśmy nie tylko uczestnikami, ale też organizatorami wydarzeń i programów, które mają na celu podnoszenie wiedzy o godności ludzkiego życia od poczęcia to naturalnej śmierci” – podkreślił były Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz.

Reklama

Transmisję uroczystej mszy św. beatyfikacyjnej w sobotę 31 października przeprowadzi Telewizja Trwam. Początek transmisji o godzinie 16:00.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

Więcej informacji na stronie: rycerzekolumba.com oraz mcgivney.pl

2020-10-29 12:13

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W jedności siła

Niedziela sosnowiecka 2/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Archiwum Rycerzy Kolumba

Rycerze Kolumba z naszej diecezji

Rycerze Kolumba z naszej diecezji

O działalności Rycerzy Kolumba w diecezji sosnowieckiej – ze Sławomirem Korczyńskim rozmawia Piotr Lorenc.

Piotr Lorenc: Minęło dziesięć lat od utworzenia Zakonu Rycerzy Kolumba w naszej diecezji. Jakie były początki?

Sławomir Korczyński: Wszystko zaczęło się od ingresu ks. bp. Grzegorza Kaszaka w dniu 28 marca 2009 r. To właśnie Ksiądz Biskup nakłonił nas do stworzenia tej organizacji – katolickich mężczyzn w diecezji sosnowieckiej. Kilka dni po ingresie poproszono mnie o spotkanie z ks. Wojciechem Kowalskim. Za kolejnych kilka dni odbyło się pierwsze spotkanie z Rycerzami Kolumba z miast, gdzie już od trzech lat funkcjonowali, czyli z bratem Witoldem Zmysłowskim – delegatem rejonowym oraz Leszkiem Waksmundzkim – koordynatorem z ramienia Rady Stanowej. I w ten właśnie sposób 13 grudnia 2009 r. zostałem jednym z pierwszych Rycerzy Kolumba w diecezji sosnowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję