Reklama

Wigilijne Dzieła Pomocy Dzieciom

Niedziela legnicka 50/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz osiemnasty w pierwszą niedzielę adwentu Caritas diecezji legnickiej rozpoczęła akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Ta ogólnopolska kampania w tym roku odbywa się pod hasłem „Podarujmy dzieciom czas”. Akcja polega na rozprowadzaniu świec, które w Wigilię Bożego Narodzenia zapalone będą na polskich stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Do naszej diecezji trafiło ponad 70 tysięcy takich świec, małych i dużych. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na całoroczną działalność charytatywną prowadzoną zarówno przez Caritas diecezjalną, jak i parafialne oddziały Caritas. Część bowiem dochodu pozostanie w parafiach, umożliwiając podejmowanie działań na rzecz najbardziej potrzebujących, zwłaszcza w okresie świątecznym. Pozostałe środki są przekazywane na dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także na leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni i zimowy wypoczynek dla dzieci z rodzin niezamożnych.
Tegoroczna kampania już po raz dwunasty ma charakter ekumeniczny. Oprócz Kościoła katolickiego, włączyły się w nią także Kościoły prawosławny i ewangelicki. Również w tym roku Caritas przeznacza 10 groszy z każdej sprzedanej świecy na pomoc głodującym dzieciom z Afryki. Jak mówi ks. Tomasz Biszko z legnickiej Caritas, „taka świeca jest znakiem otwarcia rodziny na pomoc dla biednych”. Rzeczywiście większość naszych rodzin chętnie taką świecę nabywa. Jest też dobry zwyczaj, że kiedy idziemy podczas świąt odwiedzać groby naszych bliskich, tam właśnie zanosimy te świece, aby się dopaliły. To również jest wyrazem naszej wiary w to, że nasi zmarli nadal są częścią naszego życia, że „świętują z nami”.
Jak podkreśla ks. Biszko, „tegorocznej akcji towarzyszą słowa: Podarujmy dzieciom czas. Brak czasu to wielki problem naszej współczesności. Często mówimy, że nie mamy czasu, że brakuje nam czasu. Brakiem czasu tłumaczymy wiele braków, jakie pojawiają się w naszym życiu, zwłaszcza rodzinnym, w odniesieniu do dzieci”. Rzeczywiście nasza współczesność jest pod tym względem bezlitosna. Wielozmianowy system pracy, konieczność podejmowania zajęć dodatkowych, żeby utrzymać rodzinę, trudności ekonomiczne, z jakimi boryka się większość naszych rodzin, negatywnie odbijają się na życiu rodzinnym. Rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci. Również dzieci, ze względu na wielość zajęć szkolnych i pozaszkolnych mają coraz mniej czasu dla swoich rodziców. To sprawia, że nasze domy stają się swego rodzaju hotelem, do którego przychodzi się, aby odpocząć, zjeść, ubrać. Nawet w świąteczne dni nie zawsze mamy okazję, by być razem. Dlatego w czasie adwentu i zbliżających się świąt Bożego Narodzenia warto zwrócić uwagę nie tylko na problem biedy, niedostatku, ale też na problem braku czasu dla siebie, dla swoich bliskich.
Jak dodaje ks. Tomasz, warto powrócić do danych zwyczajów rozmawiania ze sobą. To z pewnością pozwoli nam zbliżyć się do siebie, poznać swoje pragnienia i marzenia, poznać siebie nawzajem. Stół i wspólny posiłek, niedzielny - rodzinny spacer na pewno temu sprzyjają. Nie rezygnujmy zatem z tych okazji, które pozwalają nam być razem. „Podarujmy dzieciom czas”, którego nie zastąpią nawet najwspanialsze i najdroższe prezenty.
W czasie Adwentu, 9 i 10 grudnia Caritas Diecezji Legnickiej zorganizowała w kilkunastu miejscach diecezji zbiórkę żywności pod nazwą „Ogólnopolska zbiórka żywności - Kromka Chleba”. Zbiórka byłą przeprowadzona w większych marketach i hipermarketach. Do wystawionych koszów składaliśmy żywność, m.in. mąkę, cukier, ryż, makaron, olej, konserwy, herbatę, słodycze. Te dary za pośrednictwem Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas oraz jadłodajni, zostały przekazane osobom najuboższym na terenie naszej diecezji oraz placówkom, stowarzyszeniom i fundacjom działającym na rzecz osób biednych i potrzebujących.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Dzieci pierwszokomunijne w redakcji „Niedzieli”

2024-05-14 12:40

[ TEMATY ]

dzieci

Niedziela

redakcja

Czarnożyły

Karol Porwich / Niedziela

Redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odwiedziły dzieci pierwszokomunijne z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca Polaków do obrony życia ludzkiego

2024-05-15 11:03

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

O potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci przypominał Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.


Podziel się cytatem

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję