Reklama

Wiadomości

Para prezydencka złoży wizytę na Litwie

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą we wtorek i środę złożą wizytę w Republice Litewskiej. Prezydent spotka się z prezydentem Gitanasem Nausedą i będzie miał wystąpienie w parlamencie litewskim. Duda i Nauseda reaktywują też działalność Rady Prezydenckiej Polski i Litwy.

[ TEMATY ]

Litwa

Andrzej Duda

Grzegorz Jakubowksi/KPRP

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski zaznaczył, że wizyta pary prezydenckiej w Wilnie odbędzie się świeżo po niedawnych wyborach parlamentarnych oraz utworzeniu nowej koalicji rządzącej na Litwie. Dlatego, zaznaczył, oprócz rozmów z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, Andrzej Duda spotka się zarówno z kończącym kadencję premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem jak i z mającą wkrótce objąć to stanowisko Ingridą Szimonyte. Prezydent Duda wygłosi też wystąpienie w parlamencie litewskim.

Szczerski przekazał, że podczas rozmów omawiane będą aktualne wyzwania związane z przezwyciężaniem społeczno-ekonomicznych skutków pandemii oraz kwestie z zakresu dwustronnej współpracy politycznej, ekonomicznej i bezpieczeństwa. Jak zaznaczył, szczególny nacisk położony będzie na tematy dotyczące współpracy regionalnej, zwłaszcza w ramach Inicjatywy Trójmorza i Trójkąta Lubelskiego, a także aktualnej agendy transatlantyckiej i europejskiej.

Reklama

Minister poinformował, że podczas wizyty dojdzie do podpisania dokumentu reaktywującego działalność Rady Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej, która będzie politycznym forum dyskusji o najważniejszych elementach strategicznej współpracy Polski i Litwy. Szczerski podkreślił, że "jest to kolejny przykład podnoszenia jakości w naszych relacjach dwustronnych”.

Powołanie Rady będzie znaczyło „jakościowo nowy etap wzmocnionej współpracy między naszymi krajami w sferze stosunków dwustronnych oraz na szczeblu UE i NATO” - czytamy w komunikacie urzędu prezydenta Gitanasa Nausedy.

"Tradycyjnie już w relacjach z Republiką Litewską spotkania polityczne będą sposobnością do przypomnienia wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturowego i ważnych dla obu krajów rocznic, w tym przypadającej w tym roku 500. rocznicy urodzin Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy Zygmunta Augusta" - zaznaczył Szczerski.

Reklama

Jak poinformował, z tej okazji prezydent zabierze głos przed nowo wybranym parlamentem Republiki Litewskiej oraz spotka się z nową przewodniczącą Sejmasu Viktoriją Cmilite-Nielsen. W programie wizyty przewidziano także odrębne spotkanie z przedstawicielami deputowanych reprezentujących społeczność polską na Litwie.

Prezydenci Duda i Nauseda zainaugurują także obrady forum gospodarczego, którego uczestnicy w formule telekonferencji będą omawiać sposoby na zniwelowanie negatywnych skutków pandemii koronawirusa dla gospodarek obu Polski i Litwy.

Prezydent Duda odwiedzi także tradycyjnie cmentarz na Rossie, gdzie niemal dokładnie rok od ich uroczystego ponownego pochówku odda hołd przed grobami powstańców styczniowych oraz złoży kwiaty przed mauzoleum Matki i Serca Syna.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ par/

2020-11-16 10:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zadyma na Litwie

Niedziela Ogólnopolska 23/2018, str. 46-47

[ TEMATY ]

Litwa

Ilga/fotolia.com

„Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie”.

To, oczywiście, początek „Inwokacji” z „Pana Tadeusza”. Polski wieszcz był zakochany w Litwie i Wilnie, które opuścił, udając się na emigrację. I pomyśleć, że Adam Mickiewicz nigdy nie był w Warszawie! Może to jednak dobrze. Zaoszczędził sporo nerwów. Józef Piłsudski także pochodził z Wileńszczyzny, ale on wolał rozwiązania siłowe – vide Pierwsza Brygada, bunt Żeligowskiego, zamach majowy czy Bereza Kartuska.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Stanisław Orzechowski – Człowiek – Kapłan – Opozycjonista [ZAPROSZENIE]

2021-09-23 09:38

Kamil Szyszka

Ks. Stanisław Orzechowski

Ks. Stanisław Orzechowski

W rodzinnej miejscowości "Orzecha" - Kobylinie, odbędzie się spotkanie upamiętniające jego życie i działalność.

Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą, a po niej wszyscy udadzą się do sali przy ul. Krotoszyńskiej. Tam w debacie wezmą udział: Wiesław "Kuzyn" Wowk, Łukasz Sołtysik z wrocławskiego IPNu czy brat zmarłego kapłana - Józef Orzechowski. Na zakończenie odbędzie się projekcja filmu: "Orzech".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję