Reklama

Wiadomości

Prezydent Duda: Polska i Litwa wspierają tych, którzy domagają się uczciwej władzy na Białorusi

Polska i Litwa z zaangażowaniem i w zdecydowany sposób wspierają tych, którzy domagają się uczciwej władzy na Białorusi, którzy domagają się uczciwych wyborów i rzeczywistego prawa do samostanowienia białoruskiego narodu - zapewnił we wtorek w Wilnie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda był pytany we wtorek na konferencji prasowej w Wilnie po spotkaniu z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, co Polska i Litwa mogą jeszcze zrobić dla Białorusi, gdzie nie ustają protesty przeciwko Alaksandrowi Łukaszence.

Andrzej Duda zaznaczył, że zarówno on jak i prezydent Nauseda mogą "śmiało i z podniesioną głową odnosić się do tematu związanego z walką narodu białoruskiego o samostanowienie i o przestrzeganie demokratycznych reguł zgodnie ze standardami europejskimi w najlepszym tego słowa znaczeniu". Jak powiedział, jeśli chodzi o działania wspierające tę walkę, to zarówno on sam, jak i przywódca Litwy byli w "absolutnej awangardzie od samego początku kryzysu", który nastąpił po wyborach prezydenckich na Białorusi.

Reklama

"Od samego początku te protesty wspieraliśmy, domagając się reguł demokratycznych i uczciwego traktowania białoruskiego społeczeństwa. Wystosowaliśmy z panem prezydentem cały szereg apeli, nie tylko ustnych, ale także pisemnych; wspólnie również i z innymi prezydentami" - stwierdził prezydent Duda.

Podziel się cytatem

Jak zaznaczył, Polska przedstawiła też bardzo jednoznaczne stanowisko w tej kwestii na Radzie Europejskiej, która została zwołana na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego specjalnie w sprawie wydarzeń na Białorusi.

Prezydent stwierdził, że w efekcie tych działań polski i litewski ambasador "zostali de facto wyproszeni z Białorusi". "Nasze placówki dyplomatyczne (na Białorusi - PAP) są w związku z tym w ogromnym stopniu osłabione i praktycznie jest uniemożliwione ich funkcjonowanie" - dodał.

Reklama

"Jeżeli patrzymy na sytuację na Białorusi, to czytelnym chyba dla wszystkich sygnałem jest, że nie kto inny, ale nasze kraje i ich władze z zaangażowaniem i w zdecydowany sposób wspierają tych, którzy domagają się uczciwej władzy na Białorusi, którzy domagają się uczciwych wyborów, rzeczywistego prawa do samostanowienia białoruskiego narodu i będziemy te dążenia wspierali nadal" - powiedział prezydent Duda.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Aleksandra Akińczo

mzk/ akl/ godl/

2020-11-17 16:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok 2020 będzie na Litwie Rokiem Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Litwa

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Sejm Litwy ustanowił rok 2020 Rokiem Jana Pawła II. Wniosek Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), by w sposób szczególny uczcić przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicę urodzin papieża Polaka, został przyjęty 13 grudnia jednomyślnie.

W uchwale zostało podkreślone, że „papież Jan Paweł II swoją działalnością i autorytetem przyczynił się do zmian systemu wartości mieszkańców Litwy, jak też wspierał wolnościowe dążenia kraju”.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje ewangelizacyjne w Przychojcu

2021-09-23 09:23

Justyna Federkiewicz

Małżonkowie podczas wspólnej modlitwy

Małżonkowie podczas wspólnej modlitwy

Przychojec-Łukowa. W dniach 17-19 września 2021 r. w parafii Dobrego odbyły się rekolekcje dla młodzieży, małżeństw, osób samotnych i wszystkich chętnych pt. „Odkryjmy skarb naszego życia”.

Te rekolekcje otworzyły mnie przede wszystkim na relację, na miłość Bożą i na to, że Jezus nas szuka i też mamy być otwarci na tą miłość Bożą. W ostatnim czasie trochę działo się różnych rzeczy w moim życiu, prosiłam Boga o pomoc i to dla mnie taka łaska być dla mnie na tych rekolekcjach – mówi Justyna – uczestniczka rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję