Reklama

Niedziela Sosnowiecka

100-lat Karmelu

Pierwszą niedzielą Adwentu Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus rozpoczęły Wielki Jubileusz 100-lecia założenia Zgromadzenia. W katedrze warszawsko-praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego rozpoczęto obchody jubileuszowe.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości inauguracji Wielkiego Jubileuszu rozpoczęły się w Warszawie, na terenie diecezji warszawsko-praskiej, gdzie znajduje się Dom Generalny Zgromadzenia. Przed Mszą św. przełożona generalna m. Błażeja Stefańska skierowała do obecnych w świątyni słowo wprowadzające, a następnie w programie słowno-muzycznym siostry przedstawiły historię założenia Zgromadzenia. – Serdeczne dziękczynienie za łaski udzielone Sistrom Zgromadzenia od początku jego istnienia oraz za te łaski, które są przygotowane dla nas i dla wszystkich osób uczestniczących razem z nami w rozpoczynających się obchodach jubileuszowych. Dziękujemy za charyzmat udzielony słudze Bożemu o. Anzelmowi Gądkowi, karmelicie bosemu i za odwagę pierwszej przełożonej generalnej m. Teresy Kierocińskiej, która z siostrami pionierkami tworzyła fundamenty Zgromadzania na sosnowieckiej i zagłębiowskiej ziemi – mówiła m. Błażeja Stefańska. W homilii bp Romuald Kamiński mówił o ogromnej szansie jaką daje Adwent, który jest czasem radości i czynienia dobra. – Praca, cierpienie, modlitwa – tak wzrastają dzieła przez całe 100 lat. Przy tak wielu podjętych dziełach i osobistym wkładzie każdej z sióstr możemy powiedzieć, że to dzieło jest wielkie. Dziś przychodzimy tutaj, żeby Bogu powiedzieć: dziękujemy! I ojczyzna także chce dzisiaj za to wszystko – pracę, modlitwę, cierpienie i zamysły wybiegające do przodu wyrazić wdzięczność – mówił Pasterz kościoła warszawsko-praskiego. Na czas trwania jubileuszu od 29 listopada 2020 roku do 2 lutego 2022 roku Penitencjaria Apostolska, dla pogłębienia świętości wiernych i dla zbawienia dusz, na mocy specjalnych uprawnień udzielonych jej przez Ojca Świętego Franciszka udzieliła ze skarbca Kościoła odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (spowiedzi sakramentalnej, Komunii Świętej oraz modlitwy według intencji Ojca Świętego) siostrom oraz wszystkim wiernym. Jak czytamy w dekrecie odpust ten można ofiarować również jako wstawiennictwo w intencji dusz czyśćcowych. Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie w formie pielgrzymki domu macierzystego lub jakiegokolwiek miejsca poświęconego, a należącego do wspomnianego zgromadzenia, oraz wzięcie tam udziału w specjalnych obchodach jubileuszowych przez pobożne uczestnictwo albo przynajmniej oddanie się przez odpowiedni czas pobożnemu rozmyślaniu, zakończonemu odmówieniem Modlitwy Pańskiej, wyznania wiary oraz przywołaniem Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa. Liturgię ubogacił śpiew chóru sióstr karmelitanek pod dyrekcją s. Agnes Krzyżanowskiej CSCIJ. Po Mszy św. w prezentacji multimedialnej siostry przybliżyły historię Zgromadzenia, jego duchowość, charyzmat i działalność apostolską. Uroczystość transmitowana była przez telewizję SalveNet.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-12-20 15:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowe serce miasta

2026-02-10 14:29

Niedziela sosnowiecka 7/2026, str. I

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Archiwum parafii Podwyższenia Krzyża Świętego

Najświętszy Sakrament nigdy nie pozostaje bez adorujących

Najświętszy Sakrament nigdy nie pozostaje bez adorujących

W parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Sosnowcu-Środuli rozpoczęło się wyjątkowe dzieło duchowe – powstała tu Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

To wydarzenie ma szczególne znaczenie nie tylko dla parafian, ale także dla mieszkańców całego Sosnowca i okolicznych miejscowości. Kaplica będzie przestrzenią osobistego spotkania z Bogiem, miejscem zawsze dostępnym, w którym modlitwa przed Jezusem Eucharystycznym będzie trwała nieustannie dzień i noc.
CZYTAJ DALEJ

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski prosi o modlitwę za kapłana

2026-02-16 16:04

[ TEMATY ]

diecezja legnicka

Diecezja legnicka

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski zwraca się z prośbą do osób duchownych i do wiernych świeckich, o modlitwę za emerytowanego kapłana diecezji legnickiej ks. Emila Młynarskiego, który potrzebował hospitalizacji i w ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala.

Wszechmogący i wieczny Boże, Ojcze ubogich, Pocieszycielu chorych, Nadziejo umierających, Twoja miłość kieruje każdą chwilą naszego życia. Wznosimy na modlitwie do Ciebie nasze serca i umysły. Sławimy Cię za dar ludzkiego życia, a szczególności za obietnicę życia wiecznego. Wiemy, że zawsze jesteś blisko pogrążonych w smutku i ubogich oraz wszystkich tych, którzy są bezbronni i którzy cierpią.
CZYTAJ DALEJ

USA: katolicki portal przypomniał “Dobrego Maharadżę"

Porozumienie Sikorski-Majski z 1941 roku między Związkiem Sowieckim a Polską doprowadziło do uwolnienia dziesiątek tysięcy polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w sowieckich obozach. Wśród nich znalazły się tysiące wysiedlonych dzieci, z których wiele było sierotami. Dzięki jednemu człowiekowi z niewielkiego księstwa w Indiach ich przyszłość została zabezpieczona. Wydarzenie to przypomniał Patrick J. Passmore na portalu EWTN News.

Cytowany przez EWTN News, ks. Piotr Wiśniowski, kapelan EWTN Polska, tłumaczy: „Dobry Maharadża, Jam Sahib Digvijaysinhji, zapisał się w historii dzięki niezwykłemu humanitaryzmowi. Gdy przyjął polskie sieroty w Balachadi, powiedział: ‘Nie jesteście już uchodźcami. Od dziś jesteście dziećmi Nawanagaru, a ja jestem waszym Bapu, waszym ojcem’. Te słowa nie były gestem PR-owym, lecz zobowiązaniem do wzięcia odpowiedzialności za najsłabszych”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję