Reklama

Boże Miłosierdzie szansą dla świata

Niedziela małopolska 34/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA KONIK-KORN: - Minęło 10 lat od konsekracji bazyliki Miłosierdzia Bożego. Co dokonało się przez te lata w tym miejscu?

Reklama

KS. PRAŁ. FRANCISZEK ŚLUSARCZYK: - Dzień po dniu spełniają się prorockie słowa bł. Jana Pawła II, który podczas konsekracji ukazał najgłębszy sens powstania nowej świątyni. Mówił wówczas: „Modlę się, by ten kościół był zawsze miejscem głoszenia orędzia o miłosiernej miłości Boga; miejscem nawrócenia i pokuty; miejscem sprawowania ofiary eucharystycznej - źródła miłosierdzia; miejscem modlitwy - wytrwałego błagania o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata”.
Najważniejsze wydarzenia dokonują się w wymiarze duchowym i mają charakter bardzo osobistego spotkania przybywających tu pielgrzymów z Jezusem Miłosiernym, obecnym w tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej, z zaznaczonymi kontynentami. Bo za każdego człowieka na ziemi Pan Jezus oddał własne życie i przed każdym otwiera bogactwo swojego serca.
Nadprzyrodzone dary Jezusa Miłosiernego docierają do naszych serc poprzez Jego słowo Dobrej Nowiny, które jest zawsze słowem prawdy i miłości, a także poprzez święte sakramenty, w których objawia się Jego wielkie miłosierdzie. Mogą z niego skorzystać nawet najwięksi grzesznicy, jeśli tylko zdobędą się na odwagę, by stanąć przed Bogiem w duchu i prawdzie.
Złotymi zgłoskami w historię Sanktuarium wpisała się pielgrzymka Jana Pawła II sprzed 10 lat. A potem było krótkie, lecz bardzo serdeczne spotkanie jego następcy - Benedykta XVI z wiernymi. 27 maja 2006 r. nawiedził on najpierw kaplicę klasztorną, pozdrowił zgromadzonych na pobliskich błoniach pielgrzymów, a następnie w bazylice skierował do chorych piękne orędzie o ich udziale w tajemnicy Chrystusowego odkupienia. Przypomniał też ich opiekunom, że przez samarytańską posługę są przedłużeniem dłoni samego Boga. Przed odjazdem udał się do kaplicy Wieczystej Adoracji, by w osobistej rozmowie z Jezusem powierzyć Mu wszystkie sprawy Kościoła i świata.

- Obchody jubileuszu konsekracji będą trwały 3 dni. Nie każdy jednak będzie mógł przyjechać do Krakowa, by uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach. Co jest najważniejszym punktem obchodów?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Najważniejszym punktem uroczystości będzie Msza św. dziękczynna odprawiona w bazylice 17 sierpnia o godz. 11. Przewodniczyć jej będzie kard. Franciszek Macharski. Po południu o godz. 17 będzie również uroczysta Eucharystia transmitowana dla chorych przez TV Kraków pod przewodnictwem rektora łagiewnickiego sanktuarium bp. Jana Zająca.
Zarówno w piątek, jak i w niedzielę Eucharystie będą sprawowane w bazylice w porządku świątecznym, bo podążanie do Łagiewnik ma sens i przynosi błogosławione owoce, jeśli człowiek odnajdzie drogę do Jezusa i zawierzy swoje życie Jego Miłosierdziu.
Dwa dni wcześniej, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Msze św. transmituje ogólnopolski 1 program TVP. Będziemy w tym dniu dziękować Panu Bogu także za 150 lat Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Przedłużeniem tej radości będą kolejne Msze św. - w samą rocznicę konsekracji bazyliki oraz w niedzielę 19 sierpnia, by jak największa liczba pielgrzymów miała okazję uwielbić Pana za bogactwo Bożego Miłosierdzia, które jest dla świata prawdziwym źródłem nadziei.
Znakiem duchowej łączności z całym światem będzie transmisja wypowiedzi apostołów Bożego Miłosierdzia z poszczególnych kontynentów, zaś zewnętrznym elementem staną się także teksty „Aktu zawierzenia” w różnych językach, umieszczone w dolnej części bazyliki. Od kilku lat dojrzewała myśl, by na wzór wielu tablic z modlitwą „Pater noster” czy „Magnificat” w Ziemi Świętej, udostępnić to papieskie przesłanie narodom świata, dlatego na zbliżający się jubileusz pojawi się 10 pierwszych językowych tablic z „Aktem zawierzenia całego świata Bożemu Miłosierdziu”, którego w tej świątyni dokonał przed 10 laty Jan Paweł II.

- Przed obchodami jubileuszu uczestnicy spotkania sprzed dekady zostali poproszeni o nadsyłanie do sanktuarium pamiątek i wspomnień z tamtego wydarzenia. Co przysyłają pielgrzymi? Czy te pamiątki i świadectwa będzie można gdzieś obejrzeć, przeczytać?

- Najczęściej są to wspomnienia uczestników uroczystości sprzed 10 lat, które bardzo mocno zapisały się w ich umysłach i sercach. Z perspektywy czasu rodzi się już zazwyczaj głębsza refleksja, bo byliśmy świadkami niezwykle ważnych wydarzeń, które wpisują się nie tylko w krótką jeszcze historię sanktuarium, ale poprzez przesłanie Miłosierdzia oraz „Akt zawierzenia” wpisały się na stałe w historię zbawienia. Potwierdzeniem tych przeżyć są dołączone zdjęcia, zwykle bardzo osobiste, które po beatyfikacji Jana Pawła II stały się swoistą relikwią ze spotkań oraz osobistych rozmów z Papieżem Miłosierdzia. Część tej dokumentacji będzie udostępniona w formie wystawy pt. „Dekada Miłosierdzia”, która zostanie otwarta 17 sierpnia o godz. 18.15 w dolnej części bazyliki.

- Papież Jan Paweł II, podczas pielgrzymki w 2002r., dokonał Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ojciec Święty mówił wtedy o iskrze, która z Łagiewnik rozchodzi się na cały świat. Dziś, patrząc na toczące się na całej niemal ziemi konflikty, ale także na te wojny, które toczą się w ludzkich sercach, widzimy, jak bardzo potrzeba nam łaski Miłosierdzia Bożego. W jaki sposób to wyjątkowe miejsce może pomóc w niesieniu pokoju światu? I co z tymi, którzy o Łagiewnikach nie słyszeli, albo nigdy nie będą mogli tu przyjechać?

- Św. Siostra Faustyna wytrwałą modlitwą obejmowała także tych, do których nie mogła fizycznie dotrzeć, zwłaszcza cierpiących, konających i zatwardziałych grzeszników. Kiedy zapytała Jezusa, jak ma czynić miłosierdzie względem bliźnich, otrzymała odpowiedź, że może to uczynić przez czyn, słowo i modlitwę. Zanotowała w swoim „Dzienniczku” pouczenie: „Sam mi każesz się ćwiczyć w trzech stopniach miłosierdzia; pierwsze: uczynek miłosierny - jakiegokolwiek on będzie rodzaju; drugie: słowo miłosierne - jeżeli nie będę mogła czynem, to słowem; trzecim - jest modlitwa. Jeżeli nie będę mogła okazać czynem ani słowem miłosierdzia, to zawsze mogę modlitwą. Modlitwę rozciągam nawet tam, gdzie nie mogę dotrzeć fizycznie” (Dz. 163).
Kult Bożego Miłosierdzia w ostatnich latach rozprzestrzenia się w sposób wyjątkowy. Poprzez współczesne środki przekazu, liczne publikacje, Internet, dociera do różnych zakątków świata, o czym świadczy wymownie ostatni Światowy Kongres Miłosierdzia. Warto też wspomnieć, że Stowarzyszenie Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum” ma swoich członków w niemal 70 krajach świata i prowadzi systematyczną formację w tym duchu, przygotowując także materiały formacyjne w kilku językach. Bł. Jan Paweł II mówił podczas konsekracji, że „w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście”! Tak więc pragnienie poznania prawdziwego Boga jest równocześnie podążaniem w stronę szczęścia, za którym tęskni serce każdego z nas. Trzeba jedynie dobrej woli z naszej strony, aby ten Boży dar przyjąć, aby się nim przejąć i z Bożą pomocą samemu stawać się coraz bardziej miłosiernym!

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biograf papieża: Franciszek postrzega powrót do zdrowia jako znak od Boga

2025-04-10 13:36

[ TEMATY ]

Franciszek

biograf papieża

znak od Boga

Karol Porwich/Niedziela

Brytyjski biograf papieża Austen Ivereigh nie wierzy, że Franciszek wkrótce zrezygnuje. „Postrzega on swoje wyzdrowienie jako znak, że Bóg wierzy, iż ma on jeszcze pracę do wykonania jako papież”, powiedział Ivereigh w wywiadzie dla portugalskiego portalu internetowego „Observador”. Rezygnacja nie jest jednak zasadniczo wykluczona, co sam Franciszek wielokrotnie podkreślał. Ivereigh zwrócił uwagę, że dla papieża Franciszka w tej decyzji najważniejsza jest wola Boża i dobro Kościoła.

Jego zdaniem papiestwo również ulegnie teraz zmianie. „Można by go nazwać papiestwem rekonwalescentów” - wyjaśnił. Z fizycznego punktu widzenia pontyfikat będzie teraz z pewnością ograniczony. „Dla mnie interesujące jest to, jakie będą konkretne owoce - i jestem pewien, że będą owoce - tego szczególnego i zaskakującego ostatniego rozdziału jego pontyfikatu” - powiedział Ivereigh.
CZYTAJ DALEJ

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz, przewrócił krzyż

2025-04-08 18:41

[ TEMATY ]

profanacja

Adobe Stock

Prokuratura Rejonowa w Bochni (Małopolskie) skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Michałowi T., który zakłócał Mszę św. sprawowaną w kościele w Nowym Wiśniczu, a także uszkodził zabytkowy krucyfiks pochodzący z przełomu XVII/XVIII wieku.

Jak przekazał we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie Mieczysław Sienicki, oskarżonemu zarzucono złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego, a także zniszczenie lub uszkodzenie zabytku. Grozi mu za to kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.
CZYTAJ DALEJ

Papież udał się na modlitwę przy grobie Piusa X

2025-04-10 19:55

[ TEMATY ]

modlitwa

grób

Pius X

papież Franciszek

Monika Książek

Ojciec Święty udał się dziś do bazyliki watykańskiej, gdzie spotkał się z około setką wiernych, którzy podeszli, aby go pozdrowić i otrzymać błogosławieństwo - donosi serwis Vatican News.

Po niespodziewanym pojawianiu się minionej niedzieli, gdy 20 tys. wiernych zgromadzonych na Placu Świętego Piotra z okazji Jubileuszu Chorych nagle zobaczyło papieża na wózku inwalidzkim, dzisiaj Franciszek ponownie opuścił Dom św. Marty na kilka minut i przeszedł przez Drzwi Modlitwy, aby udać się do bazyliki św. Piotra. Niecałe dziesięć minut modlił się przy grobie papieża Piusa X, który - jak zawsze mówił - jest mu bardzo bliski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję