Reklama

Kościół

Msza św. pogrzebowa śp. bp. Antoniego Stankiewicza

W nocy z 3 na 4 stycznia zmarł w rzymskiej klinice Gemelli w wieku 85. lat emerytowany Dziekan Roty Rzymskiej, bp Antoni Stankiewicz.

[ TEMATY ]

Rzym

pogrzeb

bp Antoni Stankiewicz

Włodzimierz Rędzioch

Ten światowej sławy prawnik-kanonista był kapłanem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, chociaż większość swego kapłańskiego życia spędził w Rzymie. W 1969 r., jeszcze w czasie studiów na Uniwersytecie Gregoriańskim, rozpoczął pracę w kancelarii Trybunału Roty Rzymskiej, gdzie następnie był prałatem audytorem, a od 2004 r., dziekanem. Równocześnie wykładał prawo kanoniczne na papieskich uczelniach: Uniwersytecie Gregoriańskim, Uniwersytecie Santa Croce i Uniwerystecie Urbaniana. Przez wiele lat był przewodniczącym Komisji Dyscyplinarnej Państwa Watykańskiego i konsultorem w Kongregacji ds. Duchowieństwa. Pracował bez przerwy, również po przejściu na emeryturę w 2010 r., aż do połowy zeszłego roku.

Msza św. pogrzebowa śp. bp. Antoniego Stankiewicza odbyła się w bazylice św. Piotra, przed ołtarzem Katedry. Liturgii przewodniczył watykański Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin, a koncelebrowało około 40 kapłanów i biskupów, w tym abp Paul Gallagher, sekretarz do Spraw Relacji z Państwami, i abp Jan Romeo Pawłowski, sekretarz ds. Reprezentacji Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Kard. Parolin wygłosił również homilię, w której wspominał postać zmarłego Biskupa. Przede wszystkim podkreślił fakt, że „dies natalis”, dzień narodzenia dla nieba bpa Antoniego, przypada w okresie, kiedy świętujemy dzień narodzin Zbawiciela.

Nazwał Zmarłego „mistrzem sprawiedliwości”, który poświęcił swoje życie studiowaniu i nauczaniu prawa kanonicznego – było to jego drugie powołanie w jego powołaniu kapłańskim. Sekretarz Stanu wyjawił, że w czasie swoich studiów na Uniwersytecie Gregoriańskim w latach 80-tych miał okazję poznać ks. prof. Stankiewicza. Zainteresowanie prawem kanonicznym i zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości były przez Zmarłego przeżywane w perspektywie ewangelicznej. Purpurat scharakteryzował bpa Stankiewicza jako osobę, którą cechowała wielka dobroć, wspaniałomyślność , uprzejmość oraz skromność. Był on gorliwym kapłanem i pokornym biskupem, zawsze gotowym do wykonywania zlecanych mu zadań. „Dziś, kiedy bp. Stankiewicz skończył swoje ziemskie pielgrzymowanie naznaczone w ostatnim okresie chorobą, mamy nadzieję, że tak jak imiona tych, którzy poświęcili swoje życie dla ‘Królestwa Bożego’, tak i jego imię będzie wpisane w ‘księgę życia’” – powiedział kard. Parolin.

Po Mszy św. trumnę ze zwłokami bpa Stankiewicza przewieziono na monumentalny cmentarz Rzymu, Campo Verano, ale zgodnie z życzeniem Zmarłego jego ciało spocznie na polskiej ziemi, gdy tylko warunki sanitarne pozwolą na transport zwłok do Polski.

2021-01-06 08:24

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

6 stycznia, jak co roku, Trzej Królowie przybędą do betlejemskiej stajenki

Przyniosą ze sobą dary dla Syna Bożego. W polskiej tradycji nie ma zwyczaju przekazywania sobie w tym dniu prezentów, ale przecież ten rok jest szczególny. Dlatego mamy dla Was podarunek na ten wyjątkowy czas: bezpłatną płytę „Kolędowanie na Tysiące Głosów”.

Usłyszycie na niej najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe wykonane przez solistów sześciu edycji trasy koncertowej „Betlejem w Polsce”. Wśród 120-tysięcznego chóru złożonego z widzów tych koncertów być może rozpoznacie także własny głos?

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję