Reklama

Amb. J. A. Kotański dla KAI: Przemówienie Ojca Świętego było wielkim wezwaniem do braterstwa i jedności rodzaju ludzkiego

"Kiedy zmagamy się z koronawirusem, konfliktami politycznymi, społecznymi, kryzysem ekologicznym, przemówienie Ojca Świętego było wielkim wezwaniem do braterstwa i jedności rodzaju ludzkiego" - powiedział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Andrzej Kotański w rozmowie z KAI. Amb. Kotański wziął dziś udział w noworocznym spotkaniu papieża Franciszka z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

Janusz Kotański

Grzegorz Gałązka

Po audiencji amb. Janusz Kotański powiedział KAI:

"Papież poruszył w swoim przemówieniu wiele istotnych i głębokich tematów. Z polskiego punktu widzenia dwie kwestie są niezwykle ważne. Przede wszystkim papież wspomniał Wielkiego Świętego Jana Pawła II. Papież pamięta swojego poprzednika i cytuje go z wielką atencją i sympatią. Wprost odwołał się do adhortacji apostolskiej "Familiaris Consortio" poświęconej rodzinie, gdzie papież Polak mówi o wielkiej potrzebie dziecka, aby wzrastać i żyć w rodzinie opartej na prawdzie, wolności, sprawiedliwości i miłości. Musimy o tym pamiętać. Nauczanie Jana Pawła II na ten temat jest stale aktualne i nigdy nie straci na aktualności.

Ponadto papież po raz kolejny, jednoznacznie i z mocą opowiedział się za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci człowieka. Jest to tym bardziej ważne i istotne wobec tego, co dzieje się obecnie w Polsce i nie tylko. Myślę, że debata na ten temat w naszym kraju przyczynia się do odwrócenia złego trendu cywilizacji śmierci ogarniającego coraz szersze kręgi na świecie. Polska jest krajem w którym walczy się o cywilizację życia i miłości. Wparcie tego ze strony Ojca Świętego było niezwykle ważne.

Głównym tematem papieskiego wystąpienia było braterstwo między narodami. Papież zaznaczył, że przechodzimy przez bardzo ciężki czas pandemii koronawirusa: albo przetrwamy wszyscy albo nikt, co nie wydaje się dla wszystkich oczywiste. Dlatego z taką mocą, co raz, wspominał i apelował o międzyludzką solidarność, coś co też jest bardzo bliskie nam Polakom. Ważna jest też wspomniana przez Ojca Świętego solidarność wewnątrz Unii Europejskiej, która powinna ochraniać wszystkich swoich obywateli.

Papież zaprezentował ponadto panoramę sytuacji na całym świecie, przede wszystkim przypomniał o miejscach, gdzie toczą się krwawe konflikty począwszy od Afryki, poprzez Azję, po Amerykę Łacińską. W tym kontekście wspomniał szeroko o prawach chrześcijan, m. in., że na Bliskim Wschodzie nie powinni oni być mniejszością tylko pełnoprawnymi obywatelami jak wszyscy inni. Stosunkowo dużo miejsca poświecił Libanowi, który bez chrześcijan przestanie być krajem tolerancji, przykładnego współżycia wyznawców Chrystusa różnych denominacji i muzułmanów.

Reklama

Franciszek, krótko, ale niezwykle dobitnie, zaznaczył, że bez perspektywy eschatologicznej, bez Boga, ludzkość nie przetrwa.

Kiedy zmagamy się z koronawirusem, konfliktami politycznymi, społecznymi, kryzysem ekologicznym - przemówienie Ojca Świętego było wielkim wezwaniem do braterstwa i jedności rodzaju ludzkiego.

W dobie pandemii i ograniczeń z nią związanych spotkanie z papieżem Franciszkiem całego korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej było miłym zaskoczeniem. Składając życzenia zapewniłem Ojca Świętego przede wszystkim, że Polska zawsze się za niego modli i podziękowałem za wspomnienie 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II."

2021-02-08 14:55

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ambasador Kotański o urodzinowych obchodach w Watykanie i w Rzymie

[ TEMATY ]

Watykan

św. Jan Paweł II

100‑lecie urodzin Jana Pawła II

Janusz Kotański

Grzegorz Gałązka

Ambasador RP Janusz Kotański składa kwiaty przed grobem św. Jana Pawła II w 100. rocznicę urodzin wielkiego papieża

Ambasador RP Janusz Kotański składa kwiaty przed grobem św. Jana Pawła II w 100. rocznicę urodzin wielkiego papieża

Dla przedstawiciela władz RP dzien 18 maja jest zawsze dniem szczególnym, a w tym roku, ze względu na 100. urodziny Karola Wojtyły, był dniem wyjątkowym. O 7,00 ambasador Janusz Kotański uczestniczył w Mszy św. sprawowanej przez papieża Franciszka w kaplicy św. Sebastiana, a następnie, o godz. 10,00 złożył w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wieniec przy grobie św. Jana Pawła II. Stało się to dla mnie okazją do krótkiej rozmowy.

Włodzimierz Rędzioch: Panie Ambasadorze, już po raz czwarty uczestniczy Pan w watykańskich obchodach związanych z urodzinami Papieża z Polski. Czym dla Ambasadora RP są te uroczystości?

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie

2023-01-25 12:04

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Karol Porwich/Niedziela

Abp Pennacchio

Abp Pennacchio

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie - podała dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nuncjusz będzie pełnił swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Chasydzi będą modlić się przy grobie słynnego cadyka z Lelowa

2023-01-27 07:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Lelów

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Chasydzi z wielu krajów świata, jak co roku, przybyli do kilkutysięcznego Lelowa k. Częstochowy, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Zgodnie z tradycją modlitwom będą towarzyszyć tańce i śpiewanie psalmów.

28 stycznia przypada 209. rocznica śmierci Bidermana – pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana do dziś cytowane są przez chasydów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję