Reklama

Kościół

Biskup Andrzej Czaja spotkał się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej

Spotkania opolskich Niemców z ordynariuszem diecezji w pierwszych tygodniach roku mają wieloletnią tradycję. Są okazją do dyskusji nt. duszpasterstwa mniejszości i jego priorytetów. Z powodu pandemii rozmawiano – by zachować konieczne odległości – w Sali Kapitulnej Kurii Diecezjalnej w Opolu.

[ TEMATY ]

Niemcy

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

Z biskupem rozmawiali: przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych Bernard Gaida, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek, poseł mniejszości na sejm RP Ryszard Galla, członkowie zarządu ZNSSK Maria Neumann oraz Waldemar Świerczek, Zuzanna Donath-Kasiura - zastępca dyrektora biura TSKN oraz Monika Wittek - specjalista ds. kultury w ZNSSK, a także duszpasterz mniejszości narodowych w diecezji opolskiej i wikariusz biskupi, ks. dr hab. Piotr Tarlinski.

- Podsumowaliśmy miniony rok – relacjonuje ks. Tarlinski. – Niestety, pandemia uniemożliwiła m.in. obchody 25-lecia pielgrzymki mniejszości na Górę św. Anny. Z powodu nasilenia pandemii nie odbyły się pielgrzymki do Trzebnicy oraz do sanktuarium Maria Hilf w czeskich Zlatych Horach. Ale najwięcej uwagi poświęciliśmy perspektywom na przyszłość, zwłaszcza na rok 2021.

Jednym z duszpasterskich priorytetów mniejszości mają być spotkania chrześcijańsko-formacyjne prowadzone online, połączone ze wspólnym przeżywaniem liturgii. Chodzi o to, by pogłębić chrześcijańskiego ducha i otwartą osobowość tych, którzy angażują się w mniejszości w pracę kulturalną i związaną z tożsamością narodową.

- Nie możemy sobie pozwolić na utratę więzi z Bogiem i postawy ewangelicznej, bo bez niech trudno oddzielić prawdę od fałszu – dodał ks. Piotr Tarlinski. – Chcemy zaczerpnąć z siły i mądrości Jezusa i z Jego ogromnego szacunku dla drugiego człowieka.

- Cieszymy się, że zgodnie z trwającą od lat tradycją do spotkania z księdzem biskupem doszło – mówi przewodniczący TSKN Rafał Bartek. – Na pewno duszpasterstwo mniejszościowe jest naszą wspólną troską. Docierają do nas sygnały, iż są takie miejsca w diecezji opolskiej, gdzie choć jest wola i zaangażowanie środowiska mniejszości, by w mszy św. w języku niemieckim uczestniczyć, na linii proboszcz - DFK coś nie funkcjonuje. I o tym też szczerze z ks. biskupem rozmawialiśmy - wyjaśnił.

Reklama

- Niestety, w kilku dosłownie parafiach miały miejsce próby likwidowania mszy św. w języku niemieckim – przyznaje ks. Tarlinski – pod pretekstem pandemii, by więcej miejsca było w kościołach dla wiernych z większości. To się nie uzasadnia, skoro ks. biskup zezwolił kapłanom na odprawianie podczas pandemii czterech mszy św. w niedzielę. Msze św. „w języku serca” są zresztą tak celebrowane, by osoby nie znające niemieckiego mogły możliwie dużo zrozumieć i brać w nich udział. Po polsku odprawia się część liturgii słowa, mówi kazanie, czyta ogłoszenia duszpasterskie itd. W wielu parafiach są dwujęzyczne modlitewniki „Droga do nieba” pozwalające także na śpiewanie tych samych pieśni po polsku i po niemiecku. Będziemy księży proboszczów zachęcać, aby powrócili do regularnego odprawiania mszy św. z użyciem języka niemieckiego. Zgodnie z życzeniem wiernych – podkreślił.

- W kontekście tegorocznej pielgrzymki mniejszości na Górę św. Anny rozmawialiśmy także o przypadających w 2021 roku ważnych datach: trzydziestoleciu traktatu polsko-niemieckiego „O dobrym sąsiedztwie i wzajemnej współpracy” oraz o stuleciu plebiscytu na Górnym Śląsku oraz III powstania śląskiego – relacjonuje Rafał Bartek. - Dyskutowaliśmy także – już jakiś czas temu podjął ten temat ks. prałat Wolfgang Globisch (emerytowany duszpasterz mniejszości) - o upamiętnieniu męczeństwa księży w czasie Tragedii Górnośląskiej, czyli prześladowania ludności cywilnej przez Armię Czerwoną i władze komunistyczne na początku 1945 roku. Zgadzamy się z ks. biskupem, iż jest to tematyka, która domaga się rzetelnego naukowego opracowania – podsumował.

2021-02-16 19:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego się modlimy?

2023-02-02 08:08

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego modlimy się? Z czego to wynika? Co wspólnego ma z tym wszystkim Izrael? S. Magdalena Radko CHR opowiada o swojej osobistej drodze do Boga. O tym jak to się stało, że trafiła do Niego. Siostra nakierowuje na nową perspektywę postrzegania modlitwy.

Pragnienie jest początkiem

CZYTAJ DALEJ

Kuria koszalińsko-kołobrzeska wydała komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zielińskiego

2023-02-02 14:04

[ TEMATY ]

Koszalin

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zbigniewa Zielińskiego wydała kuria koszalińsko - kołobrzeska. Komunikat podpisany został przez wikariusza generalnego bp. Krzysztofa Zadarkę oraz kanclerza ks. Wacława Łukasza.

Podajemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję