Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Kto ucieka od krzyża, cięższy krzyż dostanie

W parafii św. Barbary w Wieluniu zakończył się kolejny etap budowy nowego kościoła, którym było uroczyste poświęcenie krzyża i stacji Drogi Krzyżowej. 18 lutego podczas Mszy św. dokonał go abp Wacław Depo.

2021-02-19 12:26

[ TEMATY ]

krzyż

abp Wacław Depo

Droga Krzyżowa

parafia św. Barbary w Wieluniu

Zofia Białas

Abp Depo święci stacje Drogi Krzyżowej

Abp Depo święci stacje Drogi Krzyżowej

Eucharystię koncelebrował ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz abp. Depo. W modlitwie uczestniczyli również księża z dekanatu Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu.

Zobacz zdjęcia: Poświęcenie krzyża i stacji Drogi Krzyżowej w parafii św. Barbary w Wieluniu

W homilii metropolita częstochowski nawiązał do tekstów z Księgi Powtórzonego Prawa i Ewangelii wg św. Mateusza. Mówił o wyborach, przed którymi staje człowiek każdego dnia. – Człowiek może wybrać dobro lub zło, błogosławieństwo lub przekleństwo, życie lub śmierć. To człowiek zdecyduje o tym, co wybierze. A co wybierze? Czy podejmie krzyż codzienności? Jezus nie uciekł od krzyża. Pełniąc wolę Ojca, który tak ukochał człowieka, wybrał drogę cierpienia i śmierci na krzyżu, by dać człowiekowi szansę na życie wieczne – podkreślił.

Reklama

– Pamiętajmy, że jedynym gwarantem naszego życia jest Bóg. Nie można uciec od krzyża, bo kto od niego ucieka, cięższy krzyż dostanie – przestrzegał abp Depo.

Wezwał, aby wzorem postępowania w czasie tegorocznego Wielkiego Postu był św. Józef – z racji przeżywanego roku ku jego czci. – Idźmy za św. Józefem, człowiekiem, który bez reszty zaufał Bogu. Pomocą niech będzie nam wiszący w prezbiterium tego kościoła krzyż i wiszący przy zakrystii obraz z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, przypominający prawdę o zaufaniu Bogu – zachęcił pasterz.

Zarówno krzyż, jak i stacje Drogi Krzyżowej to wysiłek wiernych, grup parafialnych (Żywy Różaniec i Stowarzyszenie „Razem możemy więcej”) oraz indywidualnych darczyńców z parafii i spoza niej.

Reklama

Autorem krzyża i stacji jest Marian Pajor, rzeźbiarz artystyczny z Łososiny Dolnej, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Spod jego dłuta wychodzą różnorodne rzeźby: małe i monumentalne, sakralne i świeckie, naturalnie kolorowane i polichromowane ze złoceniami. Artysta rzeźbi w kamieniu i drewnie, według własnego lub powierzonego projektu, dostosowując się do indywidualnych życzeń zamawiającego, w tym przypadku parafian i proboszcza parafii św. Barbary.

Krzyż, który powstał w pracowni Mariana Pajora, to monumentalna rzeźba wykonana z drewna dębowego w kolorze rustykalnym (wysokość – 5,5 m; rozpiętość ramion Chrystusa – 2,57 m). Postać Chrystusa została wykonana z drzewa lipowego w rozmiarze 2,47 m.

W podobnym stylu artysta wykonał stacje Drogi Krzyżowej. Są to przestrzenne sceny obrazujące cierpienie Jezusa od pojmania w Ogrójcu do śmierci na Golgocie, ustawione na poziomych belkach.

Spełniło się kolejne marzenie proboszcza ks. Jarosława Borala i parafian – rozpocząć i przeżyć Wielki Post 2021 r. przy krzyżu i stacjach Drogi Krzyżowej.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powiedzmy z pokorą: „Panie, zgrzeszyłem”

– Nawrócenie może się dokonać tylko przez post, jałmużnę i modlitwę – powiedział w Środę Popielcową w homilii ks. Jarosław Boral, proboszcz parafii św. Barbary w Wieluniu.

Wstępem do rozważań na temat postu, jałmużny i modlitwy stał się fragment Ewangelii wg św. Mateusza, w którym Jezus przypomniał, „by nie spełniać dobrych uczynków na oczach ludzi po to, by je podziwiano”.

CZYTAJ DALEJ

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza, oddanego męża, wspaniałego ojca

2021-02-25 07:48

[ TEMATY ]

pogrzeb

fot. KanczakStudio.pl/diecezja.bielsko.pl

Ta śmierć wstrząsnęła mieszkańcami Kęt i Podbeskidzia, dlatego na pogrzebie 34-letniego Wojciecha Wawrzyniaka, doświadczonego instruktora i pasjonata narciarstwa, który zginął w tragicznym wypadku na pilskim stoku, nikt nie ukrywał łez. Szczególnie w chwili, gdy ze zmarłym mężem żegnała się Anna – żona.

Do tragicznego zdarzenia doszło 15 lutego na zboczu Pilska w Beskidzie Żywieckim. Narciarz podczas zjazdu stracił panowanie nad nartami i uderzył z ogromną siłą w drzewo. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mimo reanimacji mężczyzna zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Płock: Związek Żołnierzy AK przeciw profanacji wizerunku Matki Bożej przez środowisko LGBT

2021-03-02 20:56

[ TEMATY ]

Płock

LGBT

żołnierze

żołnierz AK

facebook.com/NaszeSlubicePL

Ostry sprzeciw i dezaprobatę dla powtarzających się aktów profanacji, znieważania i przywłaszczania wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej przez środowisko LGBT” wyrazili przedstawiciele płockiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa – Wschód.

Ich list jest odpowiedzią na wyrok Sądu Rejonowego w Płocku z dnia 2 marca, uniewinniający trzy kobiety, które w kwietniu 2019 roku umieściły wokół kościoła parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej w tęczowej aureoli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję