Reklama

Przed wizytą papieża chrześcijanie w Iraku wspominają swoich męczenników

Na krótko przed wizytą papieża Franciszka w Iraku (5-8 marca) przedstawiciele Kościoła tego kraju przypomnieli licznych męczenników z minionych lat.

[ TEMATY ]

męczennicy

Irak

Franciszek w Iraku

Romolo Tavani/pl.fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niemal dokładnie przed 13 laty został porwany i zamordowany chaldejsko-katolicki arcybiskup Mosulu, Paulos Faraj Rahho. Przed 14 laty na otwartej drodze został zastrzelony chaldejsko katolicki ksiądz Ragheed Aziz Ganni, który również pracował w Mosulu. Wspomniano też zamordowaną w 2002 roku w Bagdadzie zakonnicę, s. Cecilię Moshi Hanna oraz 48 męczenników – ofiary zamachu terrorystycznego w katedrze Matki Bożej w Bagdadzie w 2010 roku.

Iracki portal informacyjny ankawa.com zaapelował o ponowne podjęcie dochodzenia w celu wyjaśnienia okoliczności zamordowania abp. Rahho. Jak podkreślono, w tej sprawie jest jeszcze wiele niejasności. Osoby odpowiedzialne za uprowadzenie i zamordowanie hierarchy muszą zostać znalezione i ukarane.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na auto, którym jechał arcybiskup, napadła 29 lutego 2008 roku grupa uzbrojonych mężczyzn. Hierarcha właśnie opuścił kościół pw. Ducha Świętego, w którym sprawował liturgię. Na miejscu został zabity kierowca arcybiskupa oraz jego dwaj współpracownicy, natomiast arcybiskupa uprowadzono. Po kilku dniach intensywnych starań o uwolnienie hierarchy, 12 marca znaleziono jego zwłoki porzucone w pobliżu opuszczonego cmentarza w dzielnicy Karama. Przyczyna śmierci dotychczas nie została wyjaśniona.

W okresie po 2003 roku, a więc po interwencji militarnej USA i upadku reżimu Saddama Husajna, miasto Mosul było miejscem eskalacji przemocy i zbrodni przeciwko mniejszości chrześcijańskiej.

Losy młodego księdza Ragheeda Aziza Ganniego stały się znane na całym świecie w 2007 roku. W tygodniach poprzedzających jego zabójstwo 35-letni duchowny otrzymywał listy z pogróżkami, żądające zamknięcia kościoła i zaprzestanie odprawiania Mszy. Ale ks. Ganni nie dał się zastraszyć. 3 czerwca 2007 roku duchowny jechał swoim samochodem po niedzielnym nabożeństwie w Mosulu. Nagle uzbrojeni mężczyźni zatrzymali pojazd. Młody ksiądz i towarzyszący mu trzej diakoni zostali zastrzeleni na miejscu.

Reklama

Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny ks. Ganniego i trzech diakonów: Basmana Yousefa Dauda, Wahida Hanny Isho i Gassana Isama Bidawida. Grób Ganniego w chaldejskim kościele katolickim Mar Addai w małym miasteczku Karamles na Równinie Niniwy stał się miejscem pielgrzymek chrześcijan w Iraku.

Kościół i groby zostały mocno zniszczone przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego w czasie ich niemal dwuletniego panowania w regionie. Nagrobki zostały rozbity na drobne kawałki. Mury kościoła pomazano hasłami bojowników, jak np. „Jak Bóg da, wkrótce wmaszerujemy do Rzymu”.

Kościół chaldejski czyni ponadto starania o beatyfikację abp. Rahho i s. Cecilii Moshi Hanna. 71-letnia zakonnica została zamordowana w sierpniu 2002 roku w Bagdadzie. Zasztyletowali ją trzej zamachowcy, którzy wtargnęli do klasztoru Serca Jezusowego.

W październiku 2019 roku zakończyło się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym męczenników – ofiar zamachu terrorystycznego z 2010 roku w syryjsko-katolickiej katedrze Matki Bożej w Bagdadzie. Dalsze decyzje podejmie Stolica Apostolska.

Podczas zamachu 31 października 2010 roku zostało zamordowanych 48 chrześcijan, w tym małe dzieci, a 80 zostało rannych. Uzbrojona grupa terrorystów wtargnęła do kościoła w czasie nabożeństwa. Pięciu terrorystów wzięło jako zakładników wszystkich obecnych w świątyni, w zamian za ich uwolnienie zażądali uwolnienia aresztowanych dżihadystów. Irackie siły bezpieczeństwa i żołnierze USA starali się oswobodzić zakładników, jednak terroryści podpalili materiały wybuchowe, a przedtem rozkazali wszystkim, aby położyli się na ziemię.

Pierwszymi z zabitych byli dwaj młodzi księża: Abdallah Thaer i Boutros Wassim Kas. Zostali zastrzeleni, gdy próbowali powstrzymać masakrę. Ks. Thaer, który sprawował liturgię, zszedł ze stopni ołtarza, by pertraktować z terrorystami, jednak natychmiast jeden z nich go zastrzelił. Ten sam los spotkał ks. Wassima, który wyszedł z konfesjonału chcąc powstrzymać terrorystów.

Papież Franciszek przybędzie do Iraku 5 marca. Tego samego dnia odwiedzi katedrę Matki Bożej w Bagdadzie i uczci irackich męczenników.

2021-03-02 19:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie męczeństwa Pierwszych Męczenników Polskich

Niedziela szczecińsko-kamieńska 24/2003

[ TEMATY ]

święty

męczennicy

Albertus teolog/pl.wikipedia.org

W 1001 r. przebywał w Pereum cesarski krewny Bruno z Kwerfurtu. Pełen zapału, żył Bruno myślą o pracy misyjnej w Polsce i jej krajach ościennych, o czym musiała być mowa w czasie niedawnej wizyty cesarza u Bolesława Chrobrego. Niewątpliwie Bruno skłonił św. Romualda, który myśl misyjną podejmował kilkakrotnie w życiu, do wysłania na północ małej ekipy misjonarskiej. Wybrani zostali do niej Benedykt i Jan, cesarz zaś wyposażył ich w księgi i naczynia liturgiczne, może także w inne środki na drogę.
Gdy w początkach 1002 r. przybyli do Polski, na dworze Bolesława Chrobrego zdziwienia nie wywołali, bo rzecz omówiona musiała być już wcześniej, być może w czasie zjazdu gnieźnieńskiego. Jakkolwiek by było, książę dał im miejsce na erem, a zapewne i środki utrzymania oraz jakieś świadczenia w naturze. Spierano się później, gdzie to miejsce było, ale dziś przyjmuje się powszechnie, iż osiedlili się na terenie obecnego Wojciechowa pod Międzyrzeczem. Na to wskazywałaby analiza nielicznych źródeł pisanych.
Tam to nowo przybyli mnisi-pustelnicy podjęli swój zwyczajny tryb życia, dzielony pomiędzy pracę, modlitwę i studium. Ponieważ przybyli do Polski w celach misyjnych, rozpoczęli także przygotowania do tej akcji, przede wszystkim zaś zaczęli przyjmować do swego nielicznego grona młodzieńców z kraju, do którego przybyli.
Na początku zjawiło się kilku: Izaak, Mateusz i Barnaba. Dwaj pierwsi byli rodzonymi braćmi, a pochodzić musieli z rodziny dobrze już schrystianizowanej, skoro także dwie ich siostry zostały mniszkami. Niektórzy przypuszczają, że wywodzili się z jakiegoś możnego rodu, albo nawet ze środowiska dworskiego, nic jednak dokładniejszego na ten temat nie wiemy. W obejściu klasztornym była również jakaś służba dodana im przez księcia, zapewne jakiś włodarz, samą jednak społeczność eremicką uzupełniał młody chłopiec Krystyn (Chrystian), pochodzący z tej okolicy. Pełnił obowiązki kucharza, może nawet był bratem-laikiem, w każdym razie był serdecznie oddany sprawie, której służył.
W świecie tymczasem dokonały się niemałe zmiany. Ze śmiercią Ottona III (1002 r.) inny obrót przybrały nie tylko sprawy polityczne; zahamowaniu ulec musiała także realizacja planów misyjnych. Bruno, którego eremici spodziewali się w związku z tymi planami, nie przybywał, Bolesław Chrobry wyprawił się do Pragi, między nim a nowym cesarzem narastał konflikt. W takim stanie rzeczy Benedykt postanowił pojechać po instrukcje do Rzymu, ale w Pradze Chrobry zawrócił go z drogi i zezwolił tylko na to, aby do Włoch wysłać Barnabę.
Wrócił wtedy Benedykt do eremu, a pieniądze (10 funtów srebra), które książę wręczył mu uprzednio, chcąc go użyć do spełnienia misji politycznej, oddał do książęcej kasy. Z początkiem listopada 1003 r. eremici spodziewali się powrotu Barnaby, a wraz z nim wieści, a może nawet decyzji co do podjęcia zamierzonych prac misyjnych. Tymczasem wysłannik nie wracał i oczekiwania się przeciągały.
10 listopada 1003 r., przed północą, podchmieleni chłopi, bodaj z samym włodarzem książęcym na czele, dokonali na nich rabunkowego napadu, spodziewając się znaleźć u ubogich eremitów darowane im przez księcia srebro. Jan, Benedykt, Izaak, Mateusz i Krystyn zginęli od miecza 11 listopada 1003 r. Papież Jan XVIII, któremu ocalały Barnaba w jakiś czas później zdał sprawę z wszystkiego, kanonizował ich niejako viva voce: "bez wahania kazał ich zaliczyć w poczet świętych męczenników i cześć im oddawać".

CZYTAJ DALEJ

Jutro odbędą się obchody 900-lecia diecezji lubuskiej

2024-05-10 18:39

[ TEMATY ]

jubileusz

diecezja lubuska

wikipedia/Lienhard Schulz na licencji Creative Commons

Ratusz w Ośnie Lubuskim

Ratusz w Ośnie Lubuskim

W Ośnie Lubuskim odbędą się jutro (11 maja) główne obchody z okazji dziewięćsetlecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego, które utworzone zostało w wieku XII, a przestało istnieć w końcu XVI wieku. Jubileuszowej Mszy św. będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, prymasa Polski. Po liturgii przewidziano jarmark lubuski w ramach, którego będą się prezentować lokalne grupy i zespoły muzyczno-wokalne.

Jubileusz rozpocznie się wykładem „900.rocznica powstania biskupstwa lubuskiego”, który wygłosi dr Marek Golemski. Później przewidziano koncert okolicznościowy „Monodia Caelestis” pod kierownictwem prof. Susi Ferfoglia. Jubileuszowa Msza św. rozpocznie się o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp Wojciecha Polaka, prymasa Polski.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych z Biblią

Na Jasnej Górze odbędzie się coroczne, 17. już z kolei Spotkanie Młodych z Biblią. Jako termin wydarzenia wybrano 13 maja.

Każdego roku wybierana jest data zbliżona do daty rocznicy zamachu na życie św. Jana Pawła II, aby przypomnieć o cudzie jego ocalenia. W częstochowskim Sanktuarium symbolem upamiętniającym ów cud jest przestrzelony pas papieskiej sutanny znajdujący się w Kaplicy Cudownego Obrazu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję