Reklama

Watykan

Ks. Nykiel: ochrona tajemnicy spowiedzi jest lekarstwem na zło

Od poniedziałku trwa zorganizowany przez Penitencjarię Apostolską w trybie online XXXI kurs dotyczący forum wewnętrznego. Pomimo ograniczeń spowodowanych pandemią bierze w nim udział prawie 900 księży i kleryków z całego świata, którzy stoją na progu święceń kapłańskich.

Regens Penitencjarii Apostolskiej ks. Krzysztof Nykiel w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego podkreśla, że celem spotkania nie jest formacja „funkcjonariuszy sacrum”, ale „szafarzy miłosierdzia”.

Kapłan w dniu otwarcia kursu przypomniał o Nocie Penitencjarii Apostolskiej z 29 czerwca 2019 roku dotyczącej szacunku dla porządku wewnętrznego oraz nienaruszalności tajemnicy spowiedzi sakramentalnej.

„Od jakiegoś czasu można spotkać się z atakami czy próbami kwestionowania zasad, które poruszone są w nocie Penitencjarii Apostolskiej, tzn., że ze względu na takie czy inne przestępstwa możliwe byłoby uchylenie nienaruszalność tajemnicy spowiedzi, wtedy łatwiej można by znaleźć sprawcę danego czynu. Kościół nie może w żadnym wypadku uchylić się od tego zobowiązania, które ciąży na spowiednikach – podkreślił ks. Nykiel. – Nie ma takiej możliwości, nie dlatego, że chcieliby cokolwiek ukrywać, nie dlatego, że chcieliby cokolwiek zamiatać pod dywan, ale dlatego, że to nie kapłan jest narzędziem przebaczenia, ale sam Bóg jest autorem przebaczenia. Chroniąc świętość sakramentu, a jednocześnie dobrego imienia penitenta, ten obowiązek pieczęci sakramentalnej nie może zostać nigdy zdjęty. Stąd też kapłan jest zobowiązany zachować tajemnicę sakramentalnej spowiedzi także po śmierci penitenta i muszę powiedzieć, że ochrona świętości spowiedzi jest naprawdę prawdziwym lekarstwem i antidotum na wszelkie zło.“

2021-03-11 16:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: wielkopiątkowa spowiedź do północy

[ TEMATY ]

sakrament pokuty i pojednania

ks. Paweł Rytel-Andrianik

"Noc konfesjonałów" po raz kolejny odbędzie się w archidiecezji lubelskiej. Celem inicjatywy – podejmowanej w całej Polsce – jest umożliwienie skorzystania z sakramentu pojednania tym, którzy z różnych powodów nie mogli dotąd skorzystać z wielkopostnej spowiedzi.

Organizatorzy akcji zapraszają chętnych do siedmiu kościołów w śródmieściu Lublina. Obok katedry są to: bazylika dominikanów, tzw. kościół „powizytkowski”, rektorat Świętego Ducha na lubelskim „Deptaku”, kościół Nawrócenia św. Pawła i kościół karmelitów. W akcję włączył się również kościół przyszpitalny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, przy ul. Staszica, w którym kapłani będą spowiadali również w języku angielskim i włoskim.
Dla chętnych przygotowano ulotki z najważniejszymi informacjami dotyczącymi „Nocy konfesjonałów”. Zawierają one praktyczne informacje dotyczące tego, czym jest spowiedź i jak się do niej przygotować.
W specjalnym przesłaniu dotyczącym „Nocy konfesjonałów” metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik napisał: „Tym, co najważniejsze w naszym przygotowaniu do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, jest osobiste doświadczenie Bożego miłosierdzia w sakramencie pokuty i pojednania. Dlatego pragnę zaprosić do uczestnictwa w wydarzeniu, organizowanym w Lublinie już po raz trzeci, pod nazwą „Noc konfesjonałów”. Duchowny podkreślił, że jest to propozycja skierowana szczególnie do osób zapracowanych, a jednocześnie potrzebujących głębokiego duchowego doświadczenia, jakim jest spotkanie z Bogiem i ludźmi w sakramencie spowiedzi.
W minionych latach podczas "Nocy konfesjonałów" do spowiedzi przystąpiło kilka tysięcy osób. Podobnie jak wtedy, tak i w tym roku, kapłani będą dyżurowali w wyznaczonych kościołach w godzinach 21.00 - 24.00.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach

2023-02-08 11:03

[ TEMATY ]

Poznań

dewastacja

archpoznan.pl

Policjanci z Czerwonaka ustalili i zatrzymali sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach – poinformował PAP w środę kom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. 41-letni mężczyzna usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych, zniszczenia mienia oraz kradzieży lichtarzy.

Do dewastacji kościoła w podpoznańskich Koziegłowach doszło pod koniec stycznia. Jak informowała wówczas policja, nieznany sprawca wszedł do kościoła bocznym wejściem, następnie poprzewracał figury i wyposażenie wewnątrz kościoła. Lokalne media podawały, że "sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraże".

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję