Reklama

Niedziela Częstochowska

Jasna Góra: Wielkopiątkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej

– W imię czego mamy odrzucić to wszystko, czym żyliśmy przez tysiąc lat i to, co stworzyło podstawy naszej tożsamości? – pytał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Drodze Krzyżowej, która nie była celebrowana jak zwykle na Wałach, ale w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

2021-04-02 17:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Droga Krzyżowa

Wielki Piątek

Karol Porwich/Niedziela

Przy pierwszej stacji przypomniał, że wyrok na Jezusa to „nie jest historia tylko tamtego pokolenia, ludzi trzymających władzę czy anonimowego tłumu, to jest również nasza historia wpisana w życie Jezusa”.

Zobacz zdjęcia: Droga Krzyżowa w Wielki Piątek na Jasnej Górze

– W niesprawiedliwym wyroku Piłata potrzeba, abyśmy zobaczyli prawdę o nas samych, prawdę o naszym człowieczeństwie i o wyrokach współczesnych nam sądów ludzkich. Podobnie jak Piłat, poznając prawdę, możemy jej się zaprzeć i mówiąc słowami Jana Pawła II z 1979 r., odrzucić Chrystusa i wszystko, co On wniósł w dzieje człowieka – podkreślił duchowny.

Reklama

– Pytamy dalej: w imię jakiej wolności, w imię czego mamy odrzucić to wszystko, czym żyliśmy przez tysiąc lat i temu, co stworzyło podstawy naszej tożsamości?” – kontynuował.

Metropolita częstochowski cytował słowa Jana Pawła II: „Niech trwają w naszej świadomości dwa zasadnicze momenty: noc betlejemska dająca radość, miłość i nadzieję wszystkim matkom, i noc duchowa na Golgocie ucząca wszystkich wierności Chrystusowi wśród doświadczeń i zagrożeń”.

– Maryjo! Matko Życia, Matko ukrzyżowanego Pana! W Twoje ramiona oddajemy nas samych, nasze rodziny, nasze wspólnoty, Kościół na ziemi polskiej i Kościół powszechny, zwłaszcza w tym, co trudne i bolesne, w tajemnicach, które przeżywamy. Niech wszystko przeniknie światło Twojego Zmartwychwstałego Syna – prosił abp Depo.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Piątek – patrzymy na krzyż

2021-04-02 07:16

[ TEMATY ]

krzyż

Triduum Paschalne

Wielki Piątek

Karol Porwich /Niedziela

Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego. Z powodu pandemii koronawirusa, liturgie odbędą się z udziałem jedynie małych grup wiernych oraz będą transmitowane w telewizji i internecie.

Piątek jest w zasadzie pierwszym dniem Triduum Paschalnego. Dni najważniejszych Świąt Kościoła są bowiem liczone zgodnie z tradycją żydowską, od zachodu słońca.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: bez Słowa Bożego nie ma Kościoła

2021-04-18 08:29

[ TEMATY ]

tydzień biblijny

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Zachęcam wszystkich do czytania Słowa Bożego ponieważ bez Słowa Bożego nie ma Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji Niedzieli Biblijnej, obchodzonej 18 kwietnia, która rozpoczyna XIII Tydzień Biblijny.

Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że w życiu codziennym, poza liturgią, zauważa się niekiedy pewną obojętność względem Pisma świętego i jego natchnienia pośród wiernych i duszpasterzy. „Za mało czyta się Pismo święte, za mało poważa wypowiedź Pisma świętego” – zauważył.

CZYTAJ DALEJ

Zbudźcie się, organy...

2021-04-18 21:22

Norbert Polak

- Wspaniała uroczystość, ten piękny obrzęd budzenia organów i tym bardziej głębokie wchodzenie w to, czym jest w swej istocie założony przez Jezusa Chrystusa Kościół budowany na fundamencie Apostołów - powiedział abp Marek Jędraszewski podczas obrzędu poświęcenia organów w kościele Zesłania Ducha św. na Ruczaju w Krakowie.

18 kwietnia odbyła się Msza św. z nabożeństwem poświęcenia organów. Przez 5 lat wspólnota parafialna zbierała ofiary na ten cel. 15 marca 2021 r. archidiecezjalna komisja muzyki kościelnej przyjęła dzieło firmy Zdzisława Mollnika, gdzie nad własnym brzmieniem instrumentu pracował organmistrz-intonator Maciej Sztuba. Jego specyfikę wyjaśnił ks. Szymon Wróbel, wikariusz parafii. - Instrument posiada 28 rejestratorów, a dyspozycja instrumentów (...) łączy cechy niemieckiego romantyzmu z niektórymi rozwiązaniami pochodzenia francuskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję