Reklama

Niedziela Częstochowska

Mam władzę Cię uwolnić, mam władzę Cię ukrzyżować

– Kłaniając się Krzyżowi Pana naszego Jezusa Chrystusa, powiedzmy w ciszy: Panie, Ty jesteś moim Bogiem i Zbawcą, oddaje Ci każdą moją władzę. Panie, przyjmij całe moje życie. Ty jesteś nauczycielem mojej miłości. Jesteś moim Zbawicielem. Ty kieruj, kieruj mną, kieruj światem, kieruj życiem – mówił bp Andrzej Przybylski podczas Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek 2 kwietnia w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

2021-04-02 22:47

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Andrzej Przybylski

Liturgia Męki Pańskiej

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie ze starożytną tradycją, że w Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii, bp Andrzej Przybylski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej. Ołtarz był obnażony: bez krzyża, świeczników i obrusów.

Zobacz zdjęcia: Mam władzę Cię uwolnić, mam władzę Cię ukrzyżować

Zgromadzeni w świątyni i łączący się duchowo wysłuchali Liturgii Słowa, adorowali Krzyż, przyjęli Komunię św. oraz byli świadkami przeniesienia Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego. Potem trwali na adoracji do godz. 23.00 i w Wielką Sobotę cały dzień aż do Liturgii Wigilii Paschalnej, która w archikatedrze rozpocznie się o godz. 21.00.

Reklama

– Mam władzę, mam władzę Cię uwolnić, mam władzę Cię ukrzyżować. Wszyscy na krzyżowej drodze chcą objawić swoją władzę i boją się Jezusa, bo im zagraża. Arcykapłani i Żydzi odrzucają Jezusa, bo chcą mieć władzę na tłumem, Herod i Piłat skazują Jezusa na śmierć, bo mają władzę cywilną, i wreszcie tłum, który chce decydować, kogo ma uwolnić: Jezusa czy Barabasza, i ci prości ludzie krzyczą: Ukrzyżuj Go! Precz z Jezusem! – mówił w homilii bp Przybylski. Pragnienie władzy bowiem jest przymiotem każdego z ludzi, a nie tylko rządzących.

Wyjaśniał również: – To jest skaza grzechu, mieć władzę, być samowystarczalnym, decydować o sobie, nie liczyć się z nikim. Poczucie władzy jest źródłem wszystkich naszych grzechów, zamętu i wojen. Dziś ludzkość ma z tym wyjątkowy problem. Żyjemy bowiem w kulcie panowania, wielu z ludzi ocenia i patrzy na świat przez pryzmat swojego ja.

Biskup zwrócił uwagę na to, że współczesny człowiek korzysta z postępu techniki i zaczyna nawet myśleć, że ma władzę nad życiem i może decydować, kiedy może się począć życie, kiedy może się zakończyć, a także chce mieć władzę nad swoją miłością i swoją płciowością, chce mieć władzę nad pomysłami Boga na rodzinę. Nie widzi więc własnych grzechów i odrzuca Boga, bowiem, jeżeli istnieje Bóg, to trzeba się z Nim liczyć i uznać, że On jest Panem i Stwórcą, uznać, że jest Stworzycielem i słuchać Jego praw. Kaznodzieja mówił, że dziś człowiek chce być jak Bóg i rządzić, a przecież wszystko, co posiada – życie, zdrowie czy talenty – otrzymał z góry.

Wierni, adorując Krzyż, mogli składać ofiary przeznaczone na utrzymanie Grobu Bożego w Jerozolimie.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Świat bez krzyża byłby światem bez nadziei

2021-04-02 20:03

[ TEMATY ]

krzyż

abp Stanisław Gądecki

Liturgia Męki Pańskiej

Karol Porwich "/Niedziela"

Świat bez krzyża byłby światem bez nadziei, pełen przemocy i okrucieństwa - powiedział w czasie piątkowej Liturgii Męki Pańskiej przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Jezus przyszedł na ten świat, aby być z nami pośród cierpienia i śmierci - mówił arcybiskup.

Przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w czasie piątkowej Liturgii Męki Pańskiej, przywołując słowa papieża Benedykta XVI zaznaczył, że krzyż nie jest tylko prywatnym symbolem religijnym wskazującym przynależność do pewnej grupy w społeczeństwie. „Krzyż, w swym najgłębszym wymiarze, nie ma nic wspólnego z narzucaniem na siłę jakiegoś credo czy filozofii” – zaznaczył hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Kościół to nie fabryka świętych

2021-04-14 07:27

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. 10-15

[ TEMATY ]

święci

Albrecht Dürer

Ksiądz Bogusław Turek, michalita, to jeden z najlepszych na świecie ekspertów w zakresie procesów kanonizacyjnych. W specjalnym wywiadzie dla Niedzieli opowiada, kto z Polaków może zostać wkrótce ogłoszony świętym lub błogosławionym. Jak żyć, żeby być świętym? I co z tym wszystkim ma wspólnego Robert Lewandowski?

Krzysztof Tadej: Kiedy odbędą się beatyfikacje kard. Stefana Wyszyńskiego, matki Elżbiety Róży Czackiej i ks. Jana Machy? Zapowiadane były w ubiegłym roku, ale zostały odroczone. Do niedawna wiele osób mówiło, że może odbędą się w maju lub czerwcu... Czy jest to możliwe, czy raczej powinniśmy myśleć o jesieni lub nawet o przyszłym roku?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Łódzkie metro w budowie

2021-04-18 13:32

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace przy tunelu średnicowym pod miastem, nazywanym łódzkim metrem. Nowe połączenie kolejowe połączy główne stacje kolejowe - Łódź Widzew, Łódź Fabryczna z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieniec. Powstaną także dwie stacje pod centrum miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję