Reklama

Program wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Kazachstanie i Armenii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kazachstan


Sobota - 22 września 2001 r.
19.30 - Przylot z Rzymu do Astany, powitanie na lotnisku przez prezydenta kraju. W drodze z lotniska do rezydencji papieskiej, którą będzie prawdopodobnie siedziba administratora apostolskiego tego miasta, Ojciec Święty złoży wieniec u stóp pomnika ofiar represji komunistycznych.
Niedziela - 23 września 2001 r.
10.05 - Przybycie Ojca Świętego na plac Matki Ojczyzny.
10.30 - Msza św. pod gołym niebem na placu Matki Ojczyzny.
Będzie to główne wydarzenie w czasie całej podróży papieskiej i jedyne, w którym będą mogli wziąć udział wszyscy chętni.
14.00 - Przyjazd Ojca Świętego do nuncjatury apostolskiej w Astanie. Spotkanie i lunch z Episkopatem Środkowej Azji.
17.30 - Kurtuazyjna wizyta w pałacu prezydenckim.
18.45 - Spotkanie z młodzieżą na terenie Uniwersytetu Eurazjatyckiego, przy czym do budynku wejdą tylko jej przedstawiciele. Natomiast na zewnątrz, za pośrednictwem telewizji, będą mogli w spotkaniu uczestniczyć wszyscy.
Poniedziałek - 24 września 2001 r.
10.00 - Msza św. w katedrze tylko dla duchowieństwa, osób zakonnych, seminarzystów, nowicjuszy i nowicjuszek z Kazachstanu i Azji Środkowej.
18.00 - Spotkanie z przedstawicielami świata nauki i kultury w Sali Kongresowej.
Wtorek - 25 września 2001 r.
7.30 - Msza św. w prywatnej kaplicy nuncjatury apostolskiej Astany.
10.30 - Przybycie na lotnisko w Astanie. Ceremonia pożegnania.
11.00 - Rozpoczęcie ceremonii pożegnania z udziałem najwyższych władz państwowych i kościelnych, odlot do Armenii.

Armenia


Wtorek - 25 września 2001 r.
13.00 - Przylot na międzynarodowe lotnisko w Erewaniu.
Jan Paweł II będzie witany na lotnisku przez Katolikosa Karekina II i prezydenta Armenii Roberta Kochariana.
Przemówienie Ojca Świętego.
Podczas wizyty w Armenii Papież będzie gościem Katolikosa Karekina II i będzie mieszkał w jego pałacu w Eczmiadzynie, 20 km od stolicy. Jest to duchowe centrum Kościoła ormiańskiego.
14.15 - Przybycie w wizytą apostolską do Eczmiadzynu.
Modlitewne spotkanie w katedrze w Eczmiadzynie.
Powitanie przez Ojca Świętego.
18.00 - Oficjalne spotkanie z Najwyższym Patriarchą i Katolikosem Armenii Jego Świątobliwością Karekinem II w pałacu apostolskim w Eczmiadzynie.
Środa - 26 września 2001 r.
07.30- Msza św. w prywatnej kaplicy pałacu apostolskiego w Eczmiadzynie.
10.30 - Przybycie do pałacu prezydenckiego w Erewaniu.
11.30 - Wizyta w kompleksie poświęconym pamięci Ormian - ofiar ludobójstwa w Cycernokaberdzie.
Pomnik poświęcony jest ofiarom z 1915 r., zamordowanym w ostatnich latach trwania Państwa Ottomańskiego.
12.45 - Przybycie na spotkanie do Eczmiadzynu.
13.00 - Oficjalny lunch z Najwyższym Patriarchą i Katolikosem całej Armenii Jego Świątobliwością Karekinem II, z arcybiskupami i biskupami armeńskiego Kościoła i z kardynałami i biskupami przybyłymi razem z Papieżem - w pałacu apostolskim w Eczmiadzynie.
18.30 - Przybycie do nowej katedry św. Jerzego - patrona Erewania.
Nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego słowo wygłosi Ojciec Święty.
Czwartek - 27 września 2001 r.
09.15 - Przybycie Ojca Świętego do Eczmiadzyna na Mszę św. papieską.
09.30 - Msza św. w rycie łacińskim na specjalnie zbudowanym ołtarzu papieskim, homilia Ojca Świętego.
12.30 - Oficjalny lunch w Armeńskim Katolickim Centrum w Erewaniu.
16.30 - Pożegnanie w katedrze w Eczmiadzynie.
17.30 - Przybycie do monastyru Khor Virab (40 km od stolicy) - miejsca, gdzie założyciel Ormiańskiego Kościoła Katolickiego - św. Jerzy, patron Armenii, był więziony zanim przekonał ormiańskiego króla Tridata do proklamowania chrześcijaństwa jako religii narodowej.
18.15 - Ceremonia pożegnalna na międzynarodowym lotnisku w Erewaniu.
18.30 - Odlot do Rzymu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

[ TEMATY ]

Skaldowie

Kard. Grzegorz Ryś

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Prezydent RP odznaczył pośmiertnie Jacka Zielińskiego ze Skaldów Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Wyróżnienie z rąk Andrzeja Dudy odebrał syn muzyka Bogumił Zieliński podczas uroczystości pogrzebowych w poniedziałek w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Ku czci Matki Bożej Fatimskiej

2024-05-20 22:16

Marek Białka

W niedzielę 19 maja obchodzono w Gnojniku odpust ku czci patronki nowego kościoła.

Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. prał. Jacek Soprych, rektor Wyższego Seminarium Duchowego w Tarnowie, który wygłosił również homilię.- Początkiem wszystkiego jest Pan Bóg. My musimy umieć słuchać i trafnie odczytywać znaki oraz właściwie odpowiadać na Boży Głos – mówił rektor tarnowskiego seminarium, nawiązując do tajemnicy powołania do sakramentu kapłaństwa. I apelował: - Módlmy się, aby ziemia tarnowska zawsze była urodzajną ziemią kapłańską, która wyda Kościołowi nowe i święte powołania kapłańskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję