Reklama

Niedziela Częstochowska

Usłyszeć głos Miłości

– Gromadzimy się w szczególnym, kapłańskim miejscu, wokół relikwii świętego Proboszcza z Ars, w sanktuarium w Mzykach. Chcemy w kolejny wieczór wołać do Pana żniwa, by posłał robotników na swoje żniwo. Wszyscy czujemy, że Kościół, świat potrzebują dobrych pasterzy – powiedział bp Andrzej Przybylski 30 kwietnia w sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach.

Przez cały rok z sanktuarium płynie do Pana żniwa błagalna modlitwa za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Zobacz zdjęcia: Usłyszeć głos Miłości

W tym miejscu w Tygodniu Modlitw o Powołania trwały modły w tej intencji: o godz. 18.00 była sprawowana Msza św., a po niej był czas na adorację Najświętszego Sakramentu. Codziennie tę modlitwę prowadziły różne wspólnoty archidiecezji częstochowskiej. I tak w poniedziałek – Domowy Kościół, we wtorek – Siostry od Aniołów wraz z Apostolatem Anielskim, w środę – Ruch Światło-Życie, czwartek – Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej i w piątek – Schola liturgiczna Domine Jesu.

Reklama

Mszy św. na zakończenie przewodniczył bp Andrzej Przybylski. W homilii mówił o tym, jak ważna jest modlitwa za kapłanów i nowe powołania. Aby to zrozumieć, należy odkryć tajemnicę kapłaństwa. – W Bogu poznać, to znaczy pokochać – tłumaczył bp Andrzej. Nauczycielem takiego rozumienia kapłaństwa jest właśnie patron tego sanktuarium, który jest nauczycielem miłości do kapłaństwa i wzorem kapłaństwa, on bowiem kapłaństwo zrozumiał i pokochał. – Tej miłości nauczył się, nie patrząc na siebie, ale na Pana Boga – mówił bp Przybylski. Przypomniał słowa św. Jana Marii Vainneya: „Kapłaństwo to miłość Najświętszego Serca Jezusowego”. Dlatego zarówno księża, jak i wierni świeccy mają kochać i zrozumieć kapłaństwo. Najważniejsze jest to, że to sam Bóg wybrał po imieniu kapłanów i ich ukochał oraz to, że działa przez nich po wszystkie czasy. Ten Tydzień Modlitw o Powołania jest zachętą i mobilizacją do tego, by świeccy byli wierni w swojej modlitwie i pamiętali o tych, których Bóg wybrał i posłał.

Ideę modlitwy w sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach nie tylko w Tygodniu Modlitw o Powołania wyjaśnił kustosz ks. Wojciech Torchalski: – Potrzebujemy świąt, które podkreślają, że to, co codziennie robimy, ma szczególną wartość. My tutaj staramy się cały czas modlić się o nowe powołania, a ten tydzień jeszcze bardziej nas na tę intencję otwiera oraz przypomina i wskazuje, jak jest ona ważna. Wierzymy w to, że nie tylko miejsce, ale przede wszystkim my, którzy tutaj mieszkamy, zostaliśmy do tej modlitwy szczególnie wezwani.

W tej intencji modlą się również wspólnoty młodzieżowe naszej archidiecezji. O tej inicjatywie powiedział „Niedzieli” ks. Mateusz Ociepka, założyciel i dyrygent Scholi liturgicznej Domine Jesu, wikariusz parafii św. Zygmunta w Częstochowie: – Na spotkaniu Duszpasterstwa Młodzieży przedstawiciele wspólnot naszej archidiecezji wraz z bp. Andrzejem Przybylskim podjęli inicjatywę regularnej modlitwy. W każdy dzień tygodnia inna wspólnota modli się w intencji nowych powołań i uświęcenia kapłanów. My, jako schola, modlimy się w środy i niedziele. Ta modlitwa polega na odmówieniu różańcowej tajemnicy modlitwy Pana Jezusa w Ogrójcu z racji tego, że Jezus w Ogrójcu modlił się, żeby uczniowie byli jedno jako Apostołowie, czyli jako kapłani – wyjaśnił duchowny. 

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Daj nam świętych kapłanów!”

Biskup Andrzej Przybylski zaprasza do wspólnej modlitwy za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie w sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach.

„Jak w każdy trzeci czwartek miesiąca modlimy się przed Najświętszym Sakramentem Koronką za kapłanów, pamiętając szczególnie o kapłanach chorych, przeżywających różne problemy i kryzysy” – napisał biskup na stronie www.archiczest.pl.

CZYTAJ DALEJ

Trwa konwencja, na której zostanie zaprezentowany Polski Ład

2021-05-15 10:09

O godz. 10 w sobotę rozpoczęła się konwencja programowa, na której m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zaprezentują Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy.

Konwencja w związku z nadal obowiązującymi ograniczeniami spowodowanymi pandemią odbywa się w formie zdalnej. Planowane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, a także liderów Porozumienia i Solidarnej Polski - Jarosława Gowina oraz Zbigniewa Ziobry.

CZYTAJ DALEJ

Watykan – udekorowano miejsce związane z zamachem na Jana Pawła II

2021-05-15 18:47

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Gdy 13 maja 1981 r. na placu św. Piotra dokonano zamachu na Jana Pawła II, ciężko rannego Papieża przewieziono jeepem do Watykanu. Samochód objechał z tyłu Bazylikę św. Piotra i przez dziedziniec Belwederski dojechał do budynku, który znajduje się obok Poczty Watykańskiej i sklepów (annona) – mieszczą się w nim biura watykańskiej służby zdrowia i przychodnie lekarskie.

Ciało zranionego Papieża położono w wejściu na posadzce. I to tutaj po raz pierwszy papieski lekarz, dr Renato Buzzonetti, dokonał oględzin rannego. Tak ten fakt wspominał kard. Stanisław Dziwisz: „Wyjęli mi Papieża z ramion i położyli na posadzce w korytarzu budynku. Dopiero wtedy zobaczyliśmy ogromną ilość krwi, która wypływała z rany postrzałowej. Dr Buzzonetti zgiął nogi w kolanach, pytając, czy może nimi poruszać. Poruszył. Lekarz kazał natychmiast udać się do Polikliniki Gemellego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję