Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oświadczenie społeczności religijnych nt. terroryzmu

Duchowi przywódcy religii i Kościołów USA zaapelowali 1 października br. do społeczeństwa amerykańskiego o głęboką moralną refleksję po tragicznych wydarzeniach 11 września 2001 r. Tekst wspólnego oświadczenia nosi tytuł Nie dajmy im cieszyć się zwycięstwem - religijna odpowiedź na terroryzm. Podpisali się pod nim przedstawiciele prawie wszystkich wyznań: rzymscy katolicy, ewangelicy, prawosławni, protestanci oraz muzułmanie i żydzi. Kościół katolicki reprezentował ks. William Fay, sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich w USA.
"Wszczepiając strach w nasze serca, terroryści muszą czuć się zwycięsko. Nie dajmy im więc cieszyć się zwycięstwem, nie akceptujmy świata, jaki chcą zbudować" - napisano m.in. w oświadczeniu. Mówi ono również o konieczności ukarania winnych. "Modlić się będziemy za prezydenta i członków Kongresu, aby szukali mądrości w Bogu, podejmując decyzję o właściwej odpowiedzi na atak" - napisali duchowni.

Odpowiedzialność za terroryzm

O. prof. Giuseppe Scattolin z Papieskiego Instytutu Studiów Arabskich i Islamistyki w Watykanie obarczył Zachód odpowiedzialnością za ostatnie akty terrorystyczne, dokonane przez ekstremistów muzułmańskich. Naukowiec przypomniał, że Stany Zjednoczone przez wiele lat wspierały fundamentalistów islamskich w czasie wojny ZSRR z Afganistanem. " Nawet po rozpadzie ZSRR USA nie przestały pomagać talibom - stwierdził o. Scattolin. - USA pozwalały więc na rozwój fundamentalizmu" - dodał uczony. Według niego, Zachód wiedział o wielkiej urazie, jaką żywią doń islamiści.
Naukowiec watykański proponuje całkowitą izolację i odcięcie skrajnego skrzydła islamu, które popiera terroryzm. "Nie możemy zapominać, że islam ma wiele odmian, przy czym ta najbardziej radykalna jest najmniej liczna" - dodaje. Scattolin przypomina, że w Europie też mieliśmy do czynienia z totalitaryzmami, ale nie znaczy to, że cała Europa jest zła. Nawołuje on do zniesienia przez Zachód restrykcji gospodarczych, politycznych i finansowych wobec islamu oraz podjęcia dialogu z jego bardziej umiarkowanymi przedstawicielami.
"Ani z Osamą bin Ladenem, ani z Georgem W. Bushem" - tak swoje stanowisko wobec światowego kryzysu, wywołanego atakami terrorystycznymi w Stanach Zjednoczonych, określa Vittorio Messori. " To chyba oczywiste, dlaczego nie mogę popierać terrorystów - powiedział znany włoski pisarz katolicki w wywiadzie dla Corriere della Sera. - Nie mogę jednak również być po stronie Busha. Jak można okazywać poparcie dla pierwszej w dziejach wojny z kimś nieznanym?" - pyta Messori.
Uważa on, że walkę z terroryzmem powinny prowadzić służby specjalne, użycie zaś amerykańskiego potencjału militarnego może doprowadzić do katastrofy. "Atak amerykański wywołałby na Zachodzie największą ofensywę terroryzmu w historii. W samej Francji mieszka 5 mln muzułmanów. W Berlinie samych Turków jest 400 tys. Kto mi zagwarantuje, że żaden z nich nie przyłączy się do świętej wojny? Kto nas obroni przed podobnym niebezpieczeństwem?" - pyta Messori.
Publicysta widzi poważne niebezpieczeństwo "sprowokowania Apokalipsy". I nie kryje swoich obaw o przyszłość, ponieważ instytucja, która powinna była zapobiec nieszczęściu - Centralna Agencja Wywiadowcza ( CIA), jego zdaniem, skompromitowała się na całej linii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nie szukać odwetu

Po terrorystycznych zamachach w USA nie wolno myśleć o odwecie, ale o sprawiedliwości. Taką opinię wyraził 26 września br. na spotkaniu z dziennikarzami przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich - kard. Christoph Schoanborn. Arcybiskup Wiednia stwierdził m.in., że inspiratorów zamachów terrorystycznych należy ująć i ukarać przed trybunałem międzynarodowym. Jego zdaniem, nie wolno mówić o konflikcie między światem chrześcijańskim a światem islamskim, gdyż chodzi tu raczej o konflikt między biedą a bogactwem. Arcybiskup skrytykował fakt, że "za mało uwagi zwraca się na sprawy globalnej sprawiedliwości". "Połowa ludności świata żyje poniżej granicy ubóstwa, wielu młodych ludzi nie ma perspektyw na przyszłość. To jest ogromny potencjał konfliktowy" - stwierdził m.in. kard. Schoanborn. Jego zdaniem, można odnieść wrażenie, że opinia światowa całkowicie odwróciła się od takich miejsc, jak np. Afryka, pozwalając, by pogrążały się w nędzy.
Zdaniem kard. Schoanborna, w celu przezwyciężenia światowych nierówności społecznych należy prowadzić intensywny dialog, w który swój wkład powinny wnieść także religie.

Reklama

WŁOCHY

"Famiglia Cristiana to nie dom ani Kościół" - tak reklamuje swoją nową formułę najpoczytniejszy włoski tygodnik, wydawany przez Edycję Paulińską w nakładzie 850 tys. egzemplarzy. Pismo próbuje obecnie rywalizować z największymi włoskimi magazynami - L´Espresso i Panoramą. W ostatnich numerach tygodnik opublikował dwa bardzo interesujące materiały związane z procesem beatyfikacyjnym Matki Teresy z Kalkuty oraz prawdopodobnie rychłą kanonizacją Ojca Pio.
Naczelny redaktor Famiglia Cristiana, ks. Antonio Sciortino, nie ukrywa, że jego celem jest zakłócenie monopolu na informację wspomnianych dwóch tytułów, wydawanych przez wyraźnie określone politycznie ośrodki.

FRANCJA

Migracja kobiet była przedmiotem konferencji dyrektorów odpowiedzialnych za tę problematykę w Episkopatach krajów europejskich. Konferencja obradowała w Strasburgu w dniach 27-30 września z inicjatywy Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE). Biskupi poszczególnych krajów europejskich z troską obserwują na przestrzeni ostatnich 20 lat gwałtowny wzrost migracji kobiet.
Podczas konferencji wielki nacisk położono na uwrażliwianie opinii publicznej na problematykę handlu kobietami. Jak wiadomo, podłożem takiej sytuacji jest nędza panująca w wielu krajach, zwłaszcza na kontynencie afrykańskim i azjatyckim, a także w niektórych częściach Europy. Daje tu o sobie znać również kryzys wartości i utrata sensu życia.

Reklama

AUSTRIA

Egzystencja chrześcijan w Iraku i Ziemi Świętej jest zagrożona, a solidarność z nimi jest nakazem chwili - do takiego wniosku doszli członkowie austriackiej "Inicjatywy Chrześcijański Wschód" (ICO), uczestniczący w dorocznej konferencji w Salzburgu. Obecni tam przedstawiciele chrześcijan Bliskiego Wschodu apelowali: "Nie zwlekajcie, pomóżcie nam, zanim będzie za późno!".
Od zakończenia wojny w Zatoce Perskiej i nałożenia embarga rocznie ok. 10 tys. chrześcijan opuszcza Irak. Głównym powodem takiej fali uchodźców są problemy gospodarcze i socjalne.

IZRAEL, UKRAINA

W Izraelu i w Kijowie uroczyście obchodzono 60. rocznicę masakry Żydów w Babim Jarze na Ukrainie. W Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie i w innych miejscach pamięci ofiar Holocaustu w Izraelu odbyły się nabożeństwa, koncerty poezji i muzyki, składano wieńce i kwiaty. W Kijowie w ramach uroczystości rocznicowych z udziałem prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy odsłonięto pomnik rozstrzelanych w Babim Jarze dzieci żydowskich. Wmurowano także kamień węgielny pod budowę muzeum tego miejsca i ośrodka kultury żydowskiej. Przed 60 laty, 29 i 30 września 1941 r., hitlerowcy rozstrzelali w Babim Jarze koło Kijowa 33 371 Żydów, łącznie zaś w tym tragicznym miejscu Niemcy zamordowali ponad 150 tys. Żydów.

JEDNYM ZDANIEM

Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - ks. prof. dr Andrzej Szostek MIC został jednym z 5 nowych członków Papieskiej Akademii Życia, powołanych 29 września br. przez Jana Pawła II.

W Nowym Jorku odbyły się nadzwyczajne obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęcone walce z terroryzmem. Wcześniej Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie uchwaliła rezolucję o zwalczaniu terroryzmu. Rezolucja nakazuje zamrożenie kont terrorystów. Zabronione jest udzielanie schronienia terrorystom i osobom popierającym terroryzm. Rezolucja nie przewiduje sankcji za łamanie jej postanowień.

Amerykanie przedstawili sojusznikom z NATO dowody, które wskazują, iż winę za zamachy terrorystyczne w USA ponosi organizacja kierowana przez Osamę bin Ladena (m.in. FBI odnalazło w miejscach zamachów 2 egzemplarze 5-stronicowej "instrukcji śmierci"; ujawnia ona "pochodzenie" terrorystów).

"Oddajcie terrorystów albo oddajcie władzę" - zażądał od talibów premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Zaraz potem Biały Dom odrzucił zgłoszoną z Afganistanu ofertę negocjacji. Oceniono, iż jest to tylko kolejna "gra na zwłokę".

Amerykańscy ekonomiści obliczyli, iż bezpośrednie straty gospodarki Stanów Zjednoczonych w wyniku ataku terrorystów na Nowy Jork to ok. 60 mld dol.

Wielka Brytania zamroziła prawie 90 mln dol. na kontach należących do afgańskich talibów. "Wzywamy wszystkie narody: jak nie ma bezpiecznego schronienia dla terrorystów, tak nie może istnieć pewne miejsce dla ich pieniędzy" - oświadczył kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii Gordon Brown.

Międzynarodowy Trybunał w Hadze rozszerzył akt oskarżenia wobec byłego prezydenta Jugosławii Slobodana Miloszevicia o zbrodnie popełnione przez Serbów podczas wojny w Chorwacji w latach 1991-95. Na razie nie postawiono Miloszeviciowi zarzutu ludobójstwa.

Międzynarodowe siły pokojowe w Macedonii zakończyły akcję rozbrajania partyzantki albańskiej. Operacja powiodła się: rebelianci oddali 3875 sztuk broni, a parlament przystąpił do znowelizowania konstytucji dającej więcej praw Albańczykom. Większość żołnierzy kontyngentu NATO opuściła już Macedonię.

Hienadź Nawicki został mianowany przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę nowym premierem Białorusi.

Moskwa odrzuciła propozycję pośredniczenia w rozmowach z Czeczenami, złożoną przez prezydenta Gruzji Eduarda Szewardnadze. Według Kremla, nie do przyjęcia była sugestia Szewardnadze o "traktowaniu ekstremistów jako podmiotu prawa międzynarodowego". Prezydent Gruzji został poproszony o mediację przez czeczeńskich bojowników.

1Pakistanie nie ustają wielkie uliczne protesty przeciwko spodziewanemu atakowi Stanów Zjednoczonych na Afganistan.

"Irańska armia zaatakuje amerykańskie samoloty, które naruszą przestrzeń powietrzną tego kraju podczas ataku na Afganistan" - zapowiedział minister obrony Iranu, admirał Ali Shamkhani.

Koalicja złożona w dużej mierze z fundamentalistów islamskich wygrała wybory parlamentarne w Bangladeszu.

Podczas obchodów rocznicy intifady na terenach okupowanych przez Izrael wybuchły starcia pomiędzy Palestyńczykami a armią izraelską; zginęło 17 osób. Komentatorzy mówią o szybkim końcu ostatniego porozumienia Autonomii Palestyńskiej z Izraelem.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto przeprosi panią Annę?

2024-05-22 07:07

[ TEMATY ]

punkt widzenia

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

„Anna Michalska została odwołana z funkcji rzeczniczki prasowej Straży Granicznej. Była twarzą kryzysu na granicy Polsko-Białoruskiej. Zasłynęła zdaniem „Dzieci z Michałowa? Mój ulubiony temat” – komunikat takiej treści 25 stycznia br. wyrzucił z siebie pan Artur Molęda z TVN24.

Cóż, w „uśmiechniętej Polsce” musimy się przyzwyczaić, że o takich zmianach kadrowych dowiadujemy się od „zaprzyjaźnionej stacji”, nawet jeśli akurat w tej sprawi przekazanie informacji o odwołaniu kpt. Michalskiej akurat przez TVN24 to wyjątkowa potwarz, biorąc pod uwagę to co wyprawiała ta stacja w czasie ruskiej operacji na polskiej granicy z Białorusią. Jego treść to kolejny element tej polityki dezinformacyjnej, bo „dzieci z Michałowa” tak cynicznie wykorzystane przez polityków ówczesnej opozycji były tak częstym tematem „pytań” zaprzyjaźnionych reporterów, że kiedyś kpt. Michalska rzuciła „mój ulubiony temat”, co zostało perfidnie wykorzystane przeciwko niej.

CZYTAJ DALEJ

Św. Rita z Cascii, żona, matka i zakonnica

Niedziela Ogólnopolska 35/2008, str. 4

[ TEMATY ]

św. Rita

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Tysiące wiernych i tysiące czerwonych róż. Tak co roku wierni obchodzą w Cascii (ok. 150 km na północ od Rzymu) rocznicę śmierci jednej z najbardziej popularnych włoskich świętych - Rity, patronki od spraw po ludzku beznadziejnych.
Chociaż żyła dawno, bo prawie sześć wieków temu, ludzie XX i XXI wieku wydają się na nowo odkrywać tę Świętą.
- Polecają się jej tak licznie, ponieważ sama przeżyła bardzo wiele i jest patronką wszystkich stanów: była przecież żoną, matką, wdową i zakonnicą - wyjaśnia przełożona Sióstr Augustianek z Cascii. - Przeżyła ból utraty zamordowanego przez wrogów męża i śmierć dwojga dzieci. Doświadczyła wiele goryczy - gdy początkowo odmówiono jej przyjęcia do zakonu i gdy doprowadzała do pojednania dwa skłócone ze sobą rody.
Jednak to, co po ludzku wydawało się niemożliwe, w jej życiu - dzięki wierze i poddaniu się woli Bożej - okazywało się wykonalne. 22 maja to dzień świąteczny w Cascii - mieście, w którym św. Rita została ochrzczona i przez 40 lat żyła jako augustianka. Wierni przygotowują się do tego dnia podczas nowenny i licznych nabożeństw. Świętu towarzyszą związane od wieków ze św. Ritą symbole, przede wszystkim róża. Uczestnicy uroczystości przynoszą te kwiaty na pamiątkę przekazywanego przez tradycję wydarzenia. Otóż św. Rita kilka miesięcy przed śmiercią, złożona ciężką chorobą, miała poprosić jedną z sióstr o przyniesienie z rodzinnego ogrodu róży. Był styczeń, więc zakonnicy to polecenie wydawało się niewykonalne. Jednak gdy przechodziła obok ogrodu, ze zdumieniem zauważyła świeżą kwitnącą różę, którą przyniosła umierającej.
Pierwsza biografia podkreśla, że ciało Świętej po śmierci - podobnie jak w przypadku innych stygmatyków - zaczęło wydawać woń róż.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Polsce będzie miał 235 nowych księży diecezjalnych i zakonnych

2024-05-23 10:32

[ TEMATY ]

Kościół

kapłaństwo

święcenia

święcenia kapłańskie

Karol Porwich/Niedziela

Kościołowi w Polsce przybędzie w tym roku 235 nowych księży, z czego 153 diecezjalnych i 82 zakonnych - ustaliła KAI. To o około 50 kapłanów mniej niż rok wcześniej. Najwięcej księży zostanie wyświęconych w diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej a w zakonach - u paulinów i franciszkanów. - Kończy się czas powołaniowego boomu, ale nie interpretowałbym tego wyłącznie w kategoriach kryzysu. Małe liczby są jednak na pewno wyzwaniem dla całej wspólnoty Kościoła - komentuje ks. Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych.

KAI zebrała informacje o święceniach z różnych źródeł kościelnych: kurii diecezjalnych, rektoratów i od rektorów seminariów duchownych oraz na stronach poszczególnych diecezji, a także z danych Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (KWPZM).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję