Reklama

Aspekty

Komunikat w sprawie zbiórki do puszek na rzecz sanktuarium w Jakubowie

Drodzy Diecezjanie!

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Jakubów

Sanktuarium św. Jakuba

ks. Adrian Put "/Niedziela"

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Jakubów, leżący na ziemi głogowskiej, to ważne miejsce na duchowej mapie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Pierwsze wzmianki o istnieniu w tej miejscowości parafii i kościoła pochodzą już z 991 r., a więc z samych początków chrześcijaństwa w Polsce. W roku 2007 kościół parafialny w Jakubowie uzyskał status sanktuarium. Położony na słynnym szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela stał się ośrodkiem kultu św. Jakuba Apostoła, odwiedzanym przez pielgrzymów i turystów.

W imieniu całej wspólnoty Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego przekazuję parafii w Jakubowie wyrazy współczucia oraz zapewniam o modlitwie i braterskiej pomocy.

Niech ta pomoc znajdzie swój konkretny wyraz w ofierze materialnej. Zbiórka do puszek, z przeznaczeniem na odbudowę domu parafialnego w Jakubowie, zostanie przeprowadzona we wszystkich kościołach naszej diecezji w przyszłą niedzielę 16 maja.

Reklama

Za każdy dar materialny i duchowy, będący znakiem solidarności ze wspólnotą parafialną w Jakubowie, już teraz składam wszystkim Ofiarodawcom serdeczne podziękowanie.

Z pasterskim błogosławieństwem

+Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

2021-05-05 15:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U św. Jakuba

Niedziela legnicka 41/2021, str. III

[ TEMATY ]

Sanktuarium św. Jakuba

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Uroczystości odbyły się pod przewodnictwem abp Salvatore Pennacchio

Uroczystości odbyły się pod przewodnictwem abp Salvatore Pennacchio

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski dzień po swoim ingresie do katedry wziął udział w uroczystościach w pierwszym ogłoszonym w Polsce sanktuarium św. Jakuba.

Znajduje się ono w Jakubowie, w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Uroczystości odbyły się pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp Salvatore Pennacchio, który po uroczystościach w Legnicy, nawiedził także tą diecezję. Dostojnych gości, a także biskupa miejsca Tadeusza Lityńskiego, biskupa seniora Pawła Sochę, licznie przybyłe delegacje Bractwa św. Jakuba, oraz wszystkich uczestników, powitał kustosz ks. kan. Stanisław Czerwiński. Poprosił nuncjusza o przewodniczenie modlitwie, a także o poświęcenie upamiętniających przeżywany Rok św. Jakuba: krzyża i figury. Krzyż, który stanął na placu przed plebanią, został ufundowany przez parafian. Wykonany został w stylu spotykanych w Hiszpanii krzyży cruceiros. Takie krzyże umieszczane są na szczycie kolumn, spoczywających na kamieniu lub postumencie, udekorowane jedną lub kilkoma rzeźbami przedstawiającymi np. ukrzyżowanego Chrystusa, czasem narzędziami związanymi z męką, Matkę Bożą, aniołów, Ducha Świętego. Na krzyżu w Jakubowie, przedstawione są postaci: Jezusa ukrzyżowanego, Maryi i św. Jakuba, natomiast pobłogosławiona rzeźba, przedstawia św. Jakuba Starszego Apostoła.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

[ TEMATY ]

homoseksualizm

LGBT

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Słowa Franciszka w wywiadzie dla Associated Press z 24 stycznia, gdzie wyraźnie stwierdził, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a ustawy penalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” zostały okrzyknięte przez obrońców LGBTQ kamieniem milowym, który pomoże zakończyć prześladowania i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” wywołało pytania, czy uważa, że samo bycie gejem jest grzechem. Ks. James Martin, amerykański jezuita, który prowadzi w USA posługę Outreach dla katolików LGBTQ, poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienia, a następnie opublikował w piątek na stronie internetowej Outreach odręczną odpowiedź papieża .

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję