Reklama

Niedziela Wrocławska

Manipulacja czy piękny gest [FELIETON]

Trwa miesiąc maj. Wiele osób elektryzuje temat pierwszych Komunii Świętych. Co jakiś czas, pojawiają się “gorące” newsy mówiące o przygotowaniach do tego wydarzenia, nieporozumieniach czy “smakowitych” newsach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W najnowszym numerze “Niedzieli” znajdziemy dwa ciekawe artykuły mówiące o pierwszej Komunii św., jak wyglądają przygotowania, na kim spoczywa troska o rozwój wiary, a także jak pandemia ma wpływ na przebieg tej uroczystości i jakie szanse daje mniejsze skomercjalizowanie tego wydarzenia. To media katolickie, ale “im dalej w las” (im mniej katolickie media), to podejście do sprawy zmienia się diametralnie. Sprawy duchowe odchodzą na bok, a pojawiają się materialne.

Co jakiś czas możemy odnaleźć w mediach “newsy” o “bulwersujących” wydarzeniach związanych z uroczystością Komunii św. Ostatnio “GW” popełniła artykuł pt.: Ksiądz powiedział dzieciom, że mają się podzielić pieniędzmi z komunii. "To nie uczy pomagania" i dodane zostało zdjęcie księdza z biretem, w środku którego znajdowało się kilkaset złotych. Artykuł zawierał takie elementy: “Rodzice nie kryją oburzenia”, “manipulowanie dziećmi”, “To, co zrobił ksiądz to wymuszenie”. Znalazła się nawet opinia psychologa tej sytuacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie od dziś wiadomo, że w mediach nie prawda, ale klikalność się liczy. O tym, że wiele odbiorców skupia się tylko na nagłówku, zdjęciu i leadzie, każdy twórca dobrze wie.

Czytając tytuł artykułu można wywnioskować, że “ksiądz chciał zabrać pieniądze dzieciom”. W ostatnim zdaniu leadu autor wyjaśnia, że… chodziło o ofiarę na misję. Jednak do tego momentu już wielu nie dotrwa. Zatrzyma się na tytule i pominie artykuł.

Podziel się cytatem

Reklama

Gdy emocje po przeczytaniu zdanie o celu zbiórki pieniężnej opadają, pojawia się kolejna “bomba” - fragment listu jednej z zatroskanych matek - fragment listu od czytelniczki: „Chciałam zawiadomić, że w dniu 12 maja 2021 r. w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach o godz. 18. dojdzie do popełnia przestępstwa przez proboszcza tejże parafii”. - U czytelnika rodzi się pytanie: “Co tam się w tej parafii dzieje?” - Zatroskani dziennikarze pojechali sprawdzić. I dobrze. Prawdziwe dziennikarstwo wymaga tego, aby się wysilić i dążyć do prawdy.

Czytamy dalej relację z Mszy św. i oczywiście moment, gdy dzieci przynoszą koperty z ofiarami dla dzieci z misji. Później pojawiają się same negatywne komentarze rodziców i cioci jednej z dziewczynek. m.in: “Nie jesteśmy przeciwni akcjom charytatywnym. Wręcz przeciwnie, wspieramy je i uczymy dzieci, że warto pomagać. Ale to, co zrobił ksiądz, to zwykłe wymuszenie. I manipulowanie dziećmi. Nasze tak się rozpędziło, że najchętniej oddałoby księdzu całą kwotę zebraną przez naszych krewnych”. Czego zabrakło?

Obiektywizmu. Czyżby wszyscy rodzice byli oburzeni? Tak można wywnioskować z lektury tekstu. Tymczasem nie trzeba jechać aż do Mysłowic, aby poznać opinię innych rodziców. Od czego są media społecznościowe, a tam można znaleźć m.in. takie komentarze, negatywne trudno znaleźć:


Podziel się cytatem

a) “Księże proboszczu, my rodzice dzieci komunijnych jesteśmy księdzu wdzięczni za wszystko czego ksiądz nauczył nasze dzieci.... Dzień kiedy można było się podzielić darami z dnia komunii to jeden z najważniejszych dni w życiu mojej córki. Dziękuję... Za wszystko…”

b) Nikt nikomu nic nie kazał. A na pewno nie ma za co przepraszać. Cel był szczytny a dzieci chętnie się podzieliły by sprawić innym radość. Ale niestety kto jest przeciw Kościołowi zawsze będzie i z dobrego uczynku robić aferę. Kto księdza zna i kto miał dziecko do komunii wie jaka jest prawda.

Reklama

c) Tak się składa, że jesteśmy Rodzicami dziecka komunijnego tegorocznego. Jesteśmy dumni z Naszego Proboszcza! Nikt z nas nie odebrał Akcji w negatywny sposób. Tak jak napisała jedna z Pań powyżej, dzieci same chętnie się dzielą i to jest najlepsza nauka.

d) Piękna akcja, która miała na celu uświadomienie naszym dzieciom, że mają dużo więcej niż inne i zachęcająca do podzielenia się tym. Nikt naszych dzieci do niczego nie zmusza tylko zachęcił do zrobienia czegoś dobrego. Nie tylko wydania wszystkich pieniędzy na kolejny nowy sprzęt czy zabawkę. Nikt nikogo nie zmusza do oddania pieniędzy ani do przyjścia do kościoła w ten dzień.

Warto też dodać, że przed komunią ksiądz proboszcz zaprosił dzieci do włączenia się w akcję: Dzieci komunijne dzieciom misji” organizowanej przez Papieskie Dzieła Misyjne powiedział “GW” - Nie wszystkie parafie prowadzą tę akcję. Ja zaangażowałem się w nią pięć lat temu, gdy zostałem proboszczem. Nie spotkałem się wcześniej z głosami krytycznymi. (...) Koperty są po to, by pozostawało tajemnicą, ile kto dał. Ja tylko zachęciłem dzieci do dzielenia się, absolutnie nie był to przymus. A jeśli ktoś tak uważa, to cóż mam powiedzieć?

Akcję o której mówi kapłan, pamiętam jeszcze ze swojej pierwszej Komunii św., a było to w roku 1999. Pamiętam, że dla mnie - wtedy dziecka - była to ciekawa inicjatywa, przynosząca dużo radości i satysfakcji, że mogę się z kimś podzielić. Każdy z nas otrzymała ładną, kolorową, tematyczną kopertę, do której można było złożyć dowolną ofiarę dla dzieci na misje. Podobnie jak dzieci z Mysłowic tak i my nasz dar zanosiliśmy podczas procesji z darami.

Reklama

Co ciekawe, dzieci pierwszokomunijne nie zatrzymały się tylko na przekazaniu symbolicznego daru dla dzieci z Afryki. Jak możemy zobaczyć na FB parafii: dzieci zebrały słodycze dla podopiecznych Domu Dziecka i Centrum Nadzieja w Mysłowicach.

Czyż takie przedstawienie sytuacji nie zmienia patrzenia na całą sytuację? Co autor tekstu o treści negatywnej miał na celu? A może został wprowadzony w błąd?

Podziel się cytatem

Podobnej sytuacji byłem świadkiem rok temu. Byłem obserwatorem spotkania z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych, w kwestii ustalenia terminu uroczystości. Podczas długiego spotkania udało się wszystko ustalić. Dzień później na portalu lokalnej gazety ukazały się słowa, w których “grupa zatroskanych rodziców pytała o bezpieczeństwo w czasie I komunii św. w parafii.”

Sięgając do słownika j. polskiego - grupa to minimum 3 osoby. Finalnie okazało się, że w tej rzekomej grupie był tylko… 1 rodzic. W mediach poszedł negatywny przekaz, który stawiał w złym świetle duszpasterzy, tymczasem prawda była inna, a poruszane kwestie były wyjaśnione na spotkaniu.

Jednak, czy ktoś chociaż w takich sprawach powie proste: “przepraszam”, czy raczej uzna się wydarzenie za “fakt medialny” i otworzy się skrzynki mailowe na kolejne “pseudoskandale”? Media są brutalne. Jednak odbiorca mediów powinien być zatroskany, aby dobrze wybierać to, co czyta.

2021-05-14 19:27

Oceń: +31 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Woelki wyjaśnia stawkę sporu o interkomunię w Niemczech

[ TEMATY ]

Komunia

Andrzej Niedźwiecki

Metropolita Kolonii wyjaśnił racje, dla których niektórzy niemieccy biskupi nie zgadzają się na udzielanie Komunii protestantom z małżeństw mieszanych.

„Tu chodzi o życie i śmierć. Tu chodzi o śmierć i zmartwychwstanie. Tu chodzi o życie wieczne, tu chodzi o Chrystusa” – powiedział podczas procesji Bożego Ciała kard. Rainer Maria Woelki. Arcybiskup Kolonii odniósł się w ten sposób do debaty o możliwości udzielania Komunii świętej ewangelickim współmałżonkom. Kard. Woelki jest inicjatorem listu do Stolicy Apostolskiej, w którym siedmiu niemieckich biskupów prosi o wyjaśnienie, czy wytyczne niemieckiego episkopatu w tej sprawie są zgodne z nauką Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Papież Leon XIV

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Pierwszy post w social mediach Leon XIV zamieścił już w piątym dniu pontyfikatu. Było to przesłanie pokoju: „Niech pokój będzie z wami wszystkimi!”, wypowiedziane z Loggii Błogosławieństw Bazyliki św. Piotra tuż po wyborze. Od tej pory papieskie wpisy (na X) opatrzone zdjęciami lub filmikami (na Instagramie) pojawiają się codziennie, niekiedy po kilka jednego dnia. Wprawdzie obecność Stolicy Apostolskiej na platformach takich jak X (dawniej Twitter) oraz Instagram była zapoczątkowana za pontyfikatu Benedykta XVI, a później kontynuowana przez papieża Franciszka, to jednak Leon XIV zdobył – zaledwie po dwóch miesiącach pontyfikatu! - rekordową, większą niż jego poprzednicy, liczbę obserwujących: na Instagramie jest to 12,6 mln, a na platformie X ponad 53 mln.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję