Reklama

Niedziela Wrocławska

Pójść za Chrystusem bez kalkulowania

W Miliczu odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Andrzeja Boboli. Tego dnia obchodzono także 30. rocznicę święceń kapłańskich proboszcza parafii ks. Zbigniewa Słobodeckiego.

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcza par. pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu obchodził swoją 30. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich

Ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcza par. pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu obchodził swoją 30. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich

Liturgii przewodniczył ks. Wojciech Babiak, audytorem Sądu Biskupiego w Gliwicach. W wygłoszonej homilii przybliżone zostały ważne fakty z życia świętego patrona, a także cuda, które wydarzyły się po jego męczeńskiej śmierci - Andrzej Bobola chciał być przydatny Bogu i ludziom. Duszpastersko działał w wielu miejscach. Trafił także na Polesie. Tam, jako wędrowny kaznodzieja i misjonarz odwiedzał okoliczne wsie, do których dotrzeć można było tylko na piechotę. Mówił ludziom o Jezusie, błogosławił, odprawiał Msze św., a to poskutkowało nawróceniem wielu ludzi. (...) Na Polesiu został brutalnie zamordowany. (...) W swoim męczeństwie św. Andrzej Bobola stał się podobny do Chrystusa - mówił kaznodzieja.

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Wojciech Babiak

Ks. Wojciech Babiak

Reklama

Kontynuując historię o wielkich rzeczach, które miały miejsca po śmierci obecnego patrona Polski, ks. Wojciech zwrócił uwagę na to, że ciało świętego zostało nienaruszone, a obecnie znajduje się w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Ks. Babiak zwrócił uwagę na słowa z Liturgii Słowa pochodzące z Apokalipsy św. Jana: “A oni zwyciężyli dzięki krwi Baranka i dzięki słowu swojego świadectwa i nie umiłowali dusz swych - aż do śmierci.” - Zwycięstwem było to, że osiągnęli życie wieczne, a więc nie było kalkulowania w doczesności (...), a oni nadal trwają i mają się dobrze. Nie powinniśmy cenić życia ziemskiego bardziej niż doczesnego - nauczał kapłan.

Mówiąc o przyznaniu się do Chrystusa, kaznodzieja podkreślił fakt, że wiara w obecnych czasach jest odrzucana, wyśmiewana i opluwana. Wielu nie chce wejść głębiej w relację z Chrystusem bojąc się, że będzie to wymagało wysiłku - Chrystus, św. Andrzej Bobola i inni święci uczą nas jak brać swój krzyż i jak z nim iść przez życie. A świat tego nie znosi. Chrześcijaństwo to nie jest cierpiętnictwo, ale bywają sytuacje, w których nie możemy odrzucić krzyża - mówił.

Reklama

Na zakończenie ks. Wojciech Babiak wymienił elementy, których uczy każdego św. Andrzej Bobola.

1) Jest Bóg, Niebo, a także Piekło i moce, które dały o sobie znać podczas męczeńskiej śmierci Andrzeja Boboli. Tu na Ziemi toczy się bój o nasze dusze, a naszym podstawowym celem jest zbawienie.

2) Nie można cenić sobie bardziej życia ziemskiego nad życie wieczne

3) Naszym życiem mamy wskazywać na Chrystusa

4) Bóg nawet z największego dramatu może wyprowadzić dobro, większe nawet niż sam tragizm, choć nie musi to być wg naszej ludzkiej logiki

Na zakończenie liturgii poszczególne delegacje wspólnot parafialnych złożyły życzenia swojemu proboszczowi. Wśród nich byli m.in: rada parafialna, Rycerze Kolumba, LSO, schola parafialno-młodzieżowa, schola dziecięca, Apostolat Margaretka, Odnowa w Duchu Świętym.

Ks. Łukasz Romańczuk

Życzenia składa Henryk Grzywna reprezentujący Zakon Rycerzy Kolumba

Życzenia składa Henryk Grzywna reprezentujący Zakon Rycerzy Kolumba

Po Mszy św. odbyła się procesja wokół kościoła.

ks. Łukasz Romańczuk

Procesja wokół kościoła

Procesja wokół kościoła

2021-05-15 18:51

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja tarnowska: Lista nominacji na proboszczów

2021-06-18 08:09

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy do zapoznania się z listą nominacji na proboszczów z dnia 17 czerwca 2021r.

ks. Krzysztof Waśko do parafii Bystra

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjmie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

2021-06-19 20:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

parlament europejski

Episkopat News

Papież Franciszek przyjmie 25 czerwca na audiencji w Watykanie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego. Według jego rzecznika jest jeszcze za wcześnie, by wymieniać ewentualne tematy, które będą przedmiotem rozmowy obu mężów stanu. Zaznaczył jednak, że Sassoli często powołuje się na papieską encyklikę „Fratelli tutti”. Dokument ten, ogłoszony w październiku ub. roku, promuje solidarność na wszystkich poziomach społeczeństwa.

Sassoli spotka się z Franciszkiem po raz pierwszy w swojej funkcji przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. W listopadzie 2014 r. włoski socjaldemokrata powitał papieża podczas jego wizyty w Strasburgu jako wiceprzewodniczący Parlamentu. Papież wygłosił wówczas gorący apel, by Europa na nowo odkryła chrześcijańskie korzenie swojej tożsamości.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo rodziny rusza z kampanią promującą zaangażowane ojcostwo

2021-06-20 12:50

[ TEMATY ]

rodzina

ojcostwo

Adobe Stock

O roli ojca w przestrzeni publicznej nie mówi się tak dużo i często jak o macierzyństwie, ale nie mam żadnych wątpliwości, że tata jest dla każdego dziecka osobą równie ważną, co mama - podkreśla szefowa MRiPS Marlena Maląg, inaugurując kampanię promującą zaangażowane ojcostwo.

Akcja promocyjna opierająca się na trzech spotach wyświetlanych w mediach społecznościowych będzie przekonywać młodych ludzi, że bycie ojcem i aktywna obecność w życiu dziecka to prawdziwa przygoda życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję