Reklama

Głos z Torunia

Promocja książki "Prymas i Papież"

"Wiele śladów Prymasa w naszym województwie czeka jeszcze na odkrycie, a dziedzictwo papieskie trwa i wymaga pogłębienia" - mówił dk. prof. Waldemar Rozynkowski. W gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 28 maja - w 40. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia - odbyła się promocja książki ilustrującej związki kard. Stefana Wyszyńskiego z papieżem Janem Pawłem II zarówno na płaszczyźnie regionalnej, jak i ogólnopolskiej.


Reklama

Przedstawili ją autorzy książki - dk. prof. Waldemar Rozynkowski i prof. Michał Białkowski - oraz zaproszeni goście. Jak zauważył obecny na spotkaniu bp Józef Szamocki, cechą charakterystyczną tych dwóch kapłanów, a jednocześnie mężów stanu, było działanie w jedności. "Potrafili w zgodzie szukać drogi w bardzo trudnych okolicznościach, a jednocześnie ją wyznaczać" - potwierdził marszałek Piotr Całbecki.

Publikacja "Prymas i Papież. Studia poświęcone prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu i papieżowi Janowi Pawłowi II" wyznacza 3 płaszczyzny badawcze: związki obydwu postaci z regionem, perspektywę ogólnopolską, którą przedstawili prof. Paweł Skibiński, ks. prof. Robert Skrzypczak, prof. Krzysztof Stachewicz i ks. prof. Janusz Szulist, a także, jak zaznaczył prof. Białkowski, bogaty materiał ilustracyjny. Zdjęcia zostały udostępnione zarówno przez Instytut Prymasowski, jak i przez osoby prywatne, stąd niezwykle cenne fotografie nie tylko z obchodów milenijnych w regionie czy wizytacji kościołów, ale i ślubu udzielanego krewnym przez kard. Wojtyłę oraz wspólnego wakacyjnego odpoczynku. Pozycja zawiera też projekt tablicy pamiątkowej, przedstawiającej prymasa Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II, która ma zostać odsłonięta na ścianie domu prowincjalnego sióstr elżbietanek w Toruniu z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

2021-05-28 13:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Startują "JP2 Studies" – roczne Studia Janopawłowe na Angelicum w Rzymie

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Instytut Kultury św. Jana Pawła II, w rok po swej inauguracji na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, poszerza zakres działalności i uruchamia roczne Studia Janopawłowe – "JP2 Studies". Jest to propozycja zgłębiania myśli i dziedzictwa intelektualnego Jana Pawła II.

"W gronie wykładowców +JP2 Studies+ znaleźli się intelektualiści światowego formatu, m.in.: George Weigel, Rémi Brague, Jarosław Kupczak OP, Rowan Williams, Marek A. Cichocki, Michał Gierycz, czy Francis Russell Hittinger" - czytamy w informacji przekazanej PAP.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

CCEE: abp Szewczuk - nasz Kościół zmartwychwstał, teraz kolej na Europę

2021-09-25 19:06

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomina, że kiedy przed 50 laty powstawała ta rada, Kościół na Ukrainie był dręczony przez komunistyczny reżim. Jednak przed 30 laty doświadczyliśmy zmartwychwstania – mówi abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję