Reklama

Kościół

Bp Nitkiewicz: rodzina jest podstawą życia religijnego i społecznego

Rodzina jest podstawą życia religijnego i społecznego – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin, która miała miejsce 26 czerwca w Klimontowie.

[ TEMATY ]

rodzina

bp Krzysztof Nitkiewicz

Archiwum

Okazją do diecezjalnego spotkania się małżonków wraz dziećmi w kościele stacyjnym św. Józefa jest obchodzony Rok Świętego Józefa. Punktem centralnym pielgrzymki była uroczysta Msza święta sprawowana pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli także ks. kan. Henryk Hendzel, proboszcz parafii, ks. kan. Rafał Kułaga, rektor sandomierskiego seminarium duchownego, ks. Konrad Fedorowski, ks. kan. Józef Szczepański, duszpasterze rodzin, parafianie, pielgrzymi oraz uczestnicy rajdu rowerowego.

Reklama

Bp Krzysztof Nitkiewicz witając pielgrzymów, przypomniał, że każdy z nas wyszedł z rodziny i do jakiejś rodziny należy i dlatego rodzina jest podstawą życia religijnego i społecznego.

Podziel się cytatem

– Dlatego musimy się o nią troszczyć, bronić jej praw i ostrzegać przed tym wszystkim, co szkodzi rodzicom, dzieciom, dziadkom. Chodzi o model małżeństwa, o podejście do życia, o sposób pojmowania macierzyństwa i ojcostwa. Kościół czyni to za przykładem św. Józefa zatroskanego o Świętą Rodzinę. Każdy ma tutaj ważną rolę, i świeccy, i duchowni, i władze. Pamiętajmy o tym – wskazywał ordynariusz we wstępie do Eucharystii.

Ks. kan. Józef Szczepański, ekonom diecezjalny w swym kazaniu zwrócił uwagę na miejsce spotkania tak bardzo potrzebnego dla pielgrzymujących rodzin, jakim jest kolegiata św. Józefa w Klimontowie. Duchowny zachęcał małżonków do wychowywania dzieci, mając czas dla nich oraz do służenia z całego serca swoim najbliższym.

Reklama

– Czynimy to wraz ze św. Józefem, opiekunem Świętej Rodziny, prosząc go o ocalenie i odnowienie modelu polskiej rodziny. Prosimy go także o obronę rodziny przed grzechami nieczystości, dewiacji, nieposłuszeństwa Bogu, zamykaniem się na dar życie – mówił ks. Józef Szczepański.

Podziel się cytatem

Na zakończenie Mszy św. ordynariusz ogłosił nominację nowego dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej. Stanowisko to objął dotychczasowy referent wydziału ks. dr Konrad Fedorowski. Będzie on współpracował z gronem świeckich doradców rodzinnych, podobnie jak czynił to jego poprzednik ks. dr Tomasz Cuber.

Uroczystą Eucharystię poprzedziła konferencja wygłoszona przez ks. mgr lic. Michała Puczyłowskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Nosiła ona tytuł: „Czy jest możliwe, żeby przez całe życie kochać jednego człowieka? Bliskość sakramentów Eucharystii i małżeństwa".

Prelegent zauważył, że to tytułowe „pytanie jest tak stare jak człowiek, małżeństwo i niestety cudzołóstwo". Próbował odpowiedzieć na pytanie pokazując bliskość, jaka istnieje między Eucharystią i małżeństwem. Za Benedyktem XVI przypomniał, że „koniecznością szczególną naszych czasów" jest pogłębiania związku między tymi dwoma sakramentami.

Kaznodzieja przypomniał, że Bóg jest we wszystkich sprawach, również w geście przytulenia. Przekonywał, że codzienne, proste gesty czynione z miłością liczą się w oczach Boga i poprzez to pomagają Jezusowi okazać bliskość i czułość drugiemu człowiekowi, ponieważ Bóg chce przychodzić do człowieka przez człowieka.

Na zakończenie wyraził prośbą skierowaną do wszystkich, aby nie zatrzymywali Chrystusa dla siebie, lecz przekazywali innym radość naszej wiary.

Diecezjalne spotkanie rodzin zakończyło się agapą i wspólnym świętowaniem w gronie rodzinnym na placu przykościelnym.

2021-06-26 19:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

CBOS: Połowa Polaków dobrze ocenia politykę wobec rodziny

[ TEMATY ]

rodzina

Blisko połowa dorosłych Polaków (49%) dobrze ocenia politykę rządu wobec rodziny – podaje Centrum Badań Opinii Społecznej CBOS). Wprowadzenie programu Rodzina 500 plus diametralnie zmieniło postrzeganie polityki państwa wobec rodziny. W kwietniu minie 5 lat od wejścia tego programu w życie.

CBOS zaznacza, że program Rodzina 500 plus stał się „wizytówką” rządów Prawa i Sprawiedliwości oraz jednym z głównych źródeł politycznej wiarygodności i sukcesów wyborczych tej partii.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #68

2021-09-26 07:39

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #68

Tym, co najbardziej niszczy życie każdej wspólnoty, jest pycha. Ona sprawia, że koncentrujemy się na sobie, na tym, co nasze, i tylko w naszym sposobie działania i myślenia widzimy dobro. A jak na to wszystko patrzy Pan Jezus? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXIV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję