Reklama

Niedziela Częstochowska

Nie ma emerytury od kapłaństwa

W parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu odbyła się uroczystość 60. rocznicy święceń ks. prał. Mariana Stochniałka, długoletniego proboszcza parafii, byłego dziekana regionu wieluńskiego oraz prepozyta Kolegiackiej Kapituły Wieluńskiej.

Mszy św. przewodniczył dostojny jubilat. Koncelebrowali: ks. Jacek Zieliński, ks. Marian Mermer, ks. Marian Duda, ks. Jakub Raczyński i ks. Paweł Otręba.

– Bóg ciągle obdarowuje nas kredytem swojego zaufania. Tym więcej tego zaufania otrzymujemy, im dłużej żyjemy. Bóg ciągle nas obdarowuje sobą i swoją przyjaźnią, przez Jezusa w Duchu Świętym – powiedział w homilii ks. Duda.

Zauważył, że do przyjaźni z sobą zaprosił również jubilata. – Przyjąłeś to zaproszenie i wytrwałeś w nim do dziś. Wytrwałeś w miłości, zachowując przykazania, ucząc przykazania miłości Boga i bliźniego innych, pamiętając o tym, że to Bóg cię wybrał i powołał – podkreślił kapłan.

Ks. Duda przypomniał, że czas posługi ks. Stochniałka był okresem „swoistego maratonu ewangelizacyjnego”, najpierw na ziemi częstochowskiej (1961-85), a później na ziemi wieluńskiej (1985 – 2011).

– Przez swoją najważniejszą, duchową posługę, ubogacanie ludzi Bogiem, i tę materialną, która jej towarzyszy, spłacałeś Bogu dług wdzięczności przez długie 60 lat posługi. I nadal go spłacaj, bo to jest tajemnica kapłaństwa i ludzkiego udziału w nim. Nie ma bowiem emerytury od kapłaństwa. Jest tylko emerytura od takich czy innych urzędów kościelnych. Nie mówmy więc nigdy: „ksiądz emeryt”, najwyżej: „emerytowany proboszcz, dziekan, prepozyt”. Mówmy: „kapłan senior”. Bo kapłan jest kapłanem do śmierci, więcej – sacerdos in aeternum, kapłan na wieki – mówił ks. Duda, zwracając się do jubilata.

Kapłan przytoczył słowa papieża Franciszka skierowane do kleryków 10 czerwca 2021 r.: „Szukajcie w waszych diecezjach starszych księży, tych, którzy mają mądrość dobrego wina, tych, którzy swoim świadectwem nauczą was, jak rozwiązywać problemy duszpasterskie, tych, którzy jako proboszczowie znali imiona wszystkich. Byli blisko ludzi, ale też tabernakulum: postrzegali wszystkich z wiarą i cierpliwością w Jezusa. Starzy księża, którzy nieśli na swoich barkach tak wiele problemów ludzi i pomagali im żyć mniej lub bardziej dobrze, i pomagali wszystkim dobrze umrzeć. Rozmawiajcie z tymi księżmi, którzy są skarbem Kościoła. Wielu z nich zostało zapomnianych lub znajdują się w domu starców: idźcie do nich. Oni są skarbem”.

Reklama

– Dzięki Bogu, ty nie zostałeś zapomniany i żyjąc nadal wśród swoich parafian, ciesząc się życzliwością i wdzięcznością kapłanów i wiernych, pozwalasz im wciąż korzystać z bogactwa twego serca – zaznaczył ks. Duda. Życzył jubilatowi, by nadal był „kapłanem bardzo wierzącym w wielkość obdarowania, zarówno twojego jak i tych, których Bóg stawia na twojej drodze”. – Bądź dla innych skarbem Kościoła – apelował.

W imieniu uczestników liturgii duchowny gratulował ks. Stochniałkowi „gorliwej, długoletniej przyjaźni z Jezusem” i chodzenia za Nim wszędzie, gdzie zechciał go posłać. – Podziwiamy twoją wytrwałość, stałość i gorliwość, która nie oszczędza siebie. Dziękujemy za owoce, które przyniosłeś Panu w Jego winnicy i które trwają i przetrwają nawet twoje najdłuższe życie – powiedział ks. Duda.

Składając jubilatowi życzenia zdrowia i długich lat życia, życzył mu również, „by spoglądając na wizerunek Pani Pocieszenia wychwalał coraz bardziej Boga za ogrom łask”, których stał się szafarzem. – Obiecujemy ci dzisiaj szczególnie naszą modlitwę i oddajemy cię Maryi, Matce kapłanów, Tej, która dla każdego kapłana jest tak samo czułą Matką, jak dla Swojego Jedynego Syna i Wiecznego Kapłana, bo w każdym z kapłanów widzi Ona Jego odbicie – mówił ks. Duda.

Na zakończenie duchowny życzył ks. Stochniałkowi spełnienia się słów św. Faustyny, zapisanych na obrazku jubileuszowym: „Boże mój, dobroci nieskończona, proszę Cię, niechaj mi towarzyszy zawsze i we wszystkim nieskończone Miłosierdzie Twoje. Amen”.

Reklama

Po Mszy św. jubilat przyjmował życzenia. Ks. Jacek Zieliński, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, przekazał mu list gratulacyjny podpisany przez kard. Konrada Krajewskiego, jałmużnika papieskiego, i opatrzony fotografią papieża Franciszka.

Ks. Stochniałek zapewniał wszystkich słowami św. Pawła Apostoła: „Bogu mojemu dziękuję wciąż za was”. Wyrażając wdzięczność Bogu oraz dziękując parafianom i członkom domu parafialnego za ich życzliwość i obecność oraz za pięknie przygotowaną uroczystość, kapłan udzielił jubileuszowego błogosławieństwa.

Podczas uroczystości śpiewały chór i schola działające przy parafii kolegiackiej.

Ks. Marian Stochniałek przyjął święcenia kapłańskie 29 czerwca 1961 r. z rąk bp. Zdzisława Golińskiego.

2021-06-28 15:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co wiemy o egzorcyzmach? Historie wielkich świętych

2023-01-25 21:48

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

pl.wikipedia.org

Spinello Aretino. Egzorcyzm św. Benedykta

Spinello Aretino. Egzorcyzm św. Benedykta

Pan Jezus wypędził z opętanych bardzo wiele złych duchów. Z Jego polecenia i mocą Jego imienia czynili to również jego apostołowie i uczniowie. Złe duchy wypędzali także liczni późniejsi święci, a dziś – często biorąc ich sobie za niebiańskich pomocników – czynią to setki egzorcystów na całym świecie. Bo zło nie śpi..., a „diabeł, jak lew ryczący, krąży, szukając, kogo pożreć”.

Wypędzając złego ducha, wszyscy egzorcyści czynią to oczywiście, odwołując się do Bożej mocy, do mocy imienia Jezus. Jako swoistych sojuszników w walce z szatanem przywołują jednak na pomoc także Tę, która stoi w epicentrum walki ze złem, Dziewicę, która miażdży głowę węża – nową Ewę, Matkę Bożą, Świętą Bożą Rodzicielkę, a także księcia wojska niebieskiego Świętego Michała Archanioła, archaniołów, swoich aniołów stróżów oraz mieszkańców nieba – Bożych świętych. Kontynuując misję uwalniania ludzkości spod władzy księcia ciemności, żyjący blisko Boga i bezskutecznie dręczeni przezeń święci byli bardzo skutecznymi pogromcami duchów nieczystych. Dawniej – w czasach, gdy chrześcijaństwo dopiero podbijało świat – wypędzanie demonów z ludzi i miejsc było dla nich niemal codzienną aktywnością. W opisach ich życia znaleźć można mnóstwo takich historii. Szatan najbardziej bał się zazwyczaj tych najpokorniejszych, najbardziej rozmodlonych i najbardziej umartwionych. W tym gronie znajdował się Święty Antoni Opat.

CZYTAJ DALEJ

Bogumił Łoziński: nie ma twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów

2023-01-26 13:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

PAP/Rafał Guz

Nie ma żadnego twardego dowodu, że Jan Paweł II krył pedofilów lub pozwalał na pedofilię – powiedział zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny" Bogumił Łoziński na konferencji prasowej połączonej z promocją dodatku do tygodników katolickich "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Bp Jan Piotrowski powołał szkołę dla katechistów

2023-01-26 17:45

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

Kielce

katechista

flickr.com/episkopatnews

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski we wspomnienie Narodzenia św. Pawła Apostoła odprawił Mszę św. w Koinonii św. Pawła w Kielcach, inaugurując podczas tej uroczystości szkolę dla katechistów. Będzie ją prowadziło Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”.

– Papież Franciszek ustanowił posługę świeckiego katechisty, jako trwały element instytucjonalny. Nasz biskup bierze ten dar i składa go diecezji, aby byli tu katechiści i słowo Boże było głoszone – mówił ks. Marian Królikowski, przełożony generalny wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję