Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ewangelizacja w Beskidach. Do zdobycia 8 gór

Stecówka jest pierwszą górą, którą wędrowcy będą zdobywać w najbliższą sobotę w ramach 9. Ewangelizacji w Beskidach.

[ TEMATY ]

Beskidy

Góry

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska

Centralnym punktem Ewangelizacji w Beskidach znów będzie Msza św.

Centralnym punktem Ewangelizacji w Beskidach znów będzie Msza św.

To już 9. edycja górskiej ewangelizacji, której nie zatrzymała nawet epidemia Covid-19. Pomysł zrodził się kilka lat temu u oo. franciszkanów w Rychwałdzie na czele z ówczesnym kustoszem sanktuarium o. Bogdanem Kocańdą OFMConv. Akcją Ewangelizacji w Beskidach chcą odpowiedzieć Bogu na wezwanie głoszenia Dobrej Nowiny, a poprzez zdobywanie górskich szczytów chcą zdobywać i zapalać ogień miłości Bożej w sercu bliźniego.

Z okazji Roku św. Józefa ogłoszonego przez papieża Franciszka, przebiegnie ona pod hasłem: „Bohater drugiego planu – św. Józef”. W zeszłym roku nie było Mszy św. na szczytach, a uczestnicy mogli jedynie zabrać karteczki z fragmentami Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II i specjalnym hasłem do odgadnięcia oraz wbić pieczątki do „Książeczki górskiego ewangelizatora”. W tym roku Msza św. znów będzie celebrowana o godz. 12 jako centralny punkt tych spotkań.

Wzorem ubiegłych lat organizatorzy wyznaczyli 8 gór, które będzie można zdobywać w poszczególne soboty lipca i sierpnia. Każdej górze przyporządkowali jeden przymiot św. Józefa, który będzie można rozważać w danym dniu.

Reklama

I tak 3 lipca zdobywana będzie Stecówka 760 m n.p.m. z rozważaniem osoby św. Józefa jako oblubieńca. Następne góry to: 10 lipca – Jałowiec 1111 m n.p.m. (małżonek), 17 lipca – Pilsko 1557 m n.p.m. (ojciec), 24 lipca – Hrobacza Łąka 820 m n.p.m. (głowa rodziny), 31 lipca – Potrójna 884 m n.p.m. (robotnik), 7 sierpnia – Rachowiec 954 m n.p.m. (pielgrzym wiary), 14 sierpnia – Rycerzowa Wielka 1226 m n.p.m. (najczystszy), 21 sierpnia – Wielka Racza 1236 m n.p.m. (cichy).

Wydarzenie organizuje Fundacja „Rodzina w Służbie Człowieka” przy sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej. Koordynuje je o. Bogdan Kocańda OFM Conv oraz Bernadeta i Stefan Targoszowie.

W przygotowania włączają się wspólnoty z Rychwałdu i parafii z terenu diecezji bielsko-żywieckiej i spoza niej. Patronat honorowy objął ks. bp Roman Pindel.

2021-06-30 10:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beskid Mały: zdewastowano górską kapliczkę

[ TEMATY ]

kapliczka

Beskidy

dewastacja

beskidmaly.pl/Lowell

Kapliczka na „Przełęczy u Panienki”

Kapliczka na „Przełęczy u Panienki”

Nieznani sprawcy zdewastowali górską kapliczkę na „Przełęczy u Panienki”, której nazwa pochodzi od wizerunku Najświętszej Maryi Panny, wkomponowanej w monument.

Obelisk został ufundowany przez nadleśniczego dóbr Kozy Juliusza Beinlicha w 1884 roku i znajduje się i jest obowiązkowym przystankiem na szlaku papieskim między Groniczkiem i Hrobaczą Łąką w Beskidzie Małym.

CZYTAJ DALEJ

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Lutomiersk: „Święci to my, to niektórzy z nas!”

2023-02-02 15:30

Uczniowie Salezjańskich Szkół Muzycznych I i II stopnia w Lutomiersku św. Jana Bosko - opiekuna młodzieży, założyciela zgromadzenia i twórcy oratoriów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję