Reklama

Kościół

Młodych trzeba wysłuchać - "Przystanek Jezus" jest przestrzenią spotkania

Trzeba być dla młodych, trzeba chcieć ich posłuchać. Jeśli czują się wysłuchani, to sami szukają spotkania i możliwości wypowiedzenia się, którą właśnie daje "Przystanek Jezus". Dlatego ja tam jadę, bo to jest przestrzeń, w której możemy się spotkać - mówi w rozmowie z KAI o. Damian Piątkowiak SVD.

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

www.facebook.com/PrzystanekJezus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proboszcz Parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie jest jednym z duszpasterzy ewangelizujących na "Przystanku Jezus". Jego 21. edycja, po rocznej przerwie, odbędzie się w od 26 lipca do 1 sierpnia Makowicach koło Płotów w województwie zachodniopomorskim, tradycyjnie w sąsiedztwie muzycznego festiwalu Pol`and`Rock.

KAI: Jaka jest idea tegorocznego, organizowanego po rocznej przerwie, "Przystanku Jezus"?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

o. Damian Piątkowiak SVD: Idea jest zawsze taka sama: dotarcie z Ewangelią do młodego człowieka, który przyjeżdża na Pol`and`Rock. Wiadomo, że w tym roku wygląda to nieco inaczej, bo nie będziemy posługiwać na samym festiwalu, ale raczej na jego obrzeżach. Wejście na Pol`and`Rock jest bowiem ograniczone dla tych 20 tys. osób, którzy otrzymali bilety. Natomiast będziemy otwarci na tych wszystkich, którzy będą chcieli przyjść na spotkanie z nami. Sami będziemy też do nich wychodzić, bo to jest przecież idea "Przystanku Jezus" - nie tyle czekanie, co wyjście do ludzi, którzy gdzieś tam są.

Reklama

Nasze przygotowania są w tym roku ograniczone z różnych względów, ruszyły dość późno, a ponadto po rocznej przerwie, gdy nie odbył się ani Pol`and`Rock, ani "Przystanek Jezus". Odzew jest na ten moment na pewno mniejszy niż zwykle. Dziś mija termin zapisów, zapisało się ok. 100 ewangelizatorów. Ale jest to też niezły odzew jak na krótki czas na decyzję o przyjeździe. Większość z nich miała już zaplanowane wakacje a informacja, że "Przystanek" jednak się odbędzie, dotarła do nich w czerwcu. Tym bardziej próbujemy ją jeszcze bardziej promować i zachęcać, aby - kto może - zgłosił się. Szukamy też finansowego wsparcia, bo to, kto pojawi się scenie, zależy do tego, ile uda nam się zebrać. Powstała inicjatywa "21 złotych", aby wesprzeć "Przystanek".

Chcemy zadbać o to, aby ludzie poczuli się bezpiecznie. Musimy trzymać się norm sanitarnych wyznaczonych przez państwo. To generuje pewne ograniczenia, ale mimo to chcemy być tam obecni i to jest najważniejsza rzecz, która nam przyświeca: dotrzeć z Ewangelią do każdego, kto będzie obecny na Pol`and`Rock Festival.

KAI: "Przystanek Jezus" to przede wszystkim rozmowy indywidualne ewangelizatorów z uczestnikami muzycznego festiwalu, ale też program konferencji, rekolekcji, spotkań w większym gronie, koncerty. Kto się pojawi w Makowicach koło Płotów w Zachodniopomorskiem?

- W tym roku rekolekcje dla ewangelizatorów będzie prowadził bp Edward Dajczak, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski, związany z "Przystankiem Jezus" od początku i zawsze tam obecny. Całości patronuje Zespół Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji z abp. Grzegorzem Rysiem na czele, który jak zawsze też w tych dziełach ewangelizacyjnych jest obecny i w tym roku na pewno pojawi się na polach.

KAI: "Przystanek Jezus" wraca po rocznej przerwie wywołanej pandemią, która nadal trwa i wpłynęła na kondycję duchową każdego wierzącego człowieka, także ludzi młodych. Przystankowa ewangelizacja będzie czasem odzyskiwania duchowej równowagi?

Reklama

- Zdecydowanie tak. Jak powiedział kiedyś bp Edward Dajczak, wśród wielu ofert obecnych na polach Pol`and`Rocka, a wcześniej Woodstocku, nie może zabraknąć oferty Kościoła. W wakacje jest wiele możliwości kierowanych pod adresem ludzi młodych, dlatego czujemy, że w tym dla nich wolnym czasie nie może zabraknąć Ewangelii - oferty dla nas najważniejszej. Chcemy tam świadczyć o Jezusie. On jest najważniejszą odpowiedzią na pytania, które obecnie pandemia rodzi w ludziach. Poza tym chodzi o kontakt z człowiekiem. Jezus zawsze do nich wychodził. Gdy czytamy Ewangelie, to widzimy, że zawsze między nimi chodził.

KAI: Ale jednocześnie dużo dziś się mówi o dystansowaniu się lub wręcz odchodzeniu młodych z Kościoła. Jak Ojciec to widzi?

- Jestem tym szczęściarzem, którzy na co dzień pracuje w żywym duszpasterstwie: jestem proboszczem i uczę religii w szkole średniej. Mam zatem kontakt z młodymi i w parafii, i w szkole. Muszę powiedzieć, że - i tak było zawsze - jeśli człowiek ma dla nich czas i serce oraz daje im przestrzeń, to młodzi bardzo chętnie z tego korzystają. Jasne, że jest wiele ofert, które powodują ich dystans, ale ja nie mogę powiedzieć o swoim "podwórku", żeby młodych nie było i żeby wypisywali się masowo z katechezy. Tak nie jest. Trzeba natomiast być dla nich, trzeba chcieć ich posłuchać. Jeśli bowiem czują się wysłuchani, to sami szukają spotkania i możliwości wypowiedzenia się, którą właśnie daje "Przystanek Jezus". Dlatego ja sam na ten "Przystanek" jadę, bo to jest przestrzeń, w której możemy się spotkać.

KAI: I jakie są te spotkania, rozmowy? Młodzi są na nie chętni czy obojętni?

Reklama

- Nie usłyszałem tak często "Szczęść Boże!" czy "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!" na ulicach miast, w których posługiwałem, jak na "Przystanku Jezus". Zdarzały się natomiast incydenty, ale to były tylko incydenty. Trzeba jasno powiedzieć, że koloratka i sutanna to nie jest coś, obok czego przechodzi się na "Przystanku" obojętnie. Ludzie podchodzą do księdza, czegoś szukają. Czasem zaczyna się od zaczepki, może nawet od słowa nieprzychylnego, a potem, gdy człowiek się zatrzyma, rodzi się bardzo fajna rozmowa. Mam doświadczenie rozmowy bardzo z początku agresywnej, która skończyła się spowiedzią. Stali, wieloletni bywalcy - kapłani i siostry zakonne - mają takich opowieści wiele. Od dziwnej sytuacji do przyjaźni na długie lata.

KAI: W tym roku zabraknie już niestety ks. Artura Godnarskiego, zmarłego w styczniu br., jednego z inicjatorów "Przystanku Jezus", założyciela Wspólnoty św. Tymoteusza, która organizuje to wydarzenie. Jak jest on wspominany?

- Trudno mówić o "Przystanku Jezus" i nie mówić o księdzu Arturze. Jedno drugiemu by zaprzeczało. Oczywiście, że jest w naszych myślach i naszych modlitwach. Na pewno gdzieś tam nas duchowo wspiera. Jest też naszym myśleniu i działaniu, bo przez lata prowadził to dzieło i odcisnął na nim swój styl. Niejednego człowieka wręcz przez to wychował. To, że "Przystanek" trwa oznacza, że wykonał bardzo dobrze swoją pracę. Z jego życiem, które tak po ludzku się skończyło, nie skończył się "Przystanek" i nie skończyło się dzieło Wspólnoty św. Tymoteusza. To wszystko trwa i ludzie, których prowadził i kształtował, podjęli i podejmują nadal to wyzwanie. Najpiękniejszym zatem wspomnieniem ks. Artura jest właśnie to, że "Przystanek Jezus" znowu się odbędzie i nikomu nie przyszło do głowy, aby spasować, ale że chcemy to dzieło kontynuować i idziemy dalej do przodu.

Rozmawiał Łukasz Kasper

---

W środę 7 lipca mijają zapisy dla osób, które chcą w roli ewangelizatorów uczestniczyć w tegorocznym "Przystanku Jezus".

Reklama

Umiejscowienie tegorocznego "Przystanku" w Makowicach koło Płotów związane jest ze zmianą lokalizacji festiwalu Pol’and’Rock (dawniej Woodstock). Ewangelizatorzy spotkają się zatem najpierw podczas rekolekcji, a potem wyruszą, by dzielić się wiarą z uczestnikami muzycznego festiwalu. W pobliżu głównego pola Pol’and’Rocka ustawiony będzie biały krzyż, wyznaczający główną przestrzeń spotkań ewangelizacyjnych.

Organizatorem Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej "Przystanek Jezus" jest Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji – Wspólnota św. Tymoteusza z siedzibą w Porszewicach koło Łodzi, które zaprasza do udziału w akcji ewangelizacyjnej członków wspólnot, grup, ruchów i stowarzyszeń - świeckich, siostry zakonne i księży.

W trosce o wspólne bezpieczeństwo uczestnicy wydarzenia zachęcani są do zaszczepienia się i przywiezienia ze sobą certyfikatu szczepienia przeciwko COVID-19. Szczegółowe informacje o wydarzeniu na stronie www.przystanekjezus.pl

2021-07-07 12:57

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włoska młodzież pielgrzymuje z papieżem w kierunku synodu

[ TEMATY ]

młodzi

pielgrzymka

Watykan

młodzież

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rzym przygotowuje się do najazdu „pokojowej armii”, jak pielgrzymującą pieszo na spotkanie z papieżem Franciszkiem młodzież określił przewodniczący włoskiego episkopatu. Kard. Gualtiero Bassetti wskazał, że Kościół we Włoszech dawno nie przeżywał takiego fermentu wiary i zaangażowania młodych.

Pieszo do Rzymu dotrze 40 tys. młodych ludzi, którym na pielgrzymim szlaku towarzyszy 120 włoskich biskupów. Ponadto na spotkanie z papieżem przybędzie dodatkowo 30 tys. osób nie tylko z Włoch, ale i innych krajów Europy, które włączyły się w to wspólne pielgrzymowanie ku październikowemu Synodowi Biskupów na temat młodzieży. „To czas wspólnego wzrastanie w wierze i tworzenia wspólnoty młodzieży, która musi widzieć w Kościele swego sprzymierzeńca” – podkreśla kard. Bassetti. Zaznacza, że nigdy wcześniej we Włoszech nie miała miejsca pielgrzymka, która wyruszałaby do Rzymu jednocześnie z wszystkich diecezji, stąd hasło inicjatywy „Przez tysiąc dróg”.
CZYTAJ DALEJ

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Łukasza

Niedziela Ogólnopolska 12/2016, str. 32-33

[ TEMATY ]

Ewangelia

Niedziela Palmowa

Piotr Drzewiecki

+ – słowa Chrystusa
E. – słowa Ewangelisty
I. – słowa innych osób pojedynczych
T. – słowa kilku osób lub tłumu

E. Starsi ludu, arcykapłani i uczeni w Piśmie powstali i poprowadzili Jezusa przed Piłata. Tam zaczęli oskarżać Go: T. Stwierdziliśmy, że ten człowiek podburza nasz naród, że odwodzi od płacenia podatków Cezarowi i że siebie podaje za Mesjasza-Króla. E. Piłat zapytał Go: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział mu: + Tak, Ja nim jestem. E. Piłat więc oświadczył arcykapłanom i tłumom: I. Nie znajduję żadnej winy w tym człowieku. E. Lecz oni nastawali i mówili: T. Podburza lud, szerząc swą naukę po całej Judei, od Galilei, gdzie rozpoczął, aż dotąd. E. Gdy Piłat to usłyszał, zapytał, czy człowiek ten jest Galilejczykiem. A gdy się upewnił, że jest spod władzy Heroda, odesłał Go do Heroda, który w tych dniach również przebywał w Jerozolimie.
CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo na zakończenie Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny

2025-04-14 08:38

[ TEMATY ]

nowenna

Nowenna za Ojczyznę

Mat.prasowy

Już we wtorek, 15 kwietnia uroczyste zakończenie Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny, a 27 kwietnia – zawierzenie Polski i świata Bożemu Miłosierdziu.

W Wielki Wtorek decyzją ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka w bydgoskiej Katedrze będzie miało miejsce uroczyste zakończenie trwającej od 11 lutego Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny „Polska na Skale”. Nowenna jest inicjatywą wszystkich ludzi dobrej woli, w tym kapłanów, wiernych świeckich, wiernych z wspólnot katolickich, którym na sercu leży dobro Ojczyzny. Codziennie przez 9 tygodni rzesze Polaków w kraju i za granicą, prosząc o Boże Miłosierdzie i Boską interwencję dla Polski, odmawia jedną część Różańca św, Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę za Ojczyznę. Wg statystyk, dołączenie do Nowenny zgłosiło przez stronę polskanaskale.pl prawie 11300 osób, 177 duchownych, ponad 400 parafii i klasztorów oraz prawie 300 wspólnot modlitewnych. Wiemy, że wiele osób modli się nie zgłaszając poprzez Internet swojego udziału w tym nabożeństwie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję