Reklama

Kościół

Wszyscy zatroskani o przyszłość Ojczyzny i Kościoła, powinni wspierać rodzinę

„Wszyscy, którym leży na sercu przyszłość Ojczyzny, Kościoła, wiary i miłości powinni kochać i wspierać rodzinę” - powiedział abp Stanisław Budzik podczas odpustu w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie. Dziś odbywa sie tam ostatni dzień tygodniowego odpustu, podczas którego przypominane jest nauczanie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

[ TEMATY ]

rodzina

Adobe Stock

Metropolita lubelski przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego, iż „Naród będzie jutro taki, jaka dzisiaj jest rodzina”.

Wskazywał, że kochać rodzinę to znaczy cenić jej wartości i możliwości, zawsze ją popierać. "Kochać rodzinę to znać niebezpieczeństwa i zło, które jej zagraża, aby móc je pokonać. Kochać rodzinę to znaczy przyczyniać się do stworzenia środowiska przyjezdnego rodzinie. Szczególną formą miłości dla dzisiejszej rodziny chrześcijańskiej jest przywrócenie jej zaufania do siebie samej, do bogactwa jej natury i łaski do posłannictwa, które Bóg jej powierzył” – mówił abp Budzik.

Reklama

Metropolita lubelski wspominał w homilii śp. ks. Michała Bednarza, czciciela Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie z okazji powstania tablicy, która upamiętnia cenionego biblistę, przewodnika po Ziemi Świętej, duszpasterza podziemnej „Solidarności” i opiekuna osób internowanych podczas stanu wojennego. Ks. Bednarz zmarł 29 sierpnia 2020 r.

Kaznodzieja przypomniał, że ks. Bednarz był profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, zaś większość kapłanów diecezji tarnowskiej - w tym on sam - to jego uczniowie. "Wyczuwaliśmy, że jest to kapłan autentyczny, człowiek z pajsą, człowiek z sercem na dłoni. Był pracowity, systematyczny, bezinteresowny. Był człowiekiem głębokiej wiary” – wspominał abp Budzik.

Podziel się cytatem

Przez cały tydzień do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie przybywali mieszkańcy miasta i okolic. „Nie istnieje niemożliwe, gdy prowadzi i wspiera Maryja” – te słowa z nauczania Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego są hasłem odpustu w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na tarnowskim Burku. Obraz znajdujący się w drewnianym kościele ma ok. 400 lat.

Reklama

Nie ma żadnych materiałów mówiących o pochodzeniu cudownego wizerunku Matki Bożej. Przypuszcza się, że obraz ten znajdował się w tarnowskiej katedrze w kaplicy Bractwa Szkaplerznego lub Bractwa Różańcowego.

W trakcie prac konserwatorskich okazało się, że obraz był 4-krotnie przemalowywany i przy okazji został odkryty pierwotny, wczesnorenesansowy wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem.

2021-07-18 12:55

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina – miód na serce

Niedziela lubelska 37/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

rodzina

Archiwum rodzinne

Joanna i Waldemar Iwaszkowie, małżonkowie z kilkunastoletnim stażem, są rodzicami czworga dzieci: Agaty, Stanisława, Jakuba i Szymona. Dzieci są całym ich światem, w który inwestują przede wszystkim miłość. Jaka jest ich recepta na szczęśliwe życie?

Rodzina z czwórką dzieci to już duża rodzina. Za takimi inni oglądają się na ulicy: z podziwem albo współczuciem. Ale dla nich to zupełnie normalna sytuacja; nikt nie wyobraża sobie innego życia. Asia zapuściła korzenie w Lublinie w czasie studiów. Tu poznała Waldka i postanowiła zostać z nim na zawsze. Różniło ich doświadczenie życiowe – Waldek pochodzi z rodziny wielodzietnej, a Asia jest jedynaczką – ale połączyły miłość, wiara, wspólne zainteresowania i pragnienie życia według tych samych wartości.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Biada nam, obłudnikom

2021-09-26 08:32

Adobe Stock

Od dłuższego czasu towarzyszy mi myśl, że jesteśmy obłudnikami, jeżeli chodzi o wiarę, gdyż jestem przekonany, że Syn Boży do większości z nas, współczesnych chrześcijan powiedziałby te same słowa, jak 2 tysiące lat temu mówił prosto w oczy faryzeuszom: Biada wam, obłudnicy.

Dlaczego mam wrażenie, że staliśmy się obłudnikami? Wystarczy przyjrzeć się, jak większość z nas podchodzi do naszej wiary. Zapewne od niejednego bym usłyszał: Ale czego się czepiasz? Rano i wieczorem pacierz odmówię, Koronkę do Bożego Miłosierdzia też, Różaniec też, w niedzielę prawie zawsze jestem na Mszy Świętej itp. Ale co z tego? Czy my modlimy się, bo faktycznie czujemy żywą obecność Boga czy „bo tradycja nakazuje” lub „bo w domu tak się przyjęło”. Dlatego uważam, że staliśmy się niejako faryzeuszami obecnych czasów, czyli „musimy spełnić jakiś obowiązek, bo tak wiara nakazuje” i tyle. Nie robimy to z miłości do Boga, ale raczej dlatego, żeby uniknąć Jego gniewu i ewentualnej srogiej kary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję