Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków – Łagiewniki

Czynienie dobra staje się dobrym nawykiem

    W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się dziś – 31 lipca – Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz ich rodzin.

Małgorzata Pabis

    Mszy świętej w bazylice przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Obrona życia ludzkiego miarą człowieczeństwa”.

Reklama

    Na początku Mszy świętej zebranych w Bazylice przywitał ks. Zbigniew Bielas, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia. - Serdecznie w witam tu w bazylice Bożego Miłosierdzia wszystkich zgromadzonych na tej Mszy świętej, a szczególnie uczestników Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi, która co roku w ostatnią sobotę lipca odbywa się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Dziękujemy dziś Bogu bogatemu w miłosierdzie za tych, którzy oddając krew, ratują ludzkie życie. Wpatrujemy się w obraz Jezusa Miłosiernego, Jego przebity bok, z którego wypłynęła Krew i Woda – mówił ks. Bielas.

    Rektor łagiewnickiego sanktuarium przypomniał, że patronat honorowy nad pielgrzymką objął ks. abp Marek Jędraszewski. W skierowanym o pielgrzymów słowie metropolita krakowski napisał: „Organizatorom oraz wszystkim Uczestnikom Pielgrzymki życzę, by to wydarzenie stało się inspiracją do odważnego przyjęcia wezwania do zawierzenia się Chrystusowi i kształtowania życia zgodnie z Jego nauką”.

Reklama

    W homilii bp Robert Chrząszcz zwrócił się do oddających krew: - To właśnie wy, drodzy pielgrzymi, jesteście dzisiaj uosobieniem słów św. Pawła Apostoła wypowiedzianych w Efezie. Trzeba wspierać słabych i pamiętać o słowach Pana Jezusa, które On sam wypowiedział: „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”. Także warto pamiętać o słowach napisanych do Koryntian: „Każdy przeto niech postąpi tak, jak mu nakazuje jego serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg”. Parafrazując nieco przekornie jedno z pytań pojawiających się na portalach PCK, Caritasu i innych - czy oddawanie krwi uzależnia- odpowiadamy najpierw oficjalnym tekstem z Ministerstwa Zdrowia: „oddawanie krwi nie powoduje żadnych skutków ubocznych i nie uzależnia”. Natomiast, i tu musimy to dodać, i trzeba to powiedzieć - czynienie dobra, dzielenie się tym co mamy, w pewnym sensie uzależnia, to znaczy staje się dobrym nawykiem, a nawet sposobem na życie. I za to wam, bracia i siostry dzisiaj z całego serca chcę podziękować. Nie tylko ja, ale myślę wszyscy, którzy widzą ważność tych wszystkich, którzy oddają swoją krew, aby innym pomóc.

    Biskup Chrząszcz przypomniał, że doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi oraz Szpiku Kostnego i osób żyjących po przeszczepach odbywa się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia, „gdzie nieustannie wzbija się w niebo modlitwa, którą świętej Siostrze Faustynie przekazał Pan Jezus: „O Krwi i wodo, któraś wypłynęła z Najświętszego Serca Jezusowego jako zdrój miłosierdzia dla nas - ufamy Tobie”.

    Na koniec Eucharystii bp Chrząszcz podziękował honorowym dawcom krwi za ich piękne świadectwo. – Dziękuję za to, że jesteście i że możemy na was zawsze liczyć. Pamiętajcie, że „radosnego dawcę Bóg miłuje”.

    Na sobotnią pielgrzymkę przybyli do Łagiewnik dawcy krwi z Mielca, Zakopanego, Zabierzowa, Piekar Śląskich, Kobiernic, Tarnawy Dolnej, Sulejówka, Białegostoku, Starego Sącza, Janowca Wielkopolskiego, Brzeźnicy, Krynicy Zdrój, Łużnej, Grybowa oraz Krakowa

2021-07-31 17:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję