Reklama

Niedziela w Warszawie

Pożegnanie abp. Henryka Hosera

Msza św. żałobna w kościele seminaryjnym w Ołtarzewie rozpoczęła dwudniowe uroczystości pogrzebowe byłego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.

Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski. Razem z papieskim jałmużnikiem koncelebrowaną Liturgię sprawowali m. in.: abp Tadeusz Wojda, biskupi Romuald Kamiński, Janusz Stepnowski i Adrian Galbas oraz księża pallotyni i kapłani z obu warszawskich diecezji.

Kazanie wygłosił ks. dr Zenon Hanas. Przełożony pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla przypomniała w homilii najważniejsze etapy życia Zmarłego. Kaznodzieja podkreśli, że abp. Hoserowi przez całą posługę na misyjnych szlakach towarzyszyła „troska o życie, w każdym z jego wymiarów”. Natomiast życiowym programem Zmarłego była encyklika Pawła VI „Humanae vitae” o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego (wydana w 1968r. - przyp. at)

- Jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim żyć będziemy – powiedział na początku homilii ks. Hanas. O tym, że właśnie taką ufność miał abp. Hoser świadczy kartka, jaką znaleziono na biurku, przy którym pracował Zmarły przed pójściem do szpitala. - „Wiem, komu zawierzyłem. Nie zawstydzę się na wieki” – przeczytał jej treść na koniec kazania ks. Zenon Hanas.

W Eucharystii w Ołtarzewie uczestniczyła rodzina zmarłego siostry i bracia zakonni, przedstawiciele wspólnot, stowarzyszeń i ruchów, z którymi współpracowała abp. Hoser.

Po zakończeniu Mszy św. Zmarłego wspominali m. in.: abp. Tadeusz Wojsa, siostrzenica Urszula w imieniu rodziny. Natomiast w imieniu środowiska lekarskiego Andrzej Kukwa i Jerzy Goliszewski, który poznał przyszłego arcybiskupa podczas studiów medycznych.

Wspólnotę Małżeństw i Rodzin reprezentowała Małgorzata Walaszczyk, która powiedziała, że abp. Hoser „nakierował” ich pracę na towarzyszenie rodzinom. - Ty pokazywałeś sobą, że Pan Bóg jest większy i nas tego uczyłeś. Kiedy wjeżdżałeś do Medjugorie, powiedziałeś, że choć się żegnamy, to przecież będziemy się kontaktować. A najpiękniejszą możliwością kontaktu ponad czasem i przestrzenią jest modlitwa. I dzisiaj nasza gromadka obiecuje Ci to – zadeklarowała Małgorzata Walaszczyk.

Reklama

Uroczystości pogrzebowe będą trwały dwa dni. Jeszcze dzisiaj trumna z ciałem abp. Henryka Hosera zostanie przewieziona na warszawską Pragę, gdzie o godz. 18.00 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika rozpocznie się Msza św. pogrzebowa.

Przed i po Mszy św. jest możliwość modlitwy przy trumnie.

W piątek - 20 sierpnia o godz. 12.00 – w katedrze przy ul. Floriańskiej będzie sprawowana Eucharystia żałobna pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Po tej Mszy św. ciało Zmarłego zostanie złożone w podziemiach katedry warszawsko-praskiej.

Transmisje z Eucharystii - jakie będą sprawowane w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika – przeprowadzi internetowa telewizja Salve. Net.

2021-08-19 14:11

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser do rodzin: tylko Bóg jest gwarantem trwałości małżeństwa

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Artur Stelmasiak

Sakrament małżeństwa to nie tylko piękna ceremonia, ale wprowadzenie Boga do wzajemnych relacji. Tylko On bowiem jest gwarantem trwałości małżeństwa - podkreślił abp Henryk Hoser. W uroczystość Świętej Rodziny bp warszawsko-praski przewodniczył Mszy św. w parafii Dobrego Pasterza w Warszawie-Miedzeszynie. W trakcie liturgii małżeństwa odnowiły swoje przyrzeczenia.

W homilii abp Hoser podkreślił znaczenie rodziny nazywając ją podstawową komórką społeczną i modelem dla innych wspólnot, w tym również Kościoła. Zwrócił uwagę, że tym, co buduje każdą rodzinę nie są warunki materialne czy pozycja społeczna, ale wzajemna miłość tych którzy ją tworzą, czyli troska jednych o drugich. To daje człowiekowi ogromne zaufanie wobec życia - stwierdził kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję