Reklama

Niedziela w Warszawie

Człowiek wielkiego zaufania Bogu

"Odszedł pasterz nasz, co ukochał lud" – powiedział ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński o swoim poprzedniku śp. abp. Henryku Hoserze, na wstępie Mszy św. żałobnej sprawowanej w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana.

Uroczystości pogrzebowej w praskiej katedrze przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W koncelebrowanej Liturgii udział wzięli kapłani z diecezji praskiej oraz z diecezji: białostockiej, drohiczyńskiej, kieleckiej. Był także arcybiskup Sarajewa i przedstawiciele kościoła prawosławnego. Do świątyni przy ul. Floriańskiej przybyła rodzina Zmarłego, bracia i siostry zakonne, członkowie diecezjalnych wspólnot. A także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Homilię wygłosił bp Marek Solarczyk, obecnie biskup diecezji radomskiej a wcześniej biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej i przez lata jeden z najbliższych współpracowników abp Henryka Hosera.

- Przewodnikiem naszej duchowej refleksji w czasie tej wyjątkowej Eucharystii, gdzie otaczamy ołtarz w naszej katedrze warszawsko-praskiej i trumnę z ciałem naszego pasterza, jest św. Paweł – powiedział bp Solarczyk i dodał, że to właśnie św. Paweł był szczególnym przewodnikiem posługi duszpasterskiej abpa Henryka Hosera w warszawsko-praskiej diecezji.

Kaznodzieja przypomniał, że ingres abpa Hosera do katedry odbył się w przededniu rozpoczęcia Roku św. Pawła. W wygłoszonej wtedy homilii nowy ordynariusz powiedział m. in.: «Apostolska metoda św. Pawła zaskakuje zdolnością do stawiania czoła coraz to nowym sytuacjom, wyzwaniom i zadaniom (..) Św. Paweł bronił pryncypiów, prawa Bożego, nie rozmywał i nigdy nie ustępował».

- Słowa te stały się swoistym mottem duszpasterskiej posługi Ks. Arcybiskupa pośród nas. W tej zdolności stawiania czoła coraz to nowym sytuacjom, wydarzeniom i wyzwaniom. W tej gotowości bycia niezłomnym. W tym co jest Boże, co jest zasadą wpisaną przez Boga w człowieka, zaczynając od tego co jest zasadą dziecięctwa Bożego i te wszystkie inne tajemnice, które my dzięki mocy Ducha Świętego odczytujemy. Czyż to nie było naszym udziałem? Bez względu na to, w jaki sposób towarzyszyliśmy i współpracowaliśmy z Ks. Arcybiskupem - pytał w homilii bp Solarczyk i podkreśli. - Dzisiaj każdy z nas, drogi Ks. Arcybiskupie, staje wobec Boga właśnie z tym darem, jaki wpisałeś, zostawiłeś i przekazałeś nam. I dzisiaj wsłuchując się w słowa Ewangelii, przypominające drogę uczniów do Emaus, próbujemy odczytać, że w tej osobie św. Łukasza (...), to ty byłeś dla na towarzyszem, nauczycielem, lekarzem. Człowiekiem wielkiego zaufania Bogu oraz podziwu i wrażliwości na człowieka.

Reklama

Po Eucharystii pożegnalne przemówienia wygłosili m.in.: Maciej Miłkowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, a w imieniu duchowieństwa diecezji warszawsko-praskiej ks. prał. Stanisław Markowski wraz z ks. Robertem Gutem.

Zmarłego 13 sierpnia biskupa seniora diecezji warszawsko-praskiej pożegnali także: s. Stefania Korbuszewska, ks. Tomasz Sztajerwald, Małgorzata i Tadeusz Walaszczykowie oraz w imieniu warszawskiego środowiska medycznego - prof. Bogdan Chazan, dr Grażyna Rybak oraz Krystyna Starosta - Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich

Msza św. w praskiej katedrze była drugą Eucharystią żałobną. Pierwsza Liturgia została odprawiona w czwartkowe południe w kościele seminaryjnym Wyższego Seminarium Duchownego ojców pallotynów.

W Ołtarzewie Eucharystii przewodniczył papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski, a homilię wygłosił ks. Zenon Hanas SAC.

Przełożony warszawskiej prowincji pallotynów powiedział m. in.: - Dziękujemy dziś Wszechmocnemu i miłosiernemu Bogu za niezwykle owocne życie naszego pallotyńskiego współbrata. Wspominamy jego troskę o życie, jego zachwyt nad życiem, jego umiłowanie życia ludzkiego w duchu Ewangelii. I prosimy Boga, jedynego dawca życia, aby okazał swoją życiodajna moc i obdarzył go życiem wiecznym.

Reklama

Abp Henryk Hoser SAC miał 78 lat. Był lekarzem, pallotynem, misjonarz i wizytatorem apostolski w Rwandzie, sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. W 2008 r. został ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej, a w 2017 biskupem seniorem. W latach 2018-2021 decyzją papieża Franciszka został mianowany wizytatorem apostolskim w Medjugorie.

Uroczystości pogrzebowe będą kontynuowane w piątek, 20 sierpnia. Ich głównym punktem będzie Msza św. o godz. 12.00 w katedrze przy ul. Floriańskiej. Eucharystii żałobnej będzie przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierza Nycza. Po Mszy św. ciało Zmarłego zostanie złożone w podziemiach katedry warszawsko-praskiej.

Transmisję z Eucharystii przeprowadzi internetowa telewizja SalveNet.

2021-08-19 19:56

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser: nie ma życia konsekrowanego bez cierpienia

Nie ma życia konsekrowanego bez cierpienia - podkreślił abp Henryk Hoser, przypominając, że poprzez Krzyż i Mekę Jezus Chrystus zbawił świat. Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w diecezji warszawsko-praskiej rozpoczęły się nabożeństwem Liturgii Godzin w kościele Matki Bożej Loretańskiej. Następnie procesja wiernych przeszła do bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana, gdzie uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Henryk Hoser.

W homilii biskup warszawsko-praski podkreślił, że podstawowym powołaniem osób konsekrowanych jest promieniować w świecie Chrystusowym światłem. – „Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze” - uczył nas Jezus - przypomniał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 100-lecie piotrkowskiej parafii

2022-12-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Po co ten kościół, po co ta decyzja sprzed 100 lat o tym, że tu ma być parafia. Do dzisiaj mamy takie przekonanie, że pierwszą, podstawową przestrzenią spotkania naszego z Jezusem jest parafia. Kościół ma wiele różnych rzeczywistości – ten kościół nie powstał jako parafialny – mamy w Kościele zakony, wspólnoty, stowarzyszenia, ale w całej tej różnorodności pierwszym i najważniejszym doświadczeniem Jezusa dla człowieka jest parafia! – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję