Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Jarosław Grabowski: św. Bartłomiej był prawdziwie wierzącym

– Chrześcijaństwo jest bardzo wymagające, dlatego my też mamy od siebie wymagać po to, żeby być na wzór św. Bartłomieja autentycznymi wyznawcami Chrystusa – powiedział 24 sierpnia podczas Sumy odpustowej w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Wpatrzeni w przykład waszego pięknego patrona chcemy zgłębić naszą chrześcijańską tożsamość, bo dzisiaj nie jest łatwo być wierzącym – podkreślił na początku Mszy św. Jak dodał, „wiara zobowiązuje do jej wyznawania, praktykowania i przeżywania”.

W homilii duchowny zwrócił uwagę, że Jezus nazwał św. Bartłomieja prawdziwym Izraelitą i tym, „w którym nie ma podstępu”. – Taka postawa powinna być bliska nam – zaznaczył. Ks. Grabowski zauważył, że dzisiaj coraz więcej wymaga się od wierzących, nie tylko od kapłanów. – Wszyscy, którzy deklarują się jako niewierzący, chcą w nas dostrzec ideał, chcą, byśmy byli doskonali, przezroczyści. Musimy się tym w jakiś sposób przejąć – zaapelował.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że „wiara to nie tylko moje spontaniczne wyznanie, ale również przyjęcie treści”, dlatego zachęcił do zgłębiania Pisma Świętego i Katechizmu Kościoła Katolickiego. – Trzeba wzrastać, trzeba sobie stawiać wymagania, bo takie jest chrześcijaństwo – kontynuował.

Odnosząc się do pandemii, duchowny przyznał, że doświadczyła ona wielu z nas i przypomniał, że „każdy trudny czas wzmacniał ludzi wierzących”. W tym duchu wzywał do refleksji, „czy ten okres, który jeszcze trwa, wzmocnił naszą wiarę i czy jeszcze bardziej przyciągnął nas do Boga”.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

– Bartłomiej był prawdziwy. Czy ja jestem prawdziwym katolikiem? Czy moje przyznawanie się do Boga nie płynie tylko z przyzwyczajenia? – pytał ks. Grabowski. Przypomniał, że „tym, co pociąga drugiego człowieka, jest świadectwo naszej wiary” i wskazał, że aby „przekazywać wiarę innym, trzeba być autentycznym”.

Kapłan powiedział, że wiara jest sprawą bardzo osobistą, ale dodał, że jest to „więź z Bogiem, którą trzeba wyrażać, wyznawać, przeżywać i praktykować, a nie mówić po cichu «wierzę» i jeszcze stawiać Bogu warunki”. – Wiara to również przyjmowanie czegoś, co jest dla nas najtrudniejsze – woli Boga – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Redaktor naczelny „Niedzieli” zachęcił, aby mimo wątpliwości i upadków wytrwać w wierze. – Trwaj przy Bogu, nie wstydź się swojej wiary i wyznawaj ją tam, gdzie możesz – zaapelował.

– Człowiek wierzący z natury jest optymistą, bo ufa Bogu i wie, że nie wszystko od niego zależy. To człowiek pokorny, który przyjmuje to, co Bóg mu daje, choć po ludzku nie jest to łatwe, ale co w życiu jest łatwe, szczególnie gdy jest wartościowe? – powiedział.

Kapłan podkreślił, że „nie ma chrześcijaństwa w wersji light”. – Wtedy rodzi się powierzchowność, relacje z Bogiem się rozluźniają, a ludzie odchodzą, bo liczą tylko na siebie – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

– Chrześcijaństwo jest bardzo wymagające, dlatego my też mamy od siebie wymagać po to, żeby być na wzór św. Bartłomieja prawdziwymi katolikami i autentycznymi wyznawcami Chrystusa, którzy nie tylko mówią, że wierzą, ale żyją wiarą na co dzień – podsumował ks. Grabowski.

Po Komunii św. wierni odmówili Litanię do św. Bartłomieja i uczestniczyli w procesji eucharystycznej, którą zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Maciej Orman/Niedziela

2021-08-24 17:32

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odwiedziny w „Niedzieli”

Dziennikarz musi dużo czytać – stwierdziły jednogłośnie dzieci pierwszokomunijne z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach.

Dzieci przyjechały 24 maja do redakcji „Niedzieli” razem z ks. Grzegorzem Kałużą, wikariuszem parafii i swoimi rodzicami. W trakcie spotkania pytały o pracę dziennikarza. W świat pracy dziennikarskiej wprowadzał je ks. Mariusz Frukacz. Dzieci szczególnie zainteresowane były kamerami telewizyjnymi. Stąd spotkanie z pracownikami studia telewizyjnego i radiowego było dla nich niezwykłym przeżyciem. Również chętnie udzielały wywiadów w studiu radiowym. O pracy dziennikarza telewizyjnego i radiowego opowiedzieli im: Michał Janik, Magda Nowak i Anna Przewoźnik.
CZYTAJ DALEJ

Wiemy, kto obejmie parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przypkach

2025-07-31 13:08

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Archidiecezja Warszawska

Abp Adrian Galbas mianował ks. Pawła Sokołowskiego administratorem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przypkach

Abp Adrian Galbas mianował ks. Pawła Sokołowskiego administratorem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przypkach

Abp Adrian Galbas mianował ks. Pawła Sokołowskiego administratorem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przypkach oraz rektorem Cmentarza Komunalnego Południowego w Antoninowie - poinformowało Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej. Proboszcz parafii w Przypkach jest oskarżony o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem 68-letniego mężczyzny w kryzysie bezdomności. Metropolita warszawski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wydalenie księdza ze stanu kapłańskiego.

"Ks. Paweł Sokołowski jako administrator parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przypkach otrzymał wszystkie uprawnienia, które na mocy prawa kanonicznego przysługują proboszczom parafii Archidiecezji Warszawskiej" - informuje Archidiecezja Warszawska.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski na Mszy w Casa Polonia: „Polska dla Polaków” znaczy, że nie ma miejsca dla Jezusa

2025-07-31 19:51

[ TEMATY ]

kard. Konrad Krajewski

Jubileusz Młodych w Rzymie

Casa Polonia

Jubileusz Młodych

Vatican News / ks. Marek Weresa

Kard. Konrad Krajewski

Kard. Konrad Krajewski

Gdy ktoś mówi: „Polska dla Polaków”, to znaczy, że nie ma miejsca dla Jezusa - przekonywał kard. Konrad Krajewski podczas Mszy św. sprawowanej w Casa Polonia w Rzymie dla polskich uczestników Jubileuszu Młodych. Zaapelował, żeby wszystkie problemy rozwiązywać zgodnie z logiką Ewangelii.

Na początku liturgii bo Grzegorz Suchodolski powitał wszystkich „w Casa Polonia, czyli w domu, na polskim skrawku Rzymu”. Jest w nim miejsce dla Matki, więc obecna jest tam kopia wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, peregrynująca „od Oceanu do Oceanu”, przed którą trwa modlitwa w intencji ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz zwycięstwa cywilizacji miłości. Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski powitał także ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej Adama Kwiatkowskiego, pracowników konsulatu i ekipę polskiej sekcji portalu Vatican News.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję