Reklama

Niedziela Częstochowska

Mocni wiarą, nadzieją i miłością

– Jesteśmy dobrą nowiną dla współczesnego świata, mimo że świat tego nie rozumie i będzie mówił, że jesteśmy słabi, bezradni. My jesteśmy dobrą nowiną, ponieważ zgodziliśmy się dźwigać własny krzyż, idąc za Jezusem – mocno powiedział abp Wacław Depo 28 sierpnia na Jasnej Górze do pątników XXVI Pielgrzymki Świata Osób Słabych.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Betel

Pielgrzymka Świata Osób Słabych

Beata Pieczykura/Niedziela

Wędrowali 20 km z kościoła św. Jana Chrzciciela w Olsztynie na Jasną Górę. Byli znakiem i wołaniem o szacunek w życiu społecznym, godność każdego człowieka i miłość.

Z radością, która ich wyróżnia w pielgrzymce i w życiu, w swoich sercach nieśli różne intencje, a wszystkie problemy codzienności, choroby czy niepełnosprawność oraz nadzieje oddali z ufnością Maryi. W drodze modlili się również w intencjach Kościoła częstochowskiego, o nowe powołania kapłańskie i zakonne. U celu, w bazylice jasnogórskiej, pątnicy XXVI Pielgrzymki Świata Osób Słabych uczestniczyli w Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

Beata Pieczykura/Niedziela

W homilii metropolita częstochowski mówił, jak ważne jest odkrycie radości i zaufania, których źródłem jest Bóg, poza którym nie ma życia. Dlatego podkreślił: – Tutaj przez wstawiennictwo Matki można na nowo zaufać Bogu we wszystkim, co nas spotyka, co składa się na nasze życie. W nawiązaniu do Ewangelii abp Depo przypomniał, że nie wolno zmarnować talentów, którymi człowiek został przez Boga obdarowany, a którymi są dary natury i dary łaski. – Nie wolno nam zgodzić się na zmarnowanie tego talentu, którym jest każdy z nas. To jest talent, którym my jesteśmy. Nie wolno nam zgodzić się na jakąkolwiek zniekształconą formę naszego życia – głośno powiedział kaznodzieja. To wynika z tego, że imiona każdego z nas są zapisane w sercu Boga, a także historia życia, słabość, choroby, grzech. Przypomniał słowa św. Matki Teresy z Kalkuty: „Chcę być ołówkiem w ręku Boga, żeby to Bóg zapisywał swoje dzieła przeze mnie” i zachęcił zebranych, by spróbowali przyjąć to zadanie.

Beata Pieczykura/Niedziela

W XXVI Pielgrzymce Świata Osób Słabych, która odbywała się 28 sierpnia, uczestniczyło ok. 400 osób niepełnosprawnych, w tym 30 na wózkach, wraz z ich rodzinami, przyjaciółmi, duszpasterzami i siostrami zakonnymi ze wspólnot spotkania z naszej archidiecezji z Wieluniu, Radomska, Myszkowa, Częstochowy oraz z całej Polski, a także osoby bezdomne z Fundacji św. Barnaby i uzależnione z Ośrodka Terapii Uzależnień „Betania”, opiekunowie domów pomocy społecznej w Mokrsku, Krzynnie i Zabrzu, warsztatów terapii zajęciowej oraz wolontariusze.

Reklama

Tego dnia statuetki Ecce Homo za świadectwo słabości, służby oraz za działalność dobroczynną wręczono 3 osobom. Są to: Mariusz Janas, podopieczny domu w Janowie k. Częstochowy, Piotr Weresiński, wolontariusz Fundacji św. Barnaby, i Emilia Łaniewska, dyrektor Domu Opieki Społecznej w Skrzynnie.

Przesłanie pielgrzymki wyjaśnił ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie, duszpasterz Międzynarodowego Katolickiego Ruchu Dobroczynnego Betel i organizator wydarzenia: – Pielgrzymka była świętem całej wspólnoty i przyjaciół. Świadomi swoich słabości, ograniczeń, trudności, ale też swoich darów, w kontekście protestów, które nas bardzo bolały, chcemy zademonstrować, że też czujemy się godni szacunku, mamy prawo do tego, by być. Chcemy dać świadectwo, że nie chcemy wolności bez miłości i potrzebujemy siebie wzajemnie, nawet jeżeli ktoś jest upośledzony, niepełnosprawny to prawo – jako dziecko Boga i człowiek – znaleźć się na tym świecie.

2021-08-28 20:24

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W domu Matki

Niedziela lubelska 34/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymowanie

Archiwum pielgrzymki

Pielgrzymi dotarli na Jasną Górę 14 sierpnia

Pielgrzymi dotarli na Jasną Górę 14 sierpnia

Po 11 dniach wędrówki 43. Lubelska Piesza Pielgrzymka dotarła do celu – na Jasną Górę.

W modlitewnej sztafecie uczestniczyło w sumie 2 tys. osób. Codziennie w trasę wyruszało 300 pątników, którzy na pielgrzymkowy szlak przyjeżdżali wczesnym rankiem ze swoich domów. Wyjątkiem była grupa namiotowa numer 3, kapucyńska, która w reżimie sanitarnym podjęła trud wędrówki na całym szlaku. Ostatni etap pokonało ponad 600 osób pielgrzymujących z grupami numer 15, 16 i 17 z Chełma, Lubartowa i Łęcznej. Wszyscy szli do domu Matki, która zawsze prowadzi do Syna, Jezusa Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję