Reklama

Niedziela Wrocławska

Muzyka na wodzie

[ TEMATY ]

koncert

Żórawina

filharmonia

Magdalena Lewandowska

Koncert odbył się na wyspie przy kościele św. Trójcy

Koncert odbył się na wyspie przy kościele św. Trójcy

W ostatnią niedzielę sierpnia w Żórawinie odbył się niezwykły koncert plenerowy, w którym wzięło udział blisko 1000 słuchaczy – na wyspie koło kościoła św. Trójcy Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze wraz z solistami i wrocławskim chórem akademickim wykonała najpiękniejsze arie i duety operowe.


Wydarzenie muzyczne wpisało się w cykl koncertów promujących "Dolnośląską Perłę Manieryzmu". – Kościół św. Trójcy to niezwykły zabytek, powoli odkrywany, jeden z najcenniejszych zabytków architektury naszego regionu – mówił proboszcz parafii w Żórawinie ks. dr Cezary Chwilczyński, producent koncertu. – Podjęliśmy starania o wpisanie kościoła i jego otoczenia na listę najcenniejszych zabytków w Polsce, listę tworzoną przez prezydenta RP, na której w tej chwili znajduje się 114 zabytków. Jesteśmy u finiszu tej drogi, po pozytywnych opiniach wojewódzkiej konserwator zabytków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku Pan Prezydent podpisze ustawę o nadaniu temu miejscu tytułu pomnika historii – podkreślał.

By kościół św. Trójcy odzyskał swój blask powołana została Społeczna Rada Odbudowy i Renowacji Dolnośląskiej Perły Manieryzmu. – Wielu znakomitych Dolnoślązaków przyjęło zaproszenie, aby wziąć udział w działaniach tej rady, wspierać renowację i działania kultury, które będą odbywać się w tym miejscu – wyjaśniał ks. Chwilczyński. Do grona tych osób należą m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski, posłowie, rektorzy wrocławskich uczelni, ludzie biznesu, nauki i kultury.

Niedzielny koncert dostarczył słuchaczom wiele radości i wzruszeń. I choć koncert rozpoczął się od znanej arii „Twoim jest serce me”, to serce publiczności naprawdę skradła aria „Wielka sława to żart”, nagradzana ogromnymi brawami.

Reklama

Wśród wielu gości przybyłych na to niezwykłe wydarzenie muzyczne był Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. – Bardzo zależy nam na tym, aby wydarzenia kulturalne tej rangi realizowane były nie tylko w miastach, ale przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, gdzie nie wszyscy mieszkańcy mają na co dzień dostęp do kultury – podkreślał przed koncertem.

Organizatorami koncertu była Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Fundacja ”Dolnośląska Perła Manieryzmu w Żórawinie”, Stowarzyszenie „Nasza Żórawina” i parafia św. Józefa.

Magdalena Lewandowska

2021-08-30 00:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moniuszkowski koncert na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

koncert

Zdzisław Sowiński

W dniu 2 czerwca 2019 r. w Bazylice Jasnogórskiej wystąpią soliści, chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Będzie to koncert muzyki sakralnej Stanisława Moniuszki w ramach obchodów 200-lecia urodzin kompozytora.

Koncert został objęty patronatem: Metropolity Częstochowskiego abp. Wacława Depo, Przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Koncert rozpocznie się o godz. 15.00, a jego organizatorem jest Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater

CZYTAJ DALEJ

Ważna rocznica

2023-01-26 19:15

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Jacek Zimniak

80. rocznica śmierci

pierwszy biskup pomocniczy

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

80. rocznica śmierci pierwszego biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Jacka Zimniaka.

– Dziękujemy dzisiaj Bogu za tego gorliwego, mądrego i niezłomnego biskupa Antoniego Jacka Zimniaka, który w bardzo trudnych czasach okrutnej II wojny światowej pełnił posługę w naszej diecezji – mówił na początku Mszy św. w jego intencji bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 26 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektoralnym św. Rocha i św. Sebastiana na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

"Odkrywamy prawdę" - tygodniki katolickie reagują na medialne zarzuty krycia pedofilii przez Jana Pawła II

2023-01-27 10:57

[ TEMATY ]

konferencja

PAP/Rafał Guz

Nie możemy pozostać obojętni wobec oskarżania św. Jana Pawła II o to, że nie reagował na nadużycia seksualne w Kościele katolickim. Zarzuty te nie są poparte żadnymi wiarygodnymi dowodami. To pomówienia niewytrzymujące konfrontacji z faktami - piszą redaktorzy naczelni trzech tygodników katolickich ukazujących się w Polsce. Ich stanowisko zostało opublikowane we wspólnej wkładce wraz z tekstami innych autorów. Inicjatywę zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej pt. "Odkrywamy prawdę o stosunku Jana Pawła II do nadużyć seksualnych duchownych", zorganizowanej przez tygodniki "Gość Niedzielny", "Niedziela" i "Idziemy".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję