Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zdobywają szczyty. Każdy może zostać Boskim wandrusem

Po covidowej przerwie grupa miłośników górskich wędrówek znów jeździ z kapłanem na wycieczki w góry.

Projekt wycieczek górskich został zainicjowany w wakacje 2020 r. przez ks. Marcina Pompra – wikariusza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach. Najpierw zabrał chętnych na wycieczkę na Giewont, a następnie na Czerwone Wierchy. Gdy sytuacja epidemiczna się pogorszyła, wycieczki nie mogły być organizowane, jednakże w wakacje br. reaktywował projekt wraz ze Stowarzyszeniem Persette z Jaworza, którego jest prezesem.

Zawsze kochałem góry i górskie wędrówki, więc dlatego postanowiłem to wykorzystać w duszpasterstwie. Cieszy mnie to, że jest zainteresowanie i że na wycieczki udają się osoby w różnym wieku, i młode, ale i starsze. Tak naprawdę każdy z nas jest młody, duchem przede wszystkim – mówi kapłan. Przy tym dodaje, że w trakcie wyjazdu jest czas na Eucharystię, modlitwę osobistą, Różaniec, gdyż ma to służyć nie tylko przyjemnościom ciała, lecz również ewangelizacji, wzrostowi ducha.

Boskie wandrusy – bo tak siebie nazywają uczestnicy wycieczek – w wakacje uczestniczyły w dwóch wycieczkach – najpierw w lipcu wyruszyły na lekką wycieczkę w Tatry. Wędrowali po Tatrzańskim Parku Narodowym, gdzie przemierzali m.in. Dolinę Strążyską, doszli pod Wodospad Siklawica, szli również Drogą pod Reglami. Wędrówkę zakończyli wypoczynkiem w basenach termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej.

Drugą wycieczkę mieli już bardziej wymagającą – pojechali w Pieniny, gdzie celem był szczyt Trzy Korony i Sokolica. – Pierwszy człon nazwy: Boskie, nawiązuje do św. Jana Bosko, patrona naszego stowarzyszenia. Wandrus w gwarze śląskiej, to wędrowiec, a skoro wędrujemy, a stowarzyszenie wywodzi się z naszej pięknej ziemi – Śląska Cieszyńskiego, to ten element gwary też musi być. Nazwa się pięknie przyjęła i wszystkim bardzo przypadła do gustu – podkreśla ks. Marcin Pomper.

Przy okazji przytacza słowa św. Jana Bosko, który powtarzał: „pragnę, abyście dorastali i byli fizycznie odporni”, „ruch jest tym, co przyczynia się najbardziej do utrzymania zdrowia, a utrata zdrowia wynika z braku dostatecznej jego ilości”. – W myśl tych słów chcemy zadbać o dostateczną ilość aktywności. Przy okazji góry uczą człowieka pokory, wytrwałości, dążenia do celu. Przełamując samego siebie, zobaczymy piękno. Góry uczą również wiary w samego siebie, tego, że dam radę, mimo iż czasem zmęczenie się udziela i wędrówka wydaje się być ponad siły. Góry także pokazują, jak człowiek reaguje w trudnych sytuacjach – precyzuje.

Reklama

W wycieczkach uczestniczą średnio 22 osoby. Spotykają się na parkingu w Kętach pod kościołem, skąd o poranku wyruszają autokarem do miejsca docelowego. – Jest zapotrzebowanie na tego rodzaju propozycje, ponieważ dołączają wciąż kolejne osoby, więc możemy jeszcze zwiększyć liczebność. Uczestniczyć może każdy, kto ma ochotę, nie tylko parafianie z Kęt. Serdecznie zapraszamy chętnych do wspólnych wędrówek – zachęca duszpasterz.

Proponują różnorodne trasy: mało wymagające, rekreacyjne, ale też i bardziej ambitne. Wszystko z zachowaniem bezpieczeństwa. – Zamierzamy odwiedzać różne pasma górskie, Beskidy także. Dlatego kolejnym etapem wyjazdu były Pieniny – dopowiada. Informacje o kolejnych wyjazdach będą dostępnem.in.  na Facebooku Stowarzyszenia Persette.

2021-08-30 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu złożył kondolencje po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 08:27

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Swoją modlitwą obejmuję wszystkich zmarłych i ich rodziny, a także poszkodowanych w tej katastrofie, zapewniając o mojej duchowej bliskości – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii.

Publikujemy pełny tekst kondolencji:

CZYTAJ DALEJ

Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego modlą się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 20:23

[ TEMATY ]

modlitwa

Renata Czerwińska

Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego – czytamy w deklaracji uczestników Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze.

„Ogromna liczba zabitych, która prawdopodobnie będzie nadal rosła, zniszczenia, cierpienie tak wielu ludzi, mocno nas dotknęły i poruszyły nasze dusze” – czytamy w deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję