Reklama

Polska

Jasna Góra: wystawa z okazji Kongresu Eucharystyczny w Budapeszcie

„Eucharystia 2021” to tytuł wystawy otwartej w zabytkowej Sali Rycerskiej. Ekspozycję przygotowano w związku z rozpoczynającym się jutro w Budapeszcie 52. Kongresem Eucharystycznym. 11 plansz, tyle ile liter w słowie „Eucharystia”, opowiada o historii kraju i kultu eucharystycznego w Kotlinie Panońskiej. Przygotowana przez Węgierską Akademię Sztuki ekspozycja, przez piękno wykonywanych przez wieki naczyń liturgicznych i dzieł sztuki, ukazuje cześć dla Eucharystii.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

kongres eucharystyczny

Karol Porwich/Niedziela

Na fotogramach można zobaczyć także pokrótce historię ziemi węgierskiej od czasów pierwszego króla świętego Stefana, upadek czasów Imperium Osmańskiego, modernizację kraju w czasach Marii Teresy Habsburg, rewolucję 1848r., czasy monarchii austro-węgierskiej i obie wojny światowe, aż po współczesność.

Są też fotografie przedstawiające najcenniejsze zabytki sztuki węgierskiej, np. monstrancje-tabernakulum z XIII w. wykonaną - jak podkreśla kustosz zbiorów wotywnych Jasnej Góry, o. Stanisław Rudziński - w niezwykle delikatnej technice złotniczej tzw. emalii komórkowej czy obraz XIX-wiecznego wybitnego malarza Józsefa Molnara, opowiadający jak wyglądało poranne nabożeństwo.

Otwarcia wystawy dokonali: Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér i przeor Jasnej Góry o. Samuel

Reklama

Pacholski.

Jak powiedział Konsul Generalny, Węgrzy chcą w ten sposób podkreślić ich związek z Eucharystią. - Życzę, abyśmy wszyscy zauważyli i docenili to, co daje nam Eucharystia - podkreślił Tibor Gerencsér. Dodał, że Węgrzy z radością oczekują na wspólną modlitwę pod przewodnictwem papieża Franciszka 12 września i przypomniał, że 30 lat temu na węgierskiej ziemi gościł św. Jan Paweł II, którego wizyta była wielkim umocnieniem, zwłaszcza po okrasie komunistycznego zniewolenia.

- Zdajemy sobie sprawę, że Kościół istnieje od 2 tys. lat i w każdej minucie Msza św. jest sprawowana na wszystkich kontynentach świata, ale ten kontekst kulturowy, językowy, związany ze sztuką jest czymś, co stanowi dodatkowe ubogacenie, co jest przejawem ludzkiego ducha – zauważył z kolei przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski podkreślił, że ta wystawa jest pewną łaską dla Jasnej Góry i dla Węgrów, bo poprzez nią możemy zobaczyć jak bardzo jesteśmy sobie bliscy.

Jasna Góra jest pierwszym miejscem, gdzie wystawa „Eucharystia 2021” jest prezentowana. Pozostanie tu ok. dwóch miesięcy, potem zostanie pokazana m.in. w Nowym Sączu, Krakowie i Świętym Krzyżu.

Jasnogórskie sanktuarium poprzez paulinów od początku związane jest z Węgrami. Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika ukształtował się na Węgrzech w XIII wieku. Jego początki związane są z ruchem pustelniczym na ziemi węgierskiej. Pierwszą zorganizowaną wspólnotę klasztorną powołał do życia w 1226 r. bp Bartłomiej z miasta Pécs. To właśnie z Węgier Paulini w 1382 r. przybyli na Jasną Górę.

2021-09-04 17:28

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Erdő: Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie źródłem nadziei dla Europy

[ TEMATY ]

Eucharystia

kongres eucharystyczny

Karol Porwich/Niedziela

Głównym celem Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie jest spotkanie z Jezusem Chrystusem, łaska pojednania zarówno w naszym społeczeństwie, jak i w Europie, która tak bardzo potrzebuje nadziei – przypomina kard. Péter Erdő. Prymas Węgier podkreśla, że wielkim znakiem nadziei będzie też, po niemal dwóch latach zamknięcia i lęku spowodowanego pandemią, osobista obecność papieża Franciszka. Metropolita Ostrzyhomia przypomina, że to sam papież obrał Budapeszt na miejsce tego międzynarodowego wydarzenia.

Kongres Eucharystyczny odbędzie się od 5 do 12 września. Pierwotnie miał się odbyć już w ubiegłym roku, lecz z powodu pandemii papież odłożył go o rok. Jak zauważa kard. Erdő, przedłużone w ten sposób przygotowania stały się okazją do dialogu i zbliżenia z potrzebującymi, chrześcijanami innych wyznań, a także ze wspólnotą żydowską, jedną z najważniejszych w Europie. Jestem pewny, że wszyscy z entuzjazmem cieszą się na spotkanie z papieżem – dodał prymas Węgier.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję