Reklama

Polska

Jasna Góra: uroczystości dożynkowe z udziałem Prezydenta RP

Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, władz państwowych i tysięcy rolników na Jasnej Górze odbyły ogólnopolskie dożynki. To okazja do podziękowania rolnikom za ich trud i pielęgnowanie rodzimych tradycji. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prezydent

abp Wacław Depo

dożynki

Andrzej Duda

PAP/Waldemar Deska

W homilii abp Depo podkreślał, że naród, który ma utrzymać swój byt narodowy i państwowy, swoją niezależność i wolność, musi być związany z ziemią, której nie można oddzielać od kultury, języka i religii. „Tak jak trawy trzymają lotne piaski aby ich burze nie przewiały, tak naród polski musi się trzymać całą duszą, całym ciałem i całym sercem, ziemi” - podkreślił metropolita częstochowski.

Prezydent RP Andrzej Duda podziękował rolnikom za ich trud oraz wspólną modlitwę za Ojczyznę podczas jasnogórskich dożynek. Podkreślił zobowiązanie dla władz, by dbać o polskie sprawy i „trzymać rękę na ekonomicznym pulsie polskiej wsi”.

Reklama

- Ogromnie się cieszę, że możemy się spotkać tutaj, na tych dożynkach jasnogórskich, w roku wielkiego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i razem modlić się za Ojczyznę, razem dziękować za ten rok, dziękować za plony, dziękować za jego wstąpienie w poczet błogosławionych, co już wkrótce nastąpi – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zauważył, że obecność na dziękczynieniu za plony przedstawicieli władz państwowych wyznacza „dla i nas zobowiązanie do tego, by dbać o polskie rolnictwo, by dbać o polskie sprawy, by cały czas trzymać rękę na tym, co często się nazywa ekonomicznym pulsem polskiej wsi”.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski apelował do wszystkich sprawujących władzę i instytucji międzynarodowych, aby jak najszybciej zażegnali kryzys humanitarny w tych regionach świata, gdzie ludzie cierpią z powodu braku podstawowych środków do życia.

Reklama

Polskim rolnikom podziękował za wiarę, nadzieję i miłość, których wyrazem jest ich ciężka i odpowiedzialna praca na roli. - Składając to wielkie wspólne dziękczynienie, chcemy zarazem prosić dobrego Boga, aby nikomu w tym roku nie zabrakło środków koniecznych do godnego życia oraz pokarmu, który krzepi nas duchowo – mówił przeor.

- W dniu solidarności z Afgańczykami pamiętamy zwłaszcza o tych, którzy cierpią z powodu głodu i wojny - zachęcał paulin. - Chcemy w tym dniu pamiętać o rodzinach i poszczególnych osobach, które musiały opuścić swoją ojczyznę z obawy przed prześladowaniami i zagrożeniem utraty życia - powiedział przeor Jasnej Góry.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda zwrócił uwagę, że wiara i patriotyzm od zawsze były dla rolników największą wartością, która budowała i wzmacniała lokalne więzi.

Podczas Mszy św. zostały pobłogosławione płody rolne i specjalnie przygotowane wieńce dożynkowe.

Ks. Stanisław Sojka sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy przypomniał o wkładzie rolników w budowanie wolnej, demokratycznej Polski. Tegoroczne świętowanie to także pamięć o wydarzeniach sprzed 40 lat, kiedy w Rzeszowie podpisano porozumienie między strajkującymi rolnikami a władzami PRL i podobne w Ustrzykach Dolnych.

Rok 2021 r. jest też czasem jubileuszowym obchodów 25-lecia działalności izb rolniczych.

Organizatorem jasnogórskich dożynek jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

2021-09-05 14:19

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieluń: abp Depo odprawił Mszę na fundamentach kościoła zbombardowanego 1 września 1939 r.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

wojna światowa

Paweł Bielaś, za Radio Fiat

„Wracamy nie tylko myślą i pamięcią do tragicznych wydarzeń z września 1939 r., ale stajemy na tym miejscu jako wspólnota narodu zgromadzonego na modlitwie i włączamy w Ofiarę Mszy św. ofiary tamtych dni i nasze prośby o pokój” - mówił na początku Mszy św. abp Wacław Depo, który 1 września w Wieluniu, w 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej odprawił Mszę św. na fundamentach kościoła farnego, który został zbombardowany podczas niemieckiego nalotu.

Na Mszy św. zgromadziło się duchowieństwo na czele z kanonikami Kapituły Kolegiackiej w Wieluniu, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i wojewódzkich, kombatanci, żołnierze Wojska Polskiego, byli więźniowie i represjonowani, uczniowie i młodzież szkolna.

Przed Mszą św. został odczytany list Andrzeja Dudy, prezydenta RP. „Stoi przed nami ciągłe zadanie przekazywania pamięci kolejnym generacjom. Przeciwstawianie się próbom pisania historii pisania na nowo, kwestionowania prawdy na temat II wojny światowej to ważne zadanie, ważne bo jesteśmy to winni rodakom poległym za wolność. Również od tego zależy nasza pozycja międzynarodowa teraz i w przyszłości. Kapitał historyczny narodu jest nie mniej ważny od jego zasobów ekonomicznych” - napisał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

CZYTAJ DALEJ

Twórczą odwagą jest zostać w Kościele, nie odchodzić z niego

2021-12-01 19:24

[ TEMATY ]

Kościół

Adobe.Stock

Być zwyczajnym człowiekiem, zgodzić się na to, co niesie życie oraz zachować wiarę – to rady, jakie dał uczestnikom rekolekcji w kęckiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Michał Olszewski SCJ. Założyciel Fundacji Profeto i znany ewangelista zachęcił do zainspirowania się postacią Józefa w codziennym życiu i wskazał, by, tak jak Opiekun Jezusa, kierować się w życiu „twórczą odwagą”.

Kaznodzieja przypomniał nauczanie papieża Franciszka z Listu Apostolskiego „Patris corde”, ogłaszającego rok jubileuszowy poświęcony św. Józefowi. Za Ojcem Świętym ks. Olszewski powtórzył, że aby wyjść z ciemności, w jakich dziś żyjemy, należy być zwyczajnym człowiekiem, przyjąć z pokorą to, co niesie życie i w obliczu tego uratować w naszym życiu Jezusa i Maryję. „Od Józefa musimy się nauczyć tej samej troski i odpowiedzialności: kochać Dziecię i Jego matkę, kochać sakramenty i miłosierdzie, kochać Kościół i ubogich” – dodał podczas poniedziałkowej nauki w ramach kilkudniowych rekolekcji w Kętach na Podbeskidziu.

CZYTAJ DALEJ

Popracuj nad rozwojem duchowym, fizycznym i osobistym. Rozwojowy dziennik duchowy dostępny dla każdego

2021-12-03 20:27

[ TEMATY ]

dziennik duchowy

ks. Mateusz Dudkiewicz

rozwój osobisty

Ks. Mateusz Dudkiewicz

Ks. Mateusz Dudkiewicz prezentuje listopadowy Rozwojowy Dziennik Duchowy.

Ks. Mateusz Dudkiewicz prezentuje listopadowy Rozwojowy Dziennik Duchowy.

Małżonkowie, i nie tylko, pracują nad swoim rozwojem fizycznym, osobistym i duchowym dzięki specjalnemu wydaniu.

Założyciel Fundacji „Luce” z Bielska-Białej i opiekun wspólnoty Domowego Kościoła przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej ks. Mateusz Dudkiewicz wpadł na pomysł, aby przygotować „Rozwojowy dziennik duchowy”. Jak sama nazwa wskazuje, ma on być pomocą w rozwoju, szczególnie dla członków Kręgów Małżeńskich, ale nie tylko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję