Reklama

Europa

Kongres Eucharystyczny to dla Węgrów czas duchowej odnowy

Ze względu na pandemiczne utrudnienia w podróży zdecydowaną większość uczestników Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie stanowią sami Węgrzy. Już teraz widać, że jest to wydarzenie o dużym potencjale duchowym. Świadectwa, konferencje, a przede wszystkim wspólna modlitwa pomagają nam trwać przy Panu – mówi Radiu Watykańskiemu abp Csaba Ternyák, metropolita Egeru.

Podkreśla on, że tego samego Węgrzy oczekują po niedzielnej Mszy z Papieżem.

„My Węgrzy z wielkim szacunkiem podchodzimy do Papieża. Zawsze tak było, od czasów Sylwestra II, od którego w 1000 roku nasz król Stefan otrzymał koronę. W ten sposób papież uznał nasz naród i dał mu prawo do własnej państwowości. Nasze relacje ze Stolicą Apostolską zawsze były bardzo bliskie. W Papieżu widzimy Piotra naszych czasów. Chcemy modlić się z Franciszkiem i dziękować Panu za naszą wiarę i chrześcijaństwo w naszym kraju.“

Metropolita Egeru zaznacza, że Kościół na Węgrzech potrzebował takiego wydarzenia. W ostatnich latach katolicy mogą się poszczycić wieloma osiągnięciami. Jednakże prawdziwa odnowa duchowa dokonuje się w duszy, a nie w instytucjach. Naszym celem jest zbliżać ludzi do Chrystusa i radości Ewangelii – mówi abp Ternyák.

Tytułem przykładu wskazuje, że niewątpliwym osiągnięciem Kościoła jest intensywny rozwój szkolnictwa katolickiego. Jest to możliwe, ponieważ państwo pozwala decydować samym rodzicom o charakterze szkoły, w której uczą się ich dzieci. Dotyczy to również placówek państwowych. Jeśli większość rodziców chce, by szkoła przeszła pod zarządzanie Kościoła, państwo respektuje ich wolę. My godzimy się przejąć szkołę tylko wtedy, gdy prosi o to co najmniej 80 proc. rodziców. W ten sposób w mojej archidiecezji 50 szkół państwowych przeszło pod zarządzanie Kościoła – dodaje abp Ternyák.

2021-09-10 19:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ślady Kongresu Eucharystycznego

Niedziela wrocławska 24/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Wrocław

25‑lecie

kongres eucharystyczny

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

S. Beata prezentuje ornat papieski znajdujący się w zakrystii katedralnej

S. Beata prezentuje ornat papieski znajdujący się w zakrystii katedralnej

Ćwierć wieku to sporo czasu, zwłaszcza kiedy popatrzymy na zmiany, które przez ten okres zaszły w naszym kraju czy świecie. Mimo to, w przestrzeni odnajdziemy elementy, które nam przypominają o minionych wydarzeniach.

Podobnie jest z pamiątkami i owocami 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który zakończył się dokładnie 1 czerwca 1997 r.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję