Reklama

Niedziela Legnicka

O Ingresie na konferencji prasowej

W dniu 20 września 2021 r., odbędzie ingres biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego do katedry, z udziałem Nuncjusza Apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio. W tym dniu przypada 680 rocznica poświęcenia tego kościoła.

[ TEMATY ]

ingres

katedra

biskup legnicki

ks. Piotr Nowosielski

Zaproszenie na tą uroczystość oraz jej przebieg, zaprezentowano podczas zorganizowanej dziś, 10 września konferencji prasowej.

- Wprawdzie od 28 czerwca jestem biskupem legnickim, ale dopiero 20 września, czyli po upływie długiego czasu odbędzie się uroczysty ingres do katedry. To wydarzenie jest bardzo ważnym znakiem pokazującym co to znaczy być biskupem w Kościele. Dlatego że ingres jest do katedry, pokazuje to nam że katedra, centralna świątynia diecezji, jest właściwym miejscem sprawowania urzędu biskupa – mówił bp. Siemieniewski.

- Katedra - więc miejsce zwiastowania Bożego słowa, nauczania. Katedra – miejsce liturgii, oddawania Bogu chwały. Miejsce, gdzie odbywają się wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła. Katedra to wreszcie miejsce, które jest tez miejscem historycznej ciągłości. Katedra nie została zbudowana rok temu, czy nawet sto lat temu, lecz są to długie wieki. Pokazuje więc historyczną ciągłość Kościoła, jest jakby drogowskazem który ostatecznie wskazuje nam na Jezusa Chrystusa i jego Apostołów i tzw. sukcesję apostolską, czyli następstwo. Następstwo wiary w Ewangelię, urzędu, następstwo ciągłości sakramentów. To właśnie dlatego ingres jest takim ważnym wydarzeniem, to właśnie dlatego ingres pozwala dobrze zrozumieć co to znaczy być biskupem w Kościele legnickim, to właśnie dlatego bardzo serdecznie zapraszam i do modlitwy, a jeśli możliwości pozwolą także do osobistej obecności, podczas wydarzenia 20 września, we Mszy św. i uroczystego liturgicznego obrzędu ingresu do katedry – kontynuował Biskup legnicki.

Motywy podjęcia decyzji o wyborze daty ingresu przedstawił ks. Robert Kristman, Wikariusz Generalny a zarazem proboszcz katedry.

- Po konsultacjach z biskupem legnickim, doszliśmy do wniosku że właśnie ten dzień, 20 września będzie dobrym dniem na ingres, z tej racji że w 1341 r. bp Nanker z Wrocławia, poświęcił ten kościół. Tak więc tego dnia będziemy obchodzili 680 rocznicę poświęcenia świątyni. W katedrze jest miejsce – krzesło, z którego każdy kolejny od 1992 r. pasterz diecezji przewodniczy Eucharystii i głosi słowo Boże. To krzesło nazywane jest katedrą i jak dotąd pozostaje puste, czekając aż je zajmie uroczyście 20 września obecny biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Dokona się to po odczytaniu Bulli papieskiej i stosownych obrzędach - mówił Wikariusz Generalny.

Reklama

Planowany przebieg liturgii, przedstawił ks. Tomasz Kołodziej, ceremoniarz katedralny.

Biskup legnicki był też pytany o ten ostatni dwumiesięczny czas oczekiwania na uroczystość ingresu. Potwierdził że był to czas poznawania diecezji.

- Poznawania, czyli modlitwy z różnymi grupami, osobami, udziału w życiu parafii czy wydarzeniach. Środowiskami. Dlatego można mówić o jakimś duchowym bilansie otwarcia, czyli zorientowania się, że diecezja to przede wszystkim różne osoby, ci którzy wierzą w Jezusa Chrystusa, wyznają go i próbują żyć Ewangelią. I o ile, owszem, ingres ma wielkie liturgiczne, historyczne znaczenie, to przecież ważnym jest ten Kościół, o którym czytamy w Nowym Testamencie że jest zbudowany z żywych kamieni serc. Tym samym można doświadczyć w diecezji bogactwa parafii, miejsc, środowisk, grup, wspólnot, duszpasterstw które już zdążyłem poznać przez te dwa miesiące, a jestem pewien, że bardzo dużo pozostało jeszcze do odkrycia – mówił bp Siemieniewski.

Uroczystość w Legnicy, odbędzie się w poniedziałek, 20 września. O godz. 11.30 będzie miała miejsce procesja przejścia z plebanii katedralnej do świątyni. Gdy procesja dotrze do drzwi katedry, Metropolita Wrocławski przedstawi prepozytowi Kapituły katedralnej nowego Pasterza Kościoła Legnickiego. Po obrzędach wstępnych procesja uda się do ołtarza.

O godz. 12.00 rozpocznie się Eucharystia. Zostanie odczytana Bulla papieska, przekazany pastorał i przeprowadzenie Biskupa legnickiego do katedry – biskupiego krzesła, na którym zajmie miejsce i odtąd z niego będzie przewodniczył wszystkim wydarzeniom liturgicznym

Reklama


 2021-09-10 19:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Toruń: ingres bp. Wiesława Śmigla

[ TEMATY ]

ingres

BP KEP

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Wiesław Śmigiel

Dziś w południe rozpocznie się w Toruniu ingres nowego biskupa, 48-letniego Wiesława Śmigla do toruńskiej katedry. W uroczystości udział weźmie ok. 40 biskupów, m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i prymas Polski abp Wojciech Polak.

Obecni będą także metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, metropolita lwowski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki oraz metropolita Astany w Kazachstanie abp Tomasz Peta.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję