Reklama

Europa

Kard. Duka: jesteśmy świadkami barbarzyńskiej walki z wartościami chrześcijańskimi

Nasz kongres eucharystyczny odbywa się w momencie, gdy jesteśmy świadkami barbarzyńskiej i nietolerancyjnej walki o przełom w naszej cywilizacji.

Fundamentalne zasady, zrodzone w kolebce ludzkiej kultury, na skrzyżowaniu Afryki, Azji i Europy, w ojczyźnie Jezusa Chrystusa, zostają odrzucone i zastąpione wartościami, które są tylko przykrywką idei marksizmu, maoizmu, anarchizmu. Są to ideologie, które negują jakąkolwiek prawdę, zastępując ją złowrogą ideologią, narzuconą siłą – mówił prymas Czech kard. Dominik Duka w konferencji wygłoszonej podczas 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie.

Arcybiskup praski przypomniał w skrócie historię Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, które narodziły się XIX-wiecznej Francji, która również zmagała się z próbą brutalnego stłumienia wartości chrześcijańskich, podkreślając, że nie można w pełni zrozumieć znaczenia tych spotkań organizowanych wokół Eucharystii, bez zrozumienia prześladowań, z jakimi mierzył sięa Kościół we Francji w czasach Komuny Paryskiej. „Kongres Eucharystyczny nie powstał jako projekt Kościoła hierarchicznego. Może nas zaskoczyć, że jej inicjatorką była kobieta: Marie Marthe Emilia Tamisier” – mówił ponadto kard. Duka, przypominając, jak ważne powinno być to wydarzenie dla całego Kościoła – „Eucharystia, zbawieniem świata, wykracza poza nasz świat, poza naszą planetę. Dlatego też Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi uroczystościami”.

Hierarcha wielokrotnie podkreślał, że Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne towarzyszyły nowożytnemu światu w czasie najbardziej burzliwych ze społecznego i politycznego punktu widzenia. Przy tej okazji wspomniał też o postaci kard. Wyszyńskiego i wdzięczności, jaką darzy go naród czeski. „Kiedy następca św. Piotra, papież Franciszek, będzie sprawował Eucharystię tutaj, na Placu Bohaterów, w Warszawie zostanie ogłoszony błogosławionym prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński. Dlatego muszę przeprosić, że z tego powodu nie będę mógł być obecny tutaj w Budapeszcie, ale wyjeżdżam do Warszawy – z obowiązku i z wielkiej wdzięczności za wielką pomoc, jakiej ten kardynał udzielił mojemu krajowi i naszemu Kościołowi w czasach dyktatury komunistycznej” – mówił.

Nawiązując do wyzwań, z jakimi Europa i świat mierzą się współcześnie, w czasie, gdy Kościół jednoczy się podczas kongresu w Budapeszcie, wskazał na pandemię i jej skutki. „Eucharystia sprawia, że Kościół jest wydarzeniem dynamicznym. Same instytucje i struktura tworzą Kościół skamieniałości. W czasie pandemii Kościół bez Eucharystii stał się sztywny, teraz więc należy go wprawić w ruch. Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie może więc być świadectwem i musi być wyzwaniem dla prawdziwie dynamicznego życia w wolności, prawdzie i miłości. W swej historii Budapeszt osiągnął wiele, np. walcząc o obronę całej chrześcijańskiej Europy, walcząc o wolność wiary i słowa, o wolność narodu w 1956 r. Dlatego uważam za słuszne i właściwe, że Kongres Eucharystyczny odbywa się tutaj, w tym kraju, nad Dunajem, gdzie Wyspa Świętej Małgorzaty łączy naszą chrześcijańską historię.” – zakończył.

2021-09-10 20:07

Ocena: +7 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pochylali się nad tematyką Eucharystii

Niedziela sandomierska 28/2019, str. V

[ TEMATY ]

kongres eucharystyczny

Archiwum autora

Wspólna modlitwa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza

Wspólna modlitwa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza

W sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej w Tarnobrzegu odbył się Parafialny Kongres Eucharystyczny. Każdego dnia podczas Mszy św. głoszone były kazania dotyczące tematyki Eucharystii oraz odbywały się spotkania z kaznodzieją

Ojciec Marek Grzelak OP (dominikanin) zaznaczył na wstępie: – Chcemy poprzez te dni odnowić w sobie świadomość wielkiego daru, jakim jest Eucharystia i przypomnieć o potrzebie uczczenia Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Mam nadzieję, że będzie to także czas, aby umocnić nasze więzy miłości i przyjaźni z Bogiem, który pozostał i jest miedzy nami. Mając świadomość, że każdy grzech rani Boga i wyrządza krzywdę, chcemy także wynagradzać naszą miłością wszelkie zniewagi, jakie dotykają Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Mam nadzieję, że to ożywi kult Eucharystii i pragnienie adoracji Jezusa w tym sakramencie Jego obecności.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ KG PSP: pierwszy uratowany człowiek przez polskich strażaków

2023-02-07 15:46

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/NECATI SAVAS

Polscy strażacy wspólnie z tureckimi ratownikami wydobyli z gruzowiska w Besni żywego mężczyznę. To pierwszy uratowany człowiek przez naszych ludzi - poinformował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland, która we wtorek dotarła do tureckiego miasta Besni, po południu rozpoczęła poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Nadal trwa rozpoznanie, ale do akcji ruszyły już pierwsze zespoły ratownicze.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję