Reklama

Niedziela Częstochowska

Wdzięczność za nowych przewodników

Wspólnota parafii św. Brata Alberta Adama Chmielowskiego w Częstochowie jako jedna z pierwszych dziękowała Bogu za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Świętymi bądźcie! – wobec takiego zadana stanęli wierni parafii św. Brata Alberta Adama Chmielowskiego w Częstochowie 12 września, w dniu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

W duchu wdzięczności za nowych błogosławionych dziękczynnej Mszy św. przewodniczył ks. Marian Wojcieszak. W homilii przypominał, że w Mszach św. sprawowanych na Jasnej Górze przez Prymasa Tysiąclecia tłumnie uczestniczyli częstochowianie i pielgrzymi. Wówczas mówili: „Idziemy, aby prymasa posłuchać”. A były to czasy trudne, czasy zagubienia, „kiedy wszystko robiono, by uczynić świat i Polskę bez Boga, lud biegł, by usłyszeć, co prymas powie”. Były to słowa otuchy, nadziei i miłości do bliźnich, słowa drogowskazy na trudne dziś, prowadzące do Boga. Ksiądz Wojcieszak zachęcał zebranych, aby słyszeli głos z nieba i odpowiedzieli na niego. Dlatego pytał: – Czy wierzycie, że jesteście powołani do świętości? I wyjaśnił, że drogą do osiągnięcia świętości jest wypełnienie na co dzień swojego życiowego powołania, czynienie tego, co Bóg nam nakazał, do czego nas powołał.

Beata Pieczykura/Niedziela

Reklama

Od dziś mamy nowych orędowników przed Bogiem. – Oni wiedzą, jak nasze radości i bolączki zanieść do Chrystusa. Kaznodzieja przez wstawiennictwo błogosławionych prosił Boga, „abyśmy życia nie zmarnowali, abyśmy w czasach zamętu potrafili stanąć przy Chrystusie, abyśmy nie deptali Bożych przykazań, abyśmy krzyży nie zrzucali, abyśmy nie wołali o świeckość państwa i o wyrzucenie religii ze szkół”.

W dniu beatyfikacji w tej wspólnocie został poświęcony obraz kard. Stefana Wyszyńskiego, autorstwa Jacentego Jańczyka z Działoszyna po to, aby spojrzenie błogosławionego towarzyszyło wszystkim modlącym się w tej świątyni i przemieniało ich codzienność siłą miłości. Ideę tego aktu wyjaśnił ks. Sławomir Wojtysek, proboszcz parafii św. Brata Alberta Adama Chmielowskiego w Częstochowie: – Obierzmy tych błogosławionych za swoich przewodników na trudne czasy, które teraz przeżywamy. Niech ich orędownictwo będzie szczególne za nami, za naszą Ojczyznę, która potrzebuje wsparcia ze strony nieba. Ksiądz proboszcz wspominał spotkania z kard. Stefanem Wyszyńskim na Jasnej Górze i jego błogosławieństwo. – W postaciach nowych błogosławionych najbardziej urzekało mnie jako człowieka, chrześcijanina i kapłana to, że w każdej sytuacji można dążyć do świętości i zostać świętym. Nowi błogosławieni mimo cierpień i chorób osiągnęli świętość. Teraz my też mamy zostać świętymi.

Beata Pieczykura/Niedziela

O znaczeniu uroczystości powiedziała „Niedzieli” pani Czesława: – Ten, który wierzy, wie, co znaczy beatyfikacja. Dla mnie jest to bardzo ważne. Kardynał Wyszyński był dobrym księdzem, wybitnie dla ludzi, a potem jako prymas, jak przemawiał, to chciało się go słuchać.

Reklama

W dniu beatyfikacji również w parafii Trójcy Przenajświętszej w Myszkowie został poświecony obraz Prymasa Tysiąclecia.

Kardynał Stefan Wyszyński wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę, a także z posługą duszpasterską był sanktuariach w Wieluniu, Gidlach, Leśniowie i Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, w parafiach św. Jakuba w Krzepicach i katedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Przy częstochowskim kościele św. Zygmunta witał Warszawską Pielgrzymkę Pieszą i wprowadzał ją na Jasną Górę.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję