Reklama

Wiadomości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce sprostowania od „Trybuny” ws. tekstów o karaniu aborcji

[ TEMATY ]

gazeta

BOŻENA SZTAJNER

Ministerstwo Sprawiedliwości chce sprostowania od „Trybuny” ws. tekstów o karaniu aborcji Ministerstwo Sprawiedliwości domaga się od lewicowego dziennika „Trybuna” sprostowania za teksty sugerujące, że szef resortu Marek Biernacki przygotował projekt zmian w Kodeksie karnym, zaostrzający kary za aborcję i że był on konsultowany z Opus Dei.

W myśl proponowanych zmian dotychczasowy art. 152 par. 1 kodeksu karnego mówiący, że "Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę podlega każe pozbawienia wolności do lat 3", miałby otrzymać brzmienie: "Kto powoduje śmierć dziecka poczętego niezdolnego do samodzielnego życia poza organizmem matki, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Patrycja Loose, rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości napisała w oświadczeniu, że informacje lewicowego dziennika są nieprawdziwe. „Projekt nowelizacji Kodeksu karnego, na który powołuje się autorka tekstu nie został bowiem przygotowany przez Ministra Sprawiedliwości, ale przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego (KKPK), która jest organem doradczym Ministra Sprawiedliwości. Projekt Komisji nie może być utożsamiany z przedłożeniem rządowym – bowiem jego przyjęcie i modyfikacja jest autonomiczną decyzją Ministra Sprawiedliwości” – poinformowała Loose.

Minister sprawiedliwości – tłumaczy dalej rzeczniczka – przygotował natomiast, wykorzystując propozycje przedłożone przez KKPK, obszerną i kompleksową nowelizację KK dotyczącą przede wszystkim problematyki struktury orzekanych i wykonywanych kar. Jak dodaje, projekt jest dostępny na stronach ministerstwa i został dziś wysłany do konsultacji społecznych. Nie znalazły się w nim „żadne propozycje zmian dotyczące przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu”.

Dziś w Sejmie politycy Twojego Ruchu zapowiedzieli list do ministra Biernackiego w tej sprawie. Domagają się wyjaśnień, czy Komisja Kodyfikacyjna przy MS pracuje nad zaostrzeniem prawa aborcyjnego i czy propozycja była konsultowana z Opus Dei.

Reklama

Odpowiedź na to pytanie znalazła się także w oświadczeniu rzeczniczki MS. Jak stwierdziła, także ta informacja jest nieprawdziwa.

„Słowo ‘opusdei’ pojawiło się w związku z pracami Komisji tylko i wyłącznie dlatego, że Sekretarz Komisji Kodyfikacyjnej przebywając na urlopie wypoczynkowym, podał uczestnikom swój prywatny adres poczty elektronicznej, aby kontrolować stan jej prac. Poczta korzysta z domeny interia.pl i oznaczona jest jako ‘opusdei’. Tym samym nie jest to mail instytucjonalny ani nie jest powiązany z żadną pozarządową organizacją społeczną, która posługuje się zbieżną nazwą” – czytamy w oświadczeniu rzeczniczki ministerstwa sprawiedliwości.

Resort w związku z tym domaga się opublikowania przez „Trybunę” sprostowania, że minister Marek Biernacki nie przygotował projektu zmian Kodeksu karnego, który dotyczyłby kwestii dotyczących aborcji, a przedłożony przez Komisję Kodyfikacyjną projekt „nie był konsultowany z Opus Dei”.

2013-12-16 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maleją wpływy Agory. Fatalny wynik wydawcy “Gazety Wyborczej”

[ TEMATY ]

media

prasa

gazeta

wikipedia

Zarząd Grupy Agora zdecydował się na dokonanie szeregu odpisów i rezerw na zaległe opłaty dla Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych oraz na aktywa dwóch kin. W związku z tym wynik netto Agory w IV kwartale zmniejszył się o ok. 16 milionów złotych.

Agora wyjaśniła w komunikacie, że zwiększenie rezerwy dla ZAPA było związane ze “zmianą sposobu naliczania składki na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami twórców zrzeszonych w tej organizacji”. Jej wartość wraz z odsetkami wyniosła blisko 12,5 miliona złotych. Tymczasem Helios miał dokonać odpływów odpisu wartości aktywów w dwóch kinach. Cała operacja miała oscylować w granicach ok. 4,2 milionów złotych.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji

2023-02-06 17:05

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Turcji Recepa Erdogana po trzęsieniu ziemi na południowym wschodzie kraju.

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło blisko 1,5 tys. osób. Jak poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), ranne są 7634 osoby. Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję