Jak bitwa nad Bzurą zrodziła pasję do historii, jak dbać o swoją małą Ojczyznę i co robić, aby młodzież szanowała przeszłość swojego kraju? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” – Jerzego Gawłowskiego, historyka z zamiłowania, społecznika z wyboru.
Piotr Grzybowski: Kiedy zaczęła się Pańska pasja do historii?
Jerzy Gawłowski: Taka prawdziwa to 30 lat temu, w 1989 roku, po wojsku - wtedy tak naprawdę do tego przystąpiłem. Zawsze mi było „po drodze”, tylko nigdy nie potrafiłem tego jakoś namacalnie wprowadzić w czyn, a wtedy wzięło to nade mną górę i zacząłem to robić.
PG: A co było taką bezpośrednią przyczyną, inspiracją tego zagłębienia się w historię?
JG: Inspiracja tak naprawdę sięga jeszcze lat dzieciństwa, kiedy jeździłem do dziadków, do braci ojca i oni zawsze przy stole opowiadali o wojnie, o bitwie nad Bzurą, bo oni byli starsi od mojego taty, więc o wiele więcej pamiętali. Poza tym tamten dom i jego otoczenie, różne komórki - były pełne rzeczy, które były używane w gospodarstwie - jeszcze z czasów wojny, jakieś menażki, pudełka, jakaś skrzynka. Oni opowiadali, a ja to chłonąłem. Najpierw było dzieciństwo i lata szkoły, a później, od 1989 roku, jak do wszystkiego dojrzałem emocjonalnie, to zacząłem to robić na serio.
PG: W jakim stopniu miejsce, gdzie Pan mieszka, sam środek bitwy nad Bzurą z września 1939 roku też na to wpłynął?
Reklama
JG: Olbrzymi, bo Młodzieszyn był centralnym zapleczem frontowym we wrześniu 1939 roku. W mojej świadomości cmentarz wojskowy był tu zawsze. Ja miałem grób dziadków naprzeciwko tego cmentarza i nawet teraz, jak chodzimy z żoną na groby rodzinne, to zawsze idziemy do grobów żołnierzy, żeby się pomodlić. Młodzieszyn sam w sobie, jako miejscowość przyległa do terenów bitwy był wielokrotnie bombardowany. Kościół został zbombardowany. Nawet babcia mi opowiadała, jak wyglądało bombardowanie tego kościoła: była wojna, spadały bomby, a w kościele biły dzwony… Takie historyczne ciekawostki…
PG: Bitwa nad Bzurą, której poświęcił Pan całą swoją pasję, jest jednym z kilku najbardziej wyrazistych symboli wojny obronnej 1939. Jaka ją Pan postrzega?
JG: Mogę ją opowiedzieć tylko po swojemu. Wyszły dziesiątki publikacji na ten temat, ale z mojego punktu widzenia, z punktu widzenia zwykłego, szarego człowieka - to był przede wszystkim kolosalny dramat. Dramat ludzi, którzy tak naprawdę byli w większości w młodym wieku. Dramat ludzkich ciał i dusz. To był też – olbrzymi dramat koni. Przede wszystkim był to jednak dramat Ojczyzny, która była tylko 20 lat po odzyskaniu niepodległości, więc tego czasu było niewiele, żeby się nią nacieszyć. Byłem zawsze pełen zachwytu dla tego, jak Polacy potrafili w ciągu tych 20 lat zrobić taką prawdziwą Polskę, potrafili coś skonstruować, wymyśleć, a później przyszło im to wszystko rzucić, zostawić i iść na bitwę, walczyć.
Od pierwszych dni wojny obronnej wiadomo było, że jest przegrana. Już po tej bitwie granicznej, 6 września Niemcy stają pod Warszawą. Potrzebowali tylko 7 dni na dokonanie tego rajdu.
PG: Czy miał Pan okazję i możliwość, wśród swoich wielu poszukiwań historii, spotkać uczestników tej bitwy?
Reklama
JG: Spotykałem, spotykałem… Zarówno ludzi, którzy tu przyjeżdżali, ale przede wszystkim znałem ludzi z tej okolicy. Znałem wiele osób, które walczyły w 1939 roku, mieszkańców gminy Młodzieszyn i samego Młodzieszyna, a których już w tej chwili nie ma. W bitwie walczyło też wiele osób z mojej rodziny: mój świętej pamięci dziadek, wujkowie … Oni wszyscy wspominali to jako wielki dramat, wielki szok i bardzo gwałtowny rozkład państwowości, całkowitą degradację. Bo dla ludzi to był totalny szok, że to tak gwałtownie przyszło i zamknęło tę polskość.
PG: Uczestniczy Pan w prelekcjach w szkołach, w spotkaniach z młodzieżą. Czy łatwo jest ją zainteresować historią, dbałością o pamięć ?
JG: Dużo opowiadam o przeszłych czasach, chodzę po szkołach, opowiadam, biorę pamiątki, uzmysławiam. Mówię, że ten orzeł w koronie to jest taki, ale był kiedyś inny, staram się wpoić tym młodym ludziom, że ktoś ginął dlatego, żeby oni teraz mogli być wolnymi Polakami, że oni teraz mają pełen dobrobyt, mają wszystko czego dusza zapragnie, a tamci ludzie wtedy tego nie mieli. Nic nie mieli. Udaje mi się zachęcić młodzież do pomocy, zachęciłem także mojego młodszego syna i widzę, że ma wielką zajawkę historyczną. Nawet zaciągnęliśmy się do takiej grupy warszawskiej - muzeum kampanii wrześniowej w Modlinie, zaczęliśmy coś tam robić, działać. Być może będę się tam zajmował konserwacją pamiątek i tak dalej.
Ale jest pewna ciekawa historia: jeżdżę z żoną na cmentarz do Mistrzewic Starych, tam też jest cmentarzyk żołnierzy z 1939 roku, około 100 żołnierzy pochowanych. A z boku jest mogiłka, na której jest napis (i to mnie zawsze wzrusza na tym cmentarzu – grób, w którym nie ma żołnierza): żołnierz Jan Sot, zginął we wrześniu 1939 roku, miejsce spoczynku nieznane, tak naprawdę może leżeć na cmentarzu w Młodzieszynie, Rokicinie czy w Budach Starych, bo skoro był mieszkańcem tej gminy to prawdopodobnie był w 26 dywizji piechoty, która była przydzielona do Armii Poznań. Dla mnie to jest bardzo wzruszające.
5 pytań do … Pana Szymona Szynkowskiego vel Sęka – sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, pełnomocnika rządu do spraw polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej
Piotr Grzybowski:Panie Ministrze, zacznijmy od chyba najgorętszego dziś tematu: protestów społecznych po - w powszechnej ocenie uznanych za sfałszowane - wyborach prezydenckich na Białorusi. Czy dla naszych służb dyplomatycznych było to zaskoczeniem?
Szymon Szynkowski vel Sęk: Dla nas nie było to zaskoczenie. Wiedzieliśmy, że jest niestety duże prawdopodobieństwo, że wybory nie będą przeprowadzone w sposób przejrzysty i demokratyczny, i że napotka to na opór białoruskiego społeczeństwa. Natomiast – dla nas nie, ale dla niektórych naszych zachodnich partnerów z UE myślę, że skala i długotrwałość tych protestów była zaskoczeniem. Przecież wiadomo, że wcześniejsze wybory również budziły wątpliwości, choć skala fałszerstw nie była aż tak duża, jak w przypadku tych ostatnich, więc teraz zarówno skala manipulacji, jak i skala oporu wobec manipulacji jest bardzo duża. My przyglądamy się sytuacji na Białorusi od wielu lat, więc trudno, żebyśmy w tej kwestii byli czymś zaskoczeni.
PG: Czy w związku z tym MSZ ma wypracowane scenariusze, które Polska będzie realizować?
SSvS: Tak, oczywiście. My nie poruszamy się tylko w sferze ogólnych deklaracji politycznych, potępiających to, co wydarzyło się w trakcie wyborów na Białorusi, czy wspierających dialog ze społeczeństwem i domagających się tego dialogu i rezygnacji z użycia siły, czy represji. To byłoby zbyt mało. My proponujemy bardzo konkretny plan działań dla Białorusi, z konkretnym finansowaniem na poziomie na razie naszego planu krajowego - ok. 12 mln euro, czyli 50 mln zł. Natomiast będziemy też proponować wspólnie z Grupą Wyszehradzką, bo w tej chwili finalizowane są uzgodnienia w zakresie propozycji tzw. Planu Marshalla, czyli czegoś, co jest nazywane Planem Marshalla dla Białorusi, takiej wielopunktowej propozycji wsparcia, która mogłaby zostać zaoferowana w sytuacji, w której na Białorusi doszłoby do demokratycznych zmian. Mowa tutaj zarówno o liberalizacji wizowej, jak i ułatwieniach dla małych i średnich przedsiębiorstw i specjalnym funduszu wsparcia. To zostało już zaprezentowane przez Premiera Mateusza Morawieckiego szefowej Komisji Europejskiej i będzie prezentowane przez całą Grupę Wyszehradzką, której przewodzimy, na forum Rady Europejskiej w najbliższych dniach.
PG: Pytanie już do Pana jako pełnomocnika rządu do spraw polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej: czy jest realne wypracowanie planu działania Grupy wobec sytuacji na Białorusi?
SSvS: Tak. Dzisiaj Grupa Wyszehradzka finalizuje prace nad tym bardzo konkretnym planem wsparcia ze strony UE dla Białorusi na poziomie gospodarczym. To jest jeden z elementów, który chcemy oferować Białorusi, ale – co ważne - w ramach współpracy Wyszehradzkiej, bo w ten sposób możemy łatwiej na poziom unijny przenieść naszą propozycję. Oczywiście na poziomie krajowym mamy 5-punktowy plan, który dzisiaj jest realizowany, zarówno w zakresie wsparcia NGO, jak i wspierania dostępności rynku pracy dla osób, które muszą wyjechać z Białorusi, chcą przyjechać do Polski. Propozycje na poziomie unijnym liberalizacji wizowej wynikają też z tego, że jest ok. 800 tys. wiz unijnych wydanych w ostatnich latach. 400 tys. tych wiz wydały polskie konsulaty, więc to Polska jest krajem, który najaktywniej wspiera Białoruś, także w zakresie wsparcia dla obywateli tego kraju, jak również możliwość ich przyjazdu do Unii Europejskiej, czy pracy w UE. Chcemy, żeby było to wsparcie systemowe, w które zaangażują się wszyscy nasi unijni partnerzy. Wokół tego udało się, co też jest sukcesem Polski, wybudować konsensus Grupy Wyszehradzkiej. Przecież wiemy, że mamy w Grupie Wyszehradzkiej przyjaciół, partnerów, ale bywają także różnice zdań. W tej sprawie nie ma różnicy zdań. Grupa Wyszehradzka będzie prezentowała to wsparcie za tydzień, na forum Rady UE.
PG: Końcem lipca powołano nową inicjatywę - Trójkąt Lubelski. W jakim celu?
SSvS: Jak się okazało, Trójkąt Lubelski powołany w drugiej połowie lipca, swoją zasadność funkcjonowania dowiódł już w pierwszych tygodniach, bo chwilę później rozpoczął się kryzys na Białorusi, związany właśnie z niedemokratycznymi wyborami i w tym formacie są również prowadzone dyskusje. Litwa, Polska i Ukraina to kraje sąsiedzkie Białorusi, w których interesie leży stabilność sytuacji w tym kraju. Litwa i Polska dyskutują o wyzwaniach w różnych innych formatach, np. „Bukaresztańskiej 9” w kontekście bezpieczeństwa, w ramach współpracy Polski z krajami bałtyckimi. Ukraina była z tych dyskusji do tej pory wyłączona, bo w tych formatach nie uczestniczy. W związku z tym uznaliśmy, że trzeba stworzyć format sąsiedzki, który będzie właśnie miejscem do włączania również Ukrainy w dyskusję na tematy bieżące. Takim najbardziej bieżącym tematem, siłą rzeczy niestety dla Trójkąta Lubelskiego oczywistym jest sytuacja na Białorusi, ale też szerzej dyskusje o polityce bezpieczeństwa w regionie, w gronie krajów, które mają podobne spojrzenie na zagrożenia, które płyną ze wschodu. Dzisiaj Trójkąt, który koordynuje pan wiceminister Marcin Przydacz jest doskonałym formatem do tego, żeby koordynować też działania z ważnym państwem nieunijnym, czyli Ukrainą.
PG: Wrócił Pan minister kilka dni temu z Wilna, gdzie podpisane zostało Strategiczne Partnerstwo Polsko-Litewskie. Czy to początek Unii Lubelskiej 2.0?
SSvS: Nie, choć nawiązań historycznych podczas tego spotkania było całkiem sporo, począwszy od tego, że na początku swojego wystąpienia Pan Premier Skvernelis wskazał, że to pierwsze takie spotkanie od 230 lat. Po drugie, w wystąpieniach premierów obecne były nawiązania do wspólnych tegorocznych obchodów rocznicy Bitwy pod Grunwaldem i planowanych przyszłorocznych obchodów Konstytucji 3 maja, jak to się mówi zaręczenia wzajemnego obu narodów. To będzie też taka historyczna okazja do podkreślania tego, co nas łączy. Natomiast to jest tylko fundament do budowania dzisiaj naszej bardzo bliskiej współpracy, która już ma swój dorobek. Współpracujemy znowu w wielu formatach międzynarodowych ważnych UE, NATO, ale także regionalnych: Trójmorze, współpraca Bałtycka, czy choćby ten najnowszy wspomniany wcześniej Trójkąt Lubelski. To jest oczywiście tylko narzędzie do osiągania konkretnych celów. Te cele dzisiaj Litwa i Polska potrafią definiować: to jest wspólne wspieranie Białorusi. Litwa też tu jest bardzo aktywnym aktorem, przypomnę, że przed chwilą Minister Spraw Zagranicznych Litwy Pan Linkieviczus był w Waszyngtonie, rozmawiał o tych sprawach, więc koordynujemy tutaj działania wspólne. Na forum Rady Europejskiej także Polska i Litwa mówią w tych sprawach wspólnym, bardzo mocnym głosem, ale też w ogóle koordynujemy współpracę gospodarczą.
Konsultacje międzyrządowe, co bardzo jest ważne, żeby podkreślić miały swój bardzo konkretny wymiar: podpisano dwie umowy z zakresu współpracy przy rozbudowie infrastruktury transportowej, kolejowej, podpisano deklarację o współpracy strategicznej przez Premierów, podpisano bardzo ważny harmonogram wdrażania zmian oświatowych, które sprawią, że Polacy mieszkający na Litwie będą mieli zwiększoną dostępność do nauczania języka polskiego, co jest problemem od lat niezałatwionym. Tutaj jest duża szansa na postęp. Wreszcie jest TVP Wilno i przy okazji już nie samych konsultacji, ale też w związku z wizytą w Wilnie Pana Premiera, mieliśmy okazję podpisać list intencyjny, który po roku funkcjonowania z dużymi sukcesami TVP Wilno da w przyszłości tej telewizji nową siedzibę, w Domu Polskim w Wilnie, rozbudowanym ze środków MSZ. Wejdzie tam telewizja, młody zespół dziennikarzy z Wileńszczyzny, który już dzisiaj mówi ciekawie o życiu na Wileńszczyźnie, ale też mówi dobrze o Polsce, o polskiej historii, kulturze, tradycji. Jak Pan widzi w czasie tej bardzo intensywnej wizyty wiele spraw zostało nie tylko poruszonych ale i załatwionych. Naprawdę byłem pod wrażeniem, jak skuteczna może być dyplomacja w kontekście konsultacji międzyrządowych. Pod wodzą Premiera kilkunastu ministrów, każdy z konkretną agendą spraw, które chce załatwić, jedzie tam, sprawy mają postęp i wracamy z konkretnym dorobkiem. To w dyplomacji nie jest reguła, bo czasami kończy się na jakiś ogólnych dyskusjach, tu zaś mamy solidny konkret.
Jan Paweł II w swoim nauczaniu wielokrotnie podkreślał wyjątkową rolę kobiet i matek w życiu rodziny, społeczeństwa i Kościoła. Jego refleksje na temat macierzyństwa łączą głęboką duchowość z troską o społeczne uznanie pracy kobiet.
26 maja w Polsce co roku obchodzony jest Dzień Mamy. Karol Wojtyła do swojej mamy, Emilii Wojtyły, mógł mówić „mamo” przez niespełna 9 lat. „Lolek” pomimo tego, że bardzo wcześnie stracił matkę – bardzo dobrze odrobił lekcję z docenienia trudu macierzyństwa. W swoim nauczaniu kapłańskim, zarówno jako wykładowca akademicki KUL, potem jako kardynał krakowski, a następnie Papież, podkreślał często, że macierzyństwo to nie jest tylko czas radości.
Zwiększa się przewaga Karola Nawrockiego. W kolejnym sondażu Karol Nawrocki osiągnął 48 proc. poparcia. Rafał Trzaskowski zgromadził 45,5 proc. Niezdecydowani w tym badaniu stanowią 6,5 proc.
Sondaż przeprowadziła Ogólnopolska Grupa Badawcza, która bardzo trafnie przewidziała wyniki pierwszej tury wyborów. Sondaż został przeprowadzony dniach 22-25 maja metodą CATI, czyli za pomoca ankiet telefonicznych.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.