Reklama

Polska

Pokorna modlitwa na różańcu zmienia świat – rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

O tym, że modlitwa na różańcu jest swoistym słuchaniem słowa Bożego, jest modlitwą głęboko biblijną przypomniał o. Wojciech Dec na rozpoczęcie rekolekcji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej (30 IX – 3 X).

Odbywają się one przed odpustem Matki Bożej Różańcowej, który przypada w niedziele, 3 października. Upływają w duchu dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, z którego to inspiracji odnowiono apostolstwo modlitwy różańcowej na Jasnej Górze właśnie w formie wspólnoty – Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. W sobotę zostaną wprowadzone relikwie nowego błogosławionego na Jasną Górę.

Rekolekcje transmitowane są online na stronie: www.jrr.jasnagora.pl/pl

Reklama

Konferencje o godz. 11.00 (30 IX – 2 X) transmitowane są także przez Radio Jasna Góra

O. Wojciech Dec w homilii zachęcał, by słuchać słowa Bożego, aby zrozumieć także samego siebie, jaka jest najgłębsza tożsamość człowieka jako dziecka Bożego, aby przywracać ład i pokój w swoim życiu. Przypomniał, że modlitwa na różańcu jest swoistym słuchaniem słowa Bożego, modlitwą głęboko biblijną.

Kaznodzieja przestrzegał, że wtedy, kiedy człowiek przestaje pozwalać Bogu mówić do siebie, zaczyna się gubić w prawdzie o tym, kim jest jako chrześcijanin i jako człowiek.

Reklama

- Siła tego świata i wspólnoty Kościoła jest w tych wszystkich prostych, pokornych, którzy także w trudzie życia trwają przy bogu, wiernie przesuwają paciorki różańca, wiedząc że Bóg mówi do mnie, we mnie i przeze mnie działa. To zmienia świat – przekonywał o. Dec.

Pani Mira przyjechała do Częstochowy po 30 latach pobytu w Kanadzie. Zapisała się do jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, bo jak twierdzi: „kocha odmawiać różaniec, to jest moja codzienna modlitwa. Daje mi dużo nadziei, otuchy, radości. Zawsze uczestniczę w modlitwie różańcowej o godzinie 16.00 na Jasnej Górze”.

W codziennym programie oprócz nauk rekolekcyjnych są: Msza św. o 9.00 w bazylice, Droga Krzyżowa, Adoracja Najświętszego Sakramentu, procesja maryjna, a także Apel Jasnogórski. Dziś o 17.00 w Sali Papieskiej pieśni maryjne ze swojej płyty „Z Nią wszystko jest możliwe” zaprezentuje paulin o. Piotr Stanikowski.

Zaplanowano także spotkanie z Anną Rastawicką świadkiem świętości bł. Prymasa Tysiąclecia (w piątek 1 października) o 17.00 w Sali Papieskiej, w sobotę, 2 października także o 17.00 o bł. Prymasie mówić będzie Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

W niedzielę, 3 października, suma odpustowa ku czci Matki Bożej Różańcowej sprawowana będzie na jasnogórskim Szczycie o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczyć ma i słowo Boże wygłosi abp Wacław Depo, przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

2021-09-30 16:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec: historia i teologia

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

modlitwa zgiętych kolan

Karol Porwich/Niedziela

Październik nazywany jest miesiącem różańcowym. Kościół w tym czasie szczególnie zaleca tę prostą i zarazem głęboką modlitwę.

Historia różańca

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo z okazji 10-lecia scholi „Domine Jesu”: jednoczcie się w harmonii

– Religia i kultura służą wszechstronnemu dobru człowieka – powiedział abp Wacław Depo 3 grudnia w kościele św. Zygmunta w Częstochowie. Metropolita częstochowski przewodniczył dziękczynnej Mszy św. za 10 lat posługi Scholi Liturgicznej „Domine Jesu”.

– Okazją do naszej wspólnej radości jest piękny jubileusz Scholi Liturgicznej „Domine Jesu”, dzięki której świat jest piękniejszy, bo to piękno liturgii emanuje z tego wszystkiego, co czynicie, śpiewając na chwałę Bogu i ku naszej radości – podkreślił na rozpoczęcie Eucharystii ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta. Gratulując jubileuszu, życzył tworzącym scholę, aby Bóg ich błogosławił i umacniał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję