Reklama

Watykan

Testy DNA dla kandydatów do seminariów?

Biskupi powinni rozważyć, czy nie wprowadzić obowiązkowych testów DNA lub badań lekarskich dla kandydatów do seminariów – uważa abp Jerome Listecki.

[ TEMATY ]

seminarium

kandydaci

PAP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chodzi o upewnienie się, czy wszyscy wstępujący są biologicznymi mężczyznami. Przewodniczący komisji ds. kanonicznych episkopatu Stanów Zjednoczonych poinformował, że miały miejsce przypadki nieświadomego przyjęcia do seminariów biologicznych kobiet, które podawały się za mężczyzn.

W notatce dla amerykańskiego episkopatu duchowny nie ujawnił, które seminaria lub zakony przyjęły osoby transpłciowe, nie wyjaśnił także czy przypadki te dotyczą wyłącznie USA. „Jednej z kobiet udowodniono sfałszowanie dokumentów potrzebnych przy wstąpieniu do seminarium. W ten sposób chciała uwiarygodnić swoją męską tożsamość” – napisał abp Listecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznaczył, że we wszystkich przypadkach, o których mowa, dokumentacja medyczna przedstawiona przez te osoby, nie wskazywała na przebyte leczenie lub operacje zmiany płci. Podkreślił również, że żadna z osób transpłciowych przygotowujących się do kapłaństwa, nie przyjęła święceń. Zaapelował o wzmożoną czujność w związku z rozpoczynającym się rokiem formacyjnym.

Duchowny zauważył, że zgodnie z prawem kanonicznym, do seminarium może zostać przyjęty wyłącznie kandydat płci męskiej, zdrowy fizycznie i psychicznie. Przepisy dopuszczają możliwość upewnienia się władz kościelnych w tych kwestiach poprzez odpowiednie teksty lub zaświadczenie lekarskie.

2021-09-30 17:09

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja roku akademickiego w legnickim Seminarium

[ TEMATY ]

seminarium

inauguracja

rok akademicki

Ks. Waldemar Wesołowski

„Uczcie się patrzeć na świat oczami Kościoła” – powiedział do kleryków, przełożonych i zaproszonych gości ks. prof. Waldemar Chrostowski podczas Mszy św. rozpoczynającej uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy.
CZYTAJ DALEJ

Raport: ideologia gender narusza prawo międzynarodowe i szkodzi kobietom

2025-07-05 09:38

[ TEMATY ]

ideologia gender

szkodzi kobietom

Reem Alsalem

specjalna sprawozdawczyni ONZ

Adobe Stock

Ideologia gender szkodzi kobietom - podkreśla specjalna sprawozdawczyni ONZ

Ideologia gender szkodzi kobietom - podkreśla specjalna sprawozdawczyni ONZ

Reem Alsalem, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. przemocy wobec kobiet i dziewcząt, stanowczo sprzeciwiła się ideologii gender. W nowym raporcie wzywa rządy do ochrony kobiet na podstawie ich płci biologicznej i ostrzega przed zgubnymi skutkami wymazywania języka odnoszącego się do kobiet.

Podczas trwającej 59. sesji Rady Praw Człowieka ONZ Reem Alsalem przedstawiła raport, który określono jako „największy cios w ideologię gender” od czasu jej wprowadzenia do polityki ONZ.
CZYTAJ DALEJ

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie

2025-07-05 20:58

[ TEMATY ]

USA

powódź

ofiary śmiertelne

Teksas

PAP/EPA

27 osób zginęło podczas powodzi w Teksasie

27 osób zginęło podczas powodzi w Teksasie

Liczba śmiertelnych ofiar powodzi, która w piątek nawiedziła Teksas, wzrosła do 27 - powiadomiły w sobotę lokalne władze. Wśród ofiar jest co najmniej dziewięcioro dzieci. Prezydent USA Donald Trump podkreślił, że w raz z żoną Melanią modli się za wszystkie rodziny dotknięte tragedią.

Trump powiadomił, że w związku z tragiczną w skutkach powodzią na miejsce wkrótce uda się minister bezpieczeństwa krajowego Kristi Noem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję