Reklama

Amazonki na Jasnej Górze: Zdrowa kobieta to bezpieczna rodzina

O tym, że „zdrowa kobieta to bezpieczna, stabilna rodzina” przypomniały na Jasnej Górze uczestniczki ogólnopolskiej pielgrzymki kobiet po chorobie nowotworowej piersi. Spotkanie było też czasem modlitwy w intencji wszystkich zmagających się z chorobami nowotworowymi. Amazonki wciąż uwrażliwiają, że najlepszym sposobem na zaangażowanie się w walkę z chorobą są: profilaktyka i świadomość, czym jest rak.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

amazonki

Jasna Góra/Facebook

Krystyna Wechman, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, na pielgrzymkę przybyła po raz 23. – Ta siła, którą tutaj czerpiemy, to jest coś niesamowitego. Nadzieja jest pięknym lekarstwem – przekonywała amazonka.

Zwróciła uwagę, że filarem rodziny jest zdrowa kobieta, stąd kampania, którą podejmują amazonki „Zdrowa kobieta to bezpieczna rodzina”. Ma ona uświadamiać konieczność badań profilaktycznych pod kątem kobiecych nowotworów, zwłaszcza tych, które zbierają największe śmiertelne żniwo jak rak piersi i szyjki macicy. Zdaniem Wechman, która na co dzień jako wolontariuszka pomaga kobietom po mastektomii, także w szpitalach, w terapii niezbędne jest solidarne wsparcie rodziny i innych kobiet.

Reklama

Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonów u kobiet do 65 roku życia w Polsce, a rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów u kobiet w wieku 40-55 lat. Rak piersi w naszym kraju stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. W ciągu ostatnich kilku lat zachorowalność wzrosła o około 4-5%.

Specjalny list do amazonek przesłała Pierwsza Dama RP Agata Kornnhauser-Duda, która jest Ambasadorką Kobiet z Rakiem Piersi w Polsce. – Cieszę się, że mimo niepewności i trudności, związanych z pandemią, tradycyjna pielgrzymka Amazonek z całej Polski odbywa się nieprzerwanie od 24 lat.

Pierwsza Dama z uznaniem napisała o polskich amazonkach, które „swoim działaniem jednoczą inne kobiety i dają wiarę, że nawet z najtrudniejszej sytuacji życiowej można znaleźć wyjście”. W liście Agata Kornnhauser-Duda wyraziła przekonanie, że wszystkie działania podejmowane przez ruch amazonek i organizowane pielgrzymki „przyczyniają się do pogłębiania i umacniania wzajemnych relacji opartych na przyjaźni i solidarności, a także do budowania poczucia jedności”.

Reklama

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi około 14% zgonów z tego powodu. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, raka piersi rocznie rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy wśród mieszkanek krajów wysoko cywilizowanych, takich jak USA, Kanada, Australia czy kraje Europy Zachodniej.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że w 2020 r. właśnie na raka piersi zmarło 41 na 100 tys. Polek W 2015 r. ta liczba była mniejsza, ponieważ wynosiła 31 a w 2000 roku 30.

Mimo zwiększenia społecznej świadomości w zakresie profilaktyki antynowotworowej epidemia koronawirusa przyczyniła się do zmniejszenia wykonywania badań kontrolnych przez kobiety. Lęk przed zakażeniem i utrudniony dostęp do lekarzy spowodowały rezygnację z badań i oczekiwanie na lepszy czas. Problemem przy nowotworach złośliwych jest brak czasu, dlatego wczesne rozpoznanie, wykonywanie badań piersi, zrobienie USG czy mammografii jest bardzo ważne. Im szybciej zostanie wykryty rak, tym lepsze rokowania ma pacjentka.

Nowotwór piersi dosięga coraz więcej kobiet i sięga po coraz to młodsze pacjentki. Dlatego lekarze zachęcają do robienia badań kilka razy w roku, warto też wykonywać samobadanie w domu, aby wykryć nowotwór na wczesnym etapie, kobieta powinna raz w miesiącu badać sobie piersi. Te kilka minut badania może uratować życie – przekonują amazonki.

2021-10-02 15:07

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalisz: najstarsza polska pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Adrian Put

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z kaliskich parafii. „Panie przymnóż nam wiary” – pod tym hasłem pielgrzymi będą zmierzać w tym roku na Jasną Górę wsłuchując się w treść konferencji przygotowanych przez ojca duchownego ks. Dariusza Brylaka. Nowym kierownikiem pielgrzymki został ks. Rafał Kopis.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł mistrz Robert Pożarski, „najpiękniejszy głos w polskim Kościele”

2021-12-03 10:04

[ TEMATY ]

muzyka

śmierć

śpiew

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny

29 listopada 2021 w wieku 56 lat zmarł Robert Pożarski, w środowisku znawców i praktyków muzyki liturgicznej niekwestionowany mistrz. Pogrzeb odbędzie się dziś, 3 grudnia, na warszawskich Bielanach, pochówek w Teresinie. Publikujemy wspomnienia o Robercik Pożarskim oraz informacje biograficzne.

Ks. prałat Jan Sikorski był proboszczem Roberta Pożarskiego. „Był moim młodym parafianinem, brał udział w scholi parafialnej, przy ołtarzu służył jako lektor. Podziwiałem bardzo jego ogromne zaangażowanie, postawę godną i odpowiedzialną. I oczywiście jego piękny głos, którym służył w kościele podczas liturgii. Lata później znowu się zetknęliśmy, przy okazji celebrowany Mszy tradycyjnych, „trydenckich”, gdzie słyszałem jego przepiękne wykonanie chorału. Był bardzo oddany sprawie muzyki kościelnej. Miałem nawet wrażenie, że jego osobiste sprawy jakby nie istniały, był cały oddany chorałowy, który też bardzo kocham, ale do miłości, jaką tę muzykę liturgiczną darzył Robert Pożarski, daleko mi jeszcze. Bardzo mi imponował tym, że bez reszty oddawał się tej służbie.

CZYTAJ DALEJ

Głos papieża skłania do refleksji nad problemem migracji

2021-12-06 17:24

[ TEMATY ]

migranci

papież Franciszek

Vatican News

Europa powinna na poważnie wziąć odpowiedzialność za migrantów – uważa rzeczniczka Centro Astalli, czyli włoskiej Jezuickiej Służby Uchodźcom, od 40 lat zajmującej się pomocą migrantom i osobom ubiegającym się o azyl. „Głos papieża skłania do refleksji i wybija z wygody, w której żyjemy na Starym Kontynencie” – powiedziała Donatella Parisi.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego zaznaczyła, że papież sytuację migrantów porównuje do niewolnictwa. „Migranci są przez media przedstawiani jako zagrożenie, podczas gdy są ofiarami, którym po prostu trzeba pomóc. Franciszek kolejny raz powtórzył, że musimy uczyć się dostrzegać w każdym człowieku siostrę lub brata” – powiedziała rzeczniczka Centro Astalli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję