Reklama

Polska

Jasna Góra: obchody 300-lecia istnienia Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa

Z udziałem przedstawicieli pasjonistów z Polski, Czech i Ukrainy oraz sióstr zakonnych i świeckich należących do Rodziny św. Pawła od Krzyża na Jasnej Górze odbyła się pielgrzymka w roku jubileuszu 300-lecia istnienia pasjonistów - Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

- To czas dziękczynienia, ale i prośby o odnowienie ducha misyjnego, ducha modlitwy i pokuty – powiedział o. Łukasz Andrzejewski, przełożony prowincji polskiej zgromadzenia.

Zgromadzenie zostało założone przez św. Pawła od Krzyża we Włoszech w XVIII w. Do Polski zostało sprowadzone w 1923 r. Prowincjał zauważył, że czasy ich założyciela, wiek Oświecenia i nasza współczesność mają wiele wspólnego, są to podobieństwa wynikające z ludzkiej mentalności jak np. odrzucający wiarę racjonalizm czy wola odrzucania cierpienia.

Reklama

– W Oświeceniu wydawało się, że jesteśmy o krok od tego, że pozbędziemy się cierpienia z naszego życia, rozwiążemy wszelkie problemy, i to jak mówili złośliwi, co się Panu Bogu nie udało, to naprawimy. Okazało się, że nie. Rozwiązaliśmy jeden problem, przyszło dziesięć kolejnych. Tak i dzisiaj jesteśmy zapatrzeni w siebie i własne możliwości, że przestajemy dostrzegać Boga, który jest jednak autorem największego dobra w naszym życiu – powiedział o. Andrzejewski.

Zdaniem dr. Moniki Waluś, teolożki, „duchowość pasjonistów jest duchowością na nasze czasy”. – Pokazuje wielką moc duchowości, wiary w trudnych sytuacjach. Kiedy nam się coś wali, chwieje, jest bolesne, a sobie ich nie wybieramy, one przychodzą; to myślę, ze wtedy ta duchowość się sprawdza, daje pokój pogodę i moc.

Słowa przewodnie jubileuszu to „wdzięczność, proroctwo, nadzieja”. Jak podkreślają pasjoniści mają być one drogowskazem do pogłębiania pamięci o Męce Pańskiej jako ostatecznym wyrazie miłości Boga do każdego człowieka.

Reklama

Pasjoniści obok trzech zasadniczych ślubów zakonnych - ubóstwa, posłuszeństwa i czystości, składają specjalny ślub apostolstwa, czyli kontemplowania i głoszenia światu hańby i chwały oraz mądrości Krzyża. To tzw. Memoria Passionis, czyli „pamięć męki”.

Pasjoniści przypominają, że miłość Chrystusa aż po krzyż jest ofiarą, którą Bóg bezustannie daje człowiekowi w sakramencie przebaczenia, w sakramencie Eucharystii, gdzie celebrowane są wydarzenia męki i śmierci Chrystusa. - One stają się dla nas źródłem życia, radości i nadziei, bo nie zatrzymujemy się na męce – idziemy ku zmartwychwstaniu, ku świętości. Dla nas męka Zbawiciela jest źródłem nadziei, a nie smutku – podkreślają zakonnicy.

Polska prowincja liczy około 50 zakonników. Pasjoniści realizują swoja misję przez rozmaite formy apostolatu, przez głoszenie misji ludowych i rekolekcji, szczególnie w Adwencie i w Wielkim Poście.

W Polsce istnieje 10 domów, dwa poza granicami: jeden w Jaromierzycach w Republice Czeskiej, a drugi w Smotryczu nad Ukrainie. - Pracujemy w większości w parafiach, ale no staramy się tak samo, żeby wychodzić do tych najuboższych, prowadząc różnego rodzaju grupy – wyjaśnia o. Wiesław Wiśniewski przeor klasztoru w Przasnyszu.

Rodzina św. Pawła od Krzyża to obok zakonników także mniszki klauzurowe, kilka żeńskich wspólnot zakonnych inspirowanych duchowością świętego oraz wierni świeccy m.in członkowie Rodziny Matki Pięknej Miłości.

Obchody jubileuszowe we wszystkich wspólnotach na całym świecie rozpoczęto 22 listopada 2020 r. Tego dnia 300 lat temu założyciel zgromadzenia Paweł Franciszek Danei z rąk biskupa otrzymał pokutną tunikę i przyjął imię Pawła od Krzyża. Datę tę uznaje się za moment powstania rodziny pasjonistowskiej.

Polskim kandydatem na ołtarze jest sługa Boży o. Bernard (Zygmunt) Kryszkiewicz.

2021-10-08 17:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wodarczyk do członków KIK: trzeba doświadczeniem Boga dzielić się z drugim człowiekiem

„Z Chrztu, z doświadczenia tajemnicy Bożego Miłosierdzia wypływa pragnienie, aby doświadczeniem Boga dzielić się z drugim człowiekiem” – mówił w homilii bp Adam Wodarczyk. 26 listopada biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze z racji 36. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Klubów Inteligencji Katolickiej do narodowego sanktuarium.

Mszę św. z bp. Wodarczykiem koncelebrowali kapelani KIK-u. W pielgrzymce wzięło udział blisko 200 członków Klubów z całej Polski, m.in. z Częstochowy, Płocka, Bydgoszczy, Torunia, Myślenic, Bielsko–Białej, Mielca, Katowic, Warszawy, Olsztyna, Wrocławia, Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Papież w katedrze maronickiej: bądźcie Kościołem cierpliwym i braterskim

2021-12-02 17:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Cypr

PAP

Bądźcie Kościołem cierpliwym, który rozeznaje, towarzyszy i integruje; i Kościołem braterskim, który czyni miejsce dla innych, dyskutuje, ale pozostaje jednością – zachęcił papież Franciszek podczas spotkania z kapłanami, zakonnikami i zakonnicami, diakonami, katechetami, stowarzyszeniami i ruchami kościelnymi Cypru. Odbyło się ono w maronickiej katedrze pw. Matki Bożej Łaskawej w Nikozji i było pierwszym punktem programu jego wizyty apostolskiej na Cyprze i w Grecji. Jest to 35 podróż zagraniczna Franciszka.

Witając Ojca Świętego patriarcha Kościoła maronickiego, kard. Béchara Boutros Raï przypomniał, że posiadający swe korzenie w Libanie Kościół tego obrządku, jest obecny na Cyprze od ponad tysiąca lat, a początek migracji jego wiernych miał miejsce w VIII wieku, na długo przed przybyciem krzyżowców (1192). W XIII w. było na Cyprze 80 tys. maronitów, a w 1508 r. pod rządami Imperium Osmańskiego liczba ta spadła z powodu różnych trudności do 39 tys. Pierwszy biskup maronicki został wybrany w 1310 roku. Dzisiaj, po wydarzeniach z 1974 roku i podziale wyspy, liczba maronitów wynosi około 7000, i jest dziesięć parafii. „Cypryjscy maronici mają bardzo dobre stosunki ze wspólnotami łacińskimi i ormiańskimi oraz z Kościołem greckoprawosławnym, zwłaszcza z jego arcybiskupem. Mają również doskonałe relacje z urzędem Prezydenta Republiki, ministrami i deputowanymi oraz Korpusem Dyplomatycznym. Różne wspólnoty gościnnej wyspy śpiewają zgodnie: «Oto jak dobrze i jak miło, gdy bracia mieszkają razem»” – zapewnił kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Müller: jest ryzyko, że obostrzenia epidemiczne będą dalej idące

2021-12-03 20:40

[ TEMATY ]

epidemia

COVID‑19

obostrzenia

pixabay

Jest ryzyko, że obostrzenia epidemiczne będą dalej idące; sytuacja jest bardzo trudna - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, odpowiedzią na wzrost zachorowań byłby szerszy zakres szczepień przeciw COVID-19.

Rzecznik rządu pytany był w TVP Info, czy planowane są kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. "Sytuacja jest bardzo trudna. Tym bardziej te informacje o potencjalnych nowych mutacjach wirusa również są niepokojące" - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję