Reklama

Niedziela Legnicka

Biskup legnicki udaje się na wizytę ad limina

W sobotę kolejna grupa polskich biskupów udaje się do Rzymu w związku z wizytą Ad Limina Apostolorum. Wśród hierarchów jest także biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

[ TEMATY ]

ad limina

biskup legnicki

https://diecezja.legnica.pl/

- „Limina” znaczy progi, „limina apostolorum” znaczy progi apostołów, chodzi więc o wizytę u progów apostolskich. Nazwa wskazuje więc, że jest to przede wszystkim pielgrzymka do grobów św. Apostołów Piotra i Pawła – wyjaśnia biskup legnicki.

Podkreśla też, że głównymi momentami wizyty będzie nawiedzenie bazylik św. Piotra i św. Pawła za Murami, a więc grobów apostolskich. Ponadto biskupi nawiedzą także bazylikę Santa Maria Maggiore.

- Oprócz modlitwy przy grobach apostolskich będzie oczywiście spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem, a więc z następcą św. Piotra. Będą też spotkania w dykasteriach watykańskich zajmujących się poszczególnymi sprawami, jak np. uczelniami katolickimi, liturgią, sprawami wychowania katolickiego czy księży – dodaje bp Siemieniewski.

- To będzie czas na rozmowy, dyskusje, wysłuchanie rad, których będą udzielać pracownicy dykasterii watykańskich – zaznacza.

Podziel się cytatem

Reklama

Biskup legnicki podkreśla też, że wizytę Ad Limina można w pewien sposób porównać z wizytacją, jaką przeprowadza biskup w podległych mu parafiach. – Oczywiście skala jest o wiele szersza, ale porównanie jest dobre. Zawsze na zakończenie takiej wizyty są pouczenia, wskazania, instrukcje. A jakie? To musimy poczekać do 17 października, kiedy nasza wizyta się zakończy – dodaje.

Bp Siemieniewski zwraca też uwagę na fakt, że wizyta w Rzymie dokonuje się z dwuletnim opóźnieniem, ze względu na pandemię, więc nie jest wizytą nagłą, czy „poza kolejką”, co sugerowane jest np. przez niektóre media.

Wizyta drugiej grupy biskupów, w której znajdą się biskupi archidiecezji wrocławskiej, rozpocznie się w poniedziałek 11 października.

2021-10-09 08:31

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wiesław Mering po spotkaniu z kard. Ravasim: lewicowe trendy prędzej czy później miną

[ TEMATY ]

ad limina

L'osservatore Romano

Kardynał Ravasi to kardynał żyjący naprawdę sprawami kultury, chcący ocalić w tej kulturze to, co jest najistotniejsze, czyli w naszym rozumieniu - wartości chrześcijańskie. Jak to zrobić w świecie, który się laicyzuje, odwraca się od tych wartości? Takie pytania spotykamy przynajmniej tutaj, na starym kontynencie.

CZYTAJ DALEJ

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

KAMUZO

Rokitno sanktuarium

Lubuska Oaza

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

diakonia muzyczna

Kurs Animatorów Muzycznych Oazy

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

3 lutego w Rokitnie rozpoczęły się rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy prowadzony przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie. Potrwają do 12 lutego.

Celem rekolekcji jest przygotowanie od strony duchowej, teoretycznej i praktycznej osób do posługi muzycznej np. w parafii czy podczas rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Podkreśla on, że wojna okazała się wielkim wzywaniem dla kapłanów i w pewnym sensie nauczyła ich synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję