Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: łaska to nie prezent, ale sam Bóg

– Łaska to nie jest coś, co bierzemy na własność wprost własnymi rękoma. To jest udzielanie się Boga samego jako źródła mądrości, łaski i życia – powiedział abp Wacław Depo w kościele akademickim św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie podczas Mszy św. z okazji inauguracji nowego roku akademickiego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Michał Krawczyk – proboszcz personalnej parafii akademickiej, ks. dr Kamil Zadrożny – dyrektor biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. dr hab. Paweł Wolnicki – prof. Uniwersytetu Humanistycznego-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie i ks. dr Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo.

W modlitwie uczestniczyli: studenci, pracownicy częstochowskich uczelni wyższych, nauczyciele akademiccy, profesorowie i władze uczelni na czele z prof. dr hab. Anną Wypych-Gawrońską – rektor UJD, prof. dr. hab. inż. Norbertem Sczygiolem – rektorem Politechniki Częstochowskiej oraz ks. dr. Mikołajem Węgrzynem – dyrektorem Wyższego Instytutu Teologicznego im. NMP Stolicy Mądrości.

Reklama

– Na progu kolejnego w naszym życiu przeżywania początku drogi kształtowania umysłu i serca w posłudze myślenia i wiary Ewangelia w osobie młodego człowieka stawia nam pytania o kres ludzkiego życia: „Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” – zauważył w homilii abp Wacław Depo i odpowiedział słowami św. Jana Pawła II: „Iść przed siebie to znaczy mieć świadomość celu”.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski określił spotkanie młodzieńca z Jezusem „syntezą jego dotychczasowego prawego i sprawiedliwego życia: Wypełniałem wszystkie te przykazania od mojej młodości. Czego mi jeszcze brak?”. – Nie potrafił rozpoznać tej chwili, którą było spotkanie Jezusa twarzą w twarz, nie tylko przez wsłuchiwanie się w to, co mówi, ale po prostu spotkania z tajemnicą Jego Osoby – zaznaczył duchowny.

Maciej Orman/Niedziela

– Jezus nie pozbawia go tego, co było jego własnością, a tym bardziej jego wolności wyboru, ale w poleceniu: „Idź za Mną” daje mu siebie. To jest również wskazówka dla nas. Tej drogi nic nie zastąpi: ani pobożność, ani prawość, ani pragnienie Jego królestwa. Dosłownie nic. Jezus jest najwyższym darem Boga dla człowieka, sam będąc prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Dlatego ma prawo być dla nas najlepszą Drogą i Nauczycielem życia – kontynuował abp Depo.

Reklama

Odnosząc się do pierwszego czytania, metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że mądrość nie jest owocem zasług, ale łaską i obdarowaniem wymagającymi współpracy. – Trzeba wyjść naprzeciw łasce, którą Pan Bóg udziela człowiekowi. Łaska to nie jest coś, co bierzemy na własność wprost własnymi rękoma. To jest udzielanie się Boga samego jako źródła mądrości, łaski i życia. To nie jest prezent, to jest sam Bóg, który jest darem, mądrością, łaską i życiem – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny wskazał, że ewangeliczny młodzieniec był bliski poznania Prawdy, czyli Jezusa, ale ostatecznie „wybrał to, co sam chciał, w imię wolności”. – Czyż często nasza pycha i egoizm, trwanie w zatwardziałości czy nawet częste uprzednie nastawienie, aby mieć własną receptę na życie, nie przekonują nas o tym, co najlepsze i najsłuszniejsze? Czy serce i sumienie człowieka jest zdolne i gotowe przyjąć to, co Bóg mu objawia? Czy w swoim zamknięciu człowiek odchodzi zasmucony, bo opiera się na sobie samym albo na koniunkturze prawdy? – pytał abp Depo.

Za Blaise’em Pascalem przypomniał, że „poznanie Boga bez poznania własnej nędzy prowadzi do pychy”. – Poznać Boga tylko na własną miarę to jest powrót do grzechu pierworodnego – zaznaczył. Cytując ponownie francuskiego myśliciela, metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że „poznanie siebie, własnej nędzy bez poznania Boga prowadzi do rozpaczy”. – Gdzie jego zdaniem jest droga będąca rozwiązaniem? „W Chrystusie odnajduję prawdę o Bogu i prawdę o sobie” – odpowiedział za Pascalem.

– To właśnie Chrystus mówi nam o tajemnicy każdego z nas, bo On sam wszedł w nasz ludzki świat. Jezus mówi nam o Bogu i nie będzie większego ostatecznego objawienia. W Nim odnajdujemy drogę do poznania siebie, świata, drugiego człowieka, a tym samym przez człowieka idziemy do Boga – wyjaśnił abp Depo.

– Na progu kolejnego roku kształtowania umysłów i serc musimy sobie uprzytomnić, że poszukiwanie prawdy i służba prawdzie daje nam gwarancję wyboru jednej z najlepszych dróg – dodał.

Maciej Orman/Niedziela

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Michał Krawczyk, proboszcz personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie, przyznał, że w nowym roku akademickim oprócz kontynuacji sprawdzonych środków duszpasterskich, takich jak np. formacji w ramach Szkoły Nowej Ewangelizacji, nie zabraknie nowości, którą będą środy studenckie. – Będą to spotkania wieczorne o godz. 20. Niektóre będą niespodzianką, a niektóre zaplanowane. Chodzi o to, by się integrować i zaprosić studentów do przeżywania w sposób katolicki wieczoru spotkania w różnym wymiarze – powiedział duchowny. Dodał, że w planach jest rozpoczęcie od stycznia 2022 r. kursu Alfa dla studentów oraz zorganizowanie kilku wyjazdów duszpasterskich. Najbliższą propozycją będą „Rekolekcje na dobry początek”, które w dniach 17-20 października poprowadzi ks. Łukasz Dyktyński, doktor teologii duchowości.

– Dla środowiska akademickiego Częstochowy modlimy się przede wszystkim o to, żebyśmy byli razem i żebyśmy szli w kierunku Chrystusa – podsumował ks. Krawczyk.

2021-10-10 22:12

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: odbyło się ekumeniczne kolędowanie i spotkanie modlitewne

[ TEMATY ]

Częstochowa

ekumenizm

dialog

Ks. Mariusz Frukacz

W ramach częstochowskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w katedrze Kościoła Polskokatolickiego pw. Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie, odbyło się wieczorem 24 stycznia ekumeniczne kolędowanie i spotkanie modlitewne. Podczas spotkania zabrzmiały znane polskie kolędy.

Na początku spotkania ks. Szczepan Rycharski kustosz Katedry p.w. Matki Bożej Królowej Apostołów Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej oraz parafii Polskokatolickiej w Częstochowie podkreślił, że „dzięki modlitwie zbliżamy się do siebie, aby być jednością”.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: feministki zamordowały dziecko, które wcześniej nosiły z sobą w marszach proaborcyjnych

2021-12-06 14:45

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

Wielki wstrząs w Argentynie wywołała wiadomość o zamordowaniu 5-letniego chłopca przez parę lesbijską, która wcześniej nosiła go z sobą w marszach popierających aborcję. Na zdjęciach i filmikach w internecie widać małego uśmiechniętego Lucio z siniakami na twarzy i z unieruchomioną prawą dłonią wskutek złamania palców. O całej sprawie napisał 2 grudnia na swoim Twitterze argentyński politolog i znawca tematyki gender Agustín Laje.

Podobny wpis zamieściła tegoż dnia na Twitterze organizacja obrony życia Partido Celeste Provida (Niebiańska Partia w Obronie Życia). Również ona zwróciła uwagę na liczne obrażenia na ciele dziecka, podkreślając, że chociaż “miało ono złamania, ślady pobicia, było katowane, to jednak dla «zielonych» nie miało to znaczenia. Obłudnicy”.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa gazowników

2021-12-06 23:45

[ TEMATY ]

modlitwa

ks. Jakub Nagi

Bp Jan Wątroba poświecił sztandar jasielskich gazownikow

Bp Jan Wątroba poświecił sztandar jasielskich gazownikow

W rzeszowskiej farze 2 grudnia bp Jan Wątroba przewodniczył Mszy św., w której wzięli udział dyrektorzy i pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa – Oddziału Zakładu Gazowniczego w Jaśle. Podczas Eucharystii Biskup Rzeszowski poświęcił sztandar jasielskiego oddziału spółki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję